Головна/Лікування раку грудей. Про що «сигналить» сторожовий вузол і чому можна уникнути видалення лімфовузлів?
11.04.2024

Лікування раку грудей. Про що «сигналить» сторожовий вузол і чому можна уникнути видалення лімфовузлів?

Якщо рак молочної залози поширюється по організму, шлях такого поширення проходить зазвичай через лімфатичні вузли в пахвовій западині.

Як це відбувається?

Коли ракові клітини відокремлюються від пухлини, то потрапляють в лімфатичну рідину, а потім лімфатична рідина проходить у лімфатичні вузли. Звідти клітини пухлини можуть потрапити в кров і поширитися в інші органи. Видаляючи лімфатичні вузли, лікарі перевіряють, чи є в них злоякісні клітини. Це дає важливу інформацію, яку фахівці використовують, щоб правильно продовжити лікування.

Що таке сторожовий вузол?

У минулому, щоб вилікувати пацієнтку від раку грудей, часто видаляли і молочну залозу, і все пахвові лімфатичні вузли. Вважалося, що така операція позитивно впливає на тривалість життя жінки. Насправді (і численні дослідження це довели), результат лікування залежить не стільки від видалення лімфовузлів, скільки від біологічних характеристик пухлини і від правильної системної терапії.

Досить дізнатися, вражені метастазами лімфатичні вузли чи ні. Для цього шукають вузол, який першим збирає лімфатичну рідину з пухлини і який може стати першим, що містить ракові клітини, тобто «просигналити» про небезпеку. Звідси і його назва — сторожовий або сигнальний вузол.

Де знаходиться сторожовий вузол?

Цей вузол не у всіх розташований однаково. Місцезнаходження пухлини у грудях визначає, який лімфовузол першим отримує лімфатичну рідину з області злоякісного утворення. Зазвичай сторожовий вузол знаходиться біля краю молочної залози в пахвовій западині, але він також може розташовуватися поруч з грудиною. Причому необов’язково повинен бути один вузол, їх може бути кілька.

Що таке біопсія сторожового вузла?

Біопсія сторожових лімфовузлів — саме та хірургічна процедура, яка дає можливість лікарям визначити, вражені вузли метастазами чи ні. Сторожовий вузол знаходять і видаляють. Як правило, це відбувається під час операції з приводу раку молочної залози: пацієнтці зазвичай не потрібно проходити додаткове хірургічне втручання для біопсії сторожового вузла. Результат интраопераційного (в процесі операції) експрес-аналізу покаже, чи містить сторожовий вузол злоякісні клітини.

Пояснює головний лікар TomoClinicСтепан Крулько:

«Якщо сторожовий вузол є” негативним “(без пухлинних клітин), не потрібно видаляти додаткові лімфатичні вузли. Тобто біопсія допомагає уникнути більш масштабного хірургічного втручання, що включає видалення багатьох лімфатичних вузлів (лімфодіссекція у пацієнток з раком молочної залози). Це означає, що жінці не доведеться відчувати наслідки травмуючої операції, такі як лімфостаз (набряк) руки. Адже саме лімфостаз, який часто виникає через порушення відтоку лімфи при видаленні лімфовузлів, доставляє пацієнткам страждання, а боротися з цим побічним ефектом дуже нелегко».

Як виявити сторожовий вузол?

Існує два методи виявлення сторожового вузла. Обидва способи ефективні.

Перший. Дуже невелику кількість радіоактивної рідини вводять в область пухлини. Рідина надходить у вузол (або вузли) через лімфатичну систему. Оскільки лімфатичні вузли поглинають радіоактивну рідину, їх можна виявити за допомогою лічильника Гейгера (спеціального приладу, що фіксує рівень радіації) прямо під час операції.

 width=Другий спосіб знайти сигнальний вузол — використовувати зелений флуоресцентний барвник. Це також зазвичай відбувається під час операції на грудях. Речовина вводиться біля пухлини і проходить через лімфатичні шляхи. В результаті лімфатичні протоки “просвічуються” за допомогою спеціальної камери з інфрачервоним спектром і простежуються до сторожового вузла. Тобто спеціальний барвник накопичується в лімфатичному вузлі, який хірург повинен видалити.

Саме цей спосіб, заснований на використанні діагностичного зеленого барвника (індоціан зелений), застосовує хірургічна команда TomoClinic під керівництвом Дмитра Караськова.

«Наша клініка придбала високоточний прилад IC-FLOW для візуалізації сторожового лімфатичного вузла за допомогою індоціана зеленого” ICG “, і ми успішно проводимо процедуру біопсії. В Україні лише деякі провідні онкологічні центри виконують це важливе діагностичне дослідження, і TomoClinic в їх числі. Таким чином, наші пацієнтки з “негативними” (без метастазів) сигнальними вузлами уникають непотрібного видалення всього пахвового колектора», — зазначив Степан Крулько.

 width=

Якщо в сторожовому вузлі виявлені метастази

Пацієнтки проходять додаткове лікування. Це можуть бути видалення лімфатичних вузлів відразу в ході операції або, наприклад, опромінення згодом. Яке лікування жінка отримає, залежить від багатьох факторів, у тому числі від того, наскільки вражені лімфатичні вузли, наскільки велике злоякісне утворення в молочній залозі і які біологічні характеристики у пухлини.

Розмір метастазів в лімфатичному вузлі

Метастази в лімфатичні вузли класифікують за розміром. Макро означає, що вони більше, ніж 2 міліметри. Мікро — від 0,2 до 2 міліметрів. Метастази менше 0,2 мм вважаються одиничними раковими клітинами. Ця різниця говорить фахівцям про прогноз. При невеликих метастазах шанси на одужання майже завжди такі ж, як і у пацієнток, в яких метастази у пахвовій западині не були виявлені. Подальший прогноз залежить від характеристик пухлини.

На завершення про головне! Біопсію сигнальних лімфовузлів наші фахівці проводять, щоб з’ясувати, що з ними — вражені раком чи ні. Саме результат дослідження дозволяє обґрунтовано відмовитися від видалення пахвових лімфовузлів у пацієнток без метастазів у сигнальному і зберегти жінкам високу якість життя.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху