Головна/Новини світової радіології. Чи зможе променева терапія стати порятунком від COVID-19? Дослідження тривають
11.04.2024

Новини світової радіології. Чи зможе променева терапія стати порятунком від COVID-19? Дослідження тривають

Це може стати проривом у лікуванні запалення легень при важкій формі COVID-19. На допомогу людям зможе прийти променева терапія, яка широко використовується у боротьбі з раком. Поки ще все перебуває на стадії випробувань, але ми віримо в успіх. Дослідження проводять у США.

Детальніше про низькодозову променеву терапію при важкій формі COVID-19

У першому дослідженні (назва — RESCUE-119), яке передбачає користь від променевої терапії в низьких дозах при важкій пневмонії, викликаної COVID-19, брали участь лише 10 пацієнтів із цим захворюванням. Однак результати були настільки багатообіцяючими, що зараз проводять два великих рандомізованих дослідження (слово «рандомізація» означає, що учасники дослідження повинні випадково розподілятися на групи незалежно від якої-небудь ознаки, наприклад статі або віку).

«RESCUE-119 було випробуванням, заснованим на гіпотезі про те, що променева терапія в низьких дозах може допомогти усунути різке виділення цитокінів і неконтрольований набряк у госпіталізованих пацієнтів з COVID-19», — сказав доктор Мохаммед Хан (Інститут раку Уіншіп Університету Еморі, Атланта , Джорджія).

Відомий лікар також підкреслив, що пацієнти, які отримували низькодозову променеву терапію, швидше видужували в порівнянні з контрольною групою, і це було значущим навіть у такій невеликій когорті.

Доктор Хан виступав на спеціальному брифінгу для преси під час віртуальних щорічних зборів Американського товариства радіаційної онкології ASTRO-2020.

Всього у дослідженні взяли участь 20 пацієнтів. Десяти з них провели променеву терапію в низьких дозах; 10 інших отримували кращу підтримуючу терапію, спрямовану проти COVID. Всі ці пацієнти були госпіталізовані і страждали кисневою залежністю. Крім того, у всіх серійні рентгенівські знімки продемонстрували ущільнення і пошкодження легень.

Основними кінцевими точками дослідження були: час до клінічного одужання, який визначається на підставі припинення подачі кисню пацієнту, і покращення стану, підтверджене серійними рентгенівськими знімками або спеціальними біомаркерами.

Середній час клінічного одужання був майже в три рази менше у пацієнтів, які отримували низькодозову променеву терапію (в середньому, 3 дні); для контрольних пацієнтів — 12 днів.

«Ми також помітили тенденцію до того, що пацієнти швидше виписувалися з лікарень», — сказав доктор Хан. — Середній час до виписки склав 12 днів для тих, хто отримав низькодозову променеву терапію, у порівнянні з 20 днями для контрольних пацієнтів».

«Результати невеликого випробування RESCUE-119 привели до запуску двох більших випробувань фази 2 (VENTED і PRE-VENT», — зазначив доктор Арнаба Чакраварті, професор і завідувач кафедрою радіаційної онкології Комплексного онкологічного центру Університету штату Огайо (Колумбус, Огайо).

«Для включення в дослідження VENTED пацієнти повинні знаходитися на штучній вентиляції легень. Вони отримають, принаймні, одну дозу сверхмалої двосторонньої променевої терапії всієї легені з можливістю використання другої дози. Гіпотеза полягає в тому, що низькі дози опромінення грудної клітки зменшать запалення і покращать результати для цих інтубованих пацієнтів з COVID-19», — пояснив доктор Чакраварті.

Він також розповів про дослідження PRE-VENT, де будуть вивчені низькі дози променевої терапії грудної клітки для госпіталізованих пацієнтів з важким респіраторним порушенням, які ще не були інтубовані (не застосовувався апарат штучної вентиляції легень). Дві дози низькодозової променевої терапії будуть перевірятися і порівнюватися. Основна мета дослідження — визначити, яка з двох доз є найбільш ефективною.

Важливо, що низькодозова променева терапія доступна в більшості країн, на відміну від недавно розроблених препаратів від COVID-19, які доступні тільки в розвинених країнах.

Розумне питання

«Чи має променева терапія значення для короткострокового лікування важкого запалення легень, викликаного COVID-19, — це розумне питання для оцінки в клінічних випробуваннях», — прокоментував учасник дискусії доктор Рамеш Ренган, професор і завідувач кафедрою радіаційної онкології університету Вашингтонської школи медицини.

Він зазначив, що запальні клітини дуже чутливі до радіації і променева терапія з низькими дозами ефективно використовується при інших запальних станах, таких як артрит. Дійсно, до відкриття антибіотиків низькі дози опромінення застосовувалися для лікування пневмонії.

«Пневмонія, пов’язана з цією вірусною інфекцією, унікальна тим, що, інфекція запускає запальний каскад (так званий цитокіновий шторм), який по суті переповнює легені, що, на жаль, може привести до летального результату, — зазначив доктор Ренган. — Таким чином, більша частина нашої енергії зосереджена на тому, як запобігти виникненню запального каскаду». Він підкреслив, що зараз кортикостероїди є єдиним терапевтичним втручанням, яке продемонструвало покращення показників смертності при COVID-19.

Однак основна проблема променевої терапії полягає в тому, що вона по-різному впливає на різні тканини як відразу, так і протягом тривалого часу. «Безпосередня вигода, яку ми, ймовірно, побачимо в цих дослідженнях, — негайне пошкодження запальних клітин», — сказав доктор Ренган.

Рамеш Ренган вважає, що отримані на сьогоднішній день результати дуже важливі і що поточні випробування дадуть важливу нову інформацію про довгостроковий вплив цього конкретного лікування на пацієнтів з групи високого ризику.

«Ми йдемо до кінця — намагаємося знайти мінімально можливу дозу променевої терапії, яку зможемо доставити для пошкодження цих запальних клітин, не завдаючи ніякої шкоди навколишнім тканинам і органам», — сказав професор Ренган. — Залучаємо онкологів-радіологів до боротьби з цією небезпечною хворобою».

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху