Біопсія простати — діагностична процедура, яку призначають пацієнтам при підозрі на рак передміхурової залози. Важливість проведення процедури полягає у високій інформативності методу — лише гістологічний аналіз дозволяє виявити пухлинний процес, підтвердити чи спростувати діагноз рак.
До призначення біопсії простати лікарі проводять обов’язкові діагностичні процедури:
На початковій стадії раку передміхурової залози рівень антигену ПСА підвищується. Але крім онкологічного процесу підвищений рівень ПСА може вказувати на менш небезпечні захворювання — такі, як аденома чи простатит. Щоб підтвердити підозру лікаря та встановити точний діагноз, призначають біопсію.
Забір зразка тканин є абсолютно безпечною процедурою і не передбачає ускладнень.
Для проведення комплексного аналізу тканини беруть з кількох ділянок передміхурової залози. Це забезпечує максимальну інформативність процедури. Зважаючи на спосіб, який використовує спеціаліст для забору тканин, біопсія може бути:
Трансректальний метод базується на проникненні спеціального інструменту у пряму кишку. Передбачене використання УЗД-апарату, який допомагає чітко визначити місце введення голки у залозу. Біопсія передміхурової залози викликає сильні больові відчуття, тому проводиться під місцевою анестезією.
Для проведення трансперинеальної біопсії лікар робить надріз проміжжя між заднім проходом та калиткою. Для забору тканин голку через надріз вводять у передміхурову залозу. Час проведення процедури — близько 40 хвилин. Призначається у клінічних випадках, коли для гістологічного аналізу необхідна велика кількість зразків тканини. Також може призначатися пацієнтам, яким трансректальна біопсія не дала чіткого результату. Недоліком цього виду біопсії простати є необхідність використання спінальної чи загальної анестезії.
Для проведення трансуретральної біопсії використовують цистоскоп. Це спеціальний прилад, обладнаний камерою та петлею для взяття фрагмента тканин. Цистоскоп вводять у сечовидільний канал. Під час проведення біопсії пацієнт знаходиться у положенні лежачи, ноги розташовані на спеціальних підставках. Цей метод, як і попередній, призначають рідко.
Перед проведенням біопсії простати пацієнту необхідно здати ряд аналізів. Серед них — аналіз на рівень антигена ПСА, загальний аналіз крові та аналіз на згортання крові. На етапі підготовки лікарі проводять проби на алергічні реакції та сприйняття організмом медичних препаратів. Пацієнти повинні попередити лікаря про наявність хронічних захворювань серцево-судинної системи.
Якщо пацієнт сильно хвилюється перед проведенням процедури, допустимий прийом седативних препаратів. Це необхідно для коректного проведення процедури, яка вимагає від пацієнта нерухомого стану.
Найпоширенішим методом є трансректальна біопсія. Пацієнт лягає на лівий бік, коліна притискає до живота. Така поза відкриває лікарям доступ до передміхурової залози. Щоб уникнути больових відчуттів та дискомфорту, пацієнту вводять знеболювальні препарати. Перед анестезією пацієнт проходить консультацію у лікаря та здає алергічні проби на медичні препарати.
Коли анестезія подіяла, лікар вводить інструмент в пряму кишку і рухається у напрямку передміхурової залози. Для взяття зразка тканин використовують тонку голку. Отримані фрагменти розміщують на спеціальних скельцях і відправляють в лабораторію для подальшого гістологічного дослідження. Трансректальна біопсія може призначатися для діагностики передміхурової залози при наявності метастазів.
Біопсія передміхурової залози не викликає ускладнень. Але якщо після проведення процедури температура тіла пацієнта сягає критичних позначок, присутня слабкість у тілі, а у сечі з’являються згустки крові, необхідно терміново звернутися за медичною допомогою.
Протипоказаннями для проведення біопсії є гострий простатит, запалення гемороїдальних вузлів та високий ризик виникнення кровотечі через порушення згортання крові.
В TomoClinic діагностичні маніпуляції проводять фахівці з досвідом роботи понад 10 років. Перед проведенням біопсії пацієнт зобов’язаний здати перелік аналізів. Обов’язковими є аналіз на загальний ПСА, дослідження сечі та аналіз на виключення порушень згортання крові.
Після отримання результатів лікарі TomoClinic визначають день проведення біопсії простати та консультують чоловіків щодо підготовки.
Біопсія передміхурової залози проводиться без госпіталізації пацієнта. Процедура не передбачає ускладнень. Легкий дискомфорт в зоні проведення процедури та невелике підвищення температури тіла вважають нормальною реакцією.
Після отримання результатів біопсії простати в медичному центрі TomoClinic збирається консиліум спеціалістів суміжних спеціальностей для вибору тактики лікування пацієнта. У кожному клінічному випадку фахівці підбирають найбільш щадний для організму план лікування.
Вартість процедури в Україні залежить від обраного метода забору тканин. Кожен з видів передбачає використання апарату УЗД для контролю механізму взяття зразків. Ціна процедури буде вище, якщо під час біопсії задіяно КТ чи МРТ-апарат. На вартість біопсії передміхурової залози також може вплинути терміновість проведення процедури та швидкість отримання результатів. Ціна термінового аналізу буде вищою.
Процедуру біопсії простати проводить лікар-уролог після комплексного обстеження пацієнта.
Перед біопсією передміхурової залози пацієнт повинен припинити прийом лікарських препаратів, що сприяють розрідженню крові. Пауза в лікуванні допустима за згоди лікаря, що призначив ці препарати.
Фахівець призначає прийом антибактеріального препарату за добу до проведення біопсії простати. Необіхідність прийому антибіотиків зумовлена важливістю запобігти інфікуванню (сепсис, інфекційне ураження сечовивідних шляхів).
За 12 годин до біопсії пацієнту потрібно очистити пряму кишку за допомогою клізми. В день процедури рекомендовано уникати прийомів їжі, адже біопсія простати проводиться натщесерце.
Будь-яке взяття біоматеріалу передміхурової залози супроводжується дискомфортом. Щоб уникнути больових відчуттів при трансректальній та трансуретральній біопсії простати, застосовують місцеву анестезію. При проведенні трансперинеальної біопсії пацієнт перебуває під місцевою чи спінальною анестезією.