Біопсія щитовидної залози

Біопсія щитовидної залози – це процедура взяття зразків із вузлів у щитовидній залозі при підозрі на злоякісний процес. Дослідження призначають для підтвердження чи спростування діагнозу рак щитовидної залози. Вузловий зоб вважається головним показанням до проведення біопсії щитовидної залози.

До порушень щитовидної залози схильні жінки у віці від 55 років. У середньому віці спостерігається посилений розвиток вузлів у щитовидній залозі, злоякісними з яких можуть бути приблизно 7%. Усі вузли, об’єм яких більше 1 сантиметра, підлягають гістологічному дослідженню.

Захворювання ендокринної системи є особливо небезпечними для здоров’я та життя пацієнта. Щитовидна залоза координує вироблення та функціонування гормонів в організмі, а будь-які порушення гормонального фону відображаються на функціонуванні інших органів людини. Окрім біопсії кісти та вузлів у щитовидній залозі для комплексного обстеження та встановлення точного діагнозу, можуть призначати аналіз крові на рівень гормонів, ультразвукове дослідження та рентген залози.

Тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія

Тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія щитовидної залози – найбільш інформативний морфологічний метод дослідження, що дозволяє визначити характер вузлів та ущільнень у щитовидній залозі. Точність результатів тонкоголкової аспіраційної пункційної біопсії щитовидної залози становить 98%, що дозволяє застосовувати її у всіх клінічних випадках при підозрі на рак. Саме від результатів ТАПБ залежить план і тактика подальшого лікування.

Пункція майже не відрізняється від звичайної внутрішньом’язової ін’єкції, не викликає болю та дискомфорту. Перед взяттям біоптату знеболювальні препарати не використовують.
Біопсія щитовидної залози є розповсюдженою процедурою, адже порушення ендокринної системи зустрічаються часто. Якщо розмір виявленого вузла більше 1 сантиметра, тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія призначається обов’язково.

Показання для призначення ТАПБ щитовидної залози:

  • Хронічні захворювання щитовидної залози;
  • Кісти;
  • Вузловий зоб.

Дуже важливо проводити аспіраційну пункційну біопсію при наявності вузла, що стрімко росте. Клінічна картина може вказувати на онкологічне ураження щитовидної залози.
При виявленні вузлів та ущільнень розмір яких менше 1 сантиметру, але при цьому маючи спадкову схильність до раку щитовидної залози, дослідження потрібно пройти обов’язково. Клінічна ситуація може вказувати на високий ризик трансформації доброякісного вузла в злоякісну пухлину.

Підготовка до проведення аспіраційної біопсії щитовидної залози

Тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія щитовидної залози не викликає складнощів. Проводиться акуратним проникненням тонкої голки у вузол, що досліджується, під контролем УЗ-приладу.

Біопсія не передбачає спеціальної підготовки, пацієнт може їсти та пити напередодні процедури. Єдиною умовою є обов’язкове призначення здачі аналізів на рівень гормонів Т3, Т4, а також ТТГ.
Якщо пацієнт дуже емоційний чи схвильований, перед процедурою дозволений прийом седативних препаратів.

Як проводиться процедура ТАПБ щитовидної залози?

В приватній клініці «Український Центр Томотерапії» для взяття зразків підозрілих тканин використовується тонка голка та шприц. Виконують кілька проколів у різних частинах вузла, для більш точного та інформативного дослідження. Узяті зразки розміщують на лабораторні скельця. Процедура займає всього кілька хвилин і є абсолютно безболісною.

Обережність та точність взяття біоптата контролюється апаратом ультразвукового дослідження. Необхідність використання тонкої голки пояснюється тим, що для більш точного та інформативного дослідження, важливо отримати клітини без частинок крові. А щитовидна залоза – це орган, що має велику кількість кровоносних судин.

Під час біопсії щитовидної залози, пацієнт лежить на спині, під головою обов’язково повинна бути подушка циліндричної форми. Така поза дозволяє зручно розмістити голову та підвищує точність проникнення голки в щитовидну залозу. Процедура не передбачає ускладнень, але може виникнути відчуття запаморочення та невелика гематома в місці ін’єкції.

Після процедури місце ін’єкції необхідно обробити антисептичним розчином та заклеїти бактерицидним пластиром. Біопсія в «Українському Центрі Томотерапії» проводиться висококваліфікованими фахівцями. Вже через кілька годин після процедури пацієнт може сходити в душ, їсти та займатись фізичними вправами.

Результати ТАПБ щитовидної залози

Після отримання результатів біопсії проводиться консиліум спеціалістів суміжних спеціальностей для командної розробки плану подальшої діагностики та лікування пацієнта. Ціна біопсії щитовидної залози залежить від методу проведення процедури. Дізнатись вартість процедури ТАПБ вузла можна на сайті клініки або перетелефонувавши у клініку.

Задати питання