Бронхоскопія

Що таке бронхоскопія?

Бронхоскопія — це ендоскопічний метод дослідження слизової оболонки і просвіту бронхів і трахеї.

Слово бронхоскопія походить від грецького bronchos (трахея) і skopeo (розглядати). За допомогою цього методу лікарі можуть оглянути ділянки бронхів і трахеї, а також провести біопсію, тобто взяти зразки тканини для подальшого дослідження в лабораторії

Як виконують бронхоскопію і коли потрібна ця процедура?

Бронхоскопія необхідна, в першу чергу, щоб виключити центральний рак легень, а також для виявлення туберкульозу та інших захворювань так званого трахеобронхіального дерева. Бронхоскопію також застосовують для діагностики рецидивних пневмоній і хронічних бронхітів. Виконують дослідження за допомогою приладу, який має відеокамеру, провідник і джерело світла.

Головне призначення бронхоскопії — діагностика новоутворень органів дихання. Тому курцям ми рекомендуємо поговорити з лікарем-пульмонологом, який може дати направлення для дослідження.

Бронхоскопія не входить у список скринінгових програм, проводиться за направленням торакального хірурга або пульмонолога. Також може рекомендувати лікар-отоларинголог.

Показання до бронхоскопії

Бронхоскопію призначають для уточнення діагнозу при захворюваннях дихальних шляхів. Застосовують з метою діагностики при наявності: задишки незрозумілого походження; невмотивованого тривалого кашлю; кровохаркання; підозри на пухлину; частих пневмоній і бронхітів; підозри на туберкульоз; кровотечі з дихальних шляхів.

Як проводять бронхоскопію в нашому центрі?

Без болю!

Виконують обстеження із застосуванням спеціального нетривалого наркозу, т. зв. медикаментозного сну. Цей сон аналогічний фізіологічному. Стан пацієнта протягом всієї процедури обов’язково контролює лікар-анестезіолог. Такий підхід — світовий стандарт. Пацієнт засинає, не відчуває ніякого дискомфорту, а фахівець може дуже ретельно, спокійно і вдумливо провести огляд трахеобронхіального дерева.

Виконують процедуру з використанням відео-ендоскопічної стійки експертного класу. Лікар вводить ендоскоп у дихальні шляхи під контролем зору, поступово оглядаючи трахеобронхиальне дерево.

При деяких патологічних станах для уточнення діагнозу необхідне патогістологічне / цитологічне дослідження змінених ділянок слизової оболонки, з яких фахівець робить забір матеріалу (біопсія).

Якщо лікар запідозрить якийсь об’ємний процес, то огляне ділянки бронхів і візьме «шматочок» підозрілої ділянки прямо під час проведення дослідження. Це роблять за допомогою спеціального інструменту (щіточки) — беруть матеріал, який поміщають на скло і відправляють у лабораторію. Проводиться також цитологічне дослідження промивних вод з трахеобронхіального дерева при бронхоскопії.

Сама процедура триває близько 30 хвилин. Після закінчення обстеження пацієнт через деякий час може покинути клініку.
Сучасні прилади, якими оснащене наше ендоскопічне відділення, забезпечують високу точність.

Зображення, що виводять на монітор комп’ютера, можна збільшити в десятки разів, а запис зберегти, щоб у подальшому проводити динамічне спостереження.

Висновок фахівців

За допомогою техніки сучасної бронхоскопії наші фахівці дуже ретельно вивчають слизову оболонку бронхів і трахеї, не пропускають навіть мінімального відхилення від норми, виявляють ознаки будь-яких патологій: пухлини — як доброякісні, так і злоякісні; туберкульоз; бронхіальну астму; звуження просвіту бронхів через пухлину; запальні захворювання, пневмонію, ендобронхіт. За результатами бронхоскопії лікар, при необхідності (при діагностуванні патології), призначає лікувальні процедури.

Які протипоказання?

Протипоказань небагато: перенесений нещодавно інсульт або інфаркт (менше 3 місяців) і загострення бронхіальної астми.

Всі питання вирішуються індивідуально. Якщо вам десь відмовили в проведенні бронхоскопії під місцевою анестезією в зв’язку з алергією на знеболюючий препарат, ви завжди можете в нашому центрі пройти цю процедуру під седацієй (уві сні) комфортно, безболісно. У нас працюють висококваліфікований лікар-ендоскопіст і дуже досвідчені анестезіологи.

Залишилися питання?

Телефонуйте за номером, який бачите на сайті.