Лікування болю

Лікування болю у пацієнтів з онкологічними захворюваннями вимагає від лікаря не тільки гарного знання фармакології, а й терпіння, такту, чуйності здатності співчувати і бажання допомогти їм. Це важке і благородне завдання.

Не завжди швидко вдається досягти потрібних результатів, часто доводиться встановлювати баланс між силою проявів болю і виразністю побічних ефектів. Для досягнення цієї мети необхідно розібратися і чітко уявляти собі причини і патогенез болю.При лікуванні онкологічних пацієнтів обов’язково потрібно дотримуватись принципів терапії візначених ВООЗ:

  • Негайно почати терапію при перших ознаках больових відчуттів, навіть незначних
  • Прийом анальгетиків не “на вимогу» (тобто при виникненні болю), а «по годинах» (з випередженням початку болю);
  • Вибір оптимального для даного пацієнта анальгетика (або декількох аналгетиків)
  • Детальна інформація для пацієнтів про призначувані засоби знеболювання і схемою їх прийому (остання видається пацієнту на руки в письмовому вигляді);
  • Надання пацієнтові і його родичам можливості зв’язку з лікарем

Цими принципами і керуються фахівці УЦТ при наданні допомоги хворим з больовим синдромом, представляючи наступний перелік послуг:

Первинна консультація

  • огляд фізикальний, неврологічний, ортопедичний; призначення схеми лікування

Повторна консультація

  • Аналіз додаткових методів обстежень.
  • Аналіз ефективності лікування в динаміці.
  • Динамічний моніторинг і зворотний зв’язок з лікарем.

Внутрісуглобні ін’єкції

  • Внутрісуглобні ін’єкції проводяться при лікуванні проблем, пов’язаних зі змінами в суглобах.
  • Внутрісуглобні ін’єкції проводяться амбулаторно, під місцевою анестезією. Положення голки контролюється KT. Для діагностичної блокади використовується розчин місцевого анестетика, для лікувальної – суспензія протизапальної речовини (глюкокортикоїду).
  • Побічні дії від введення депонованої форми стероїдів мінімальні. Можуть відзначатися короткочасні: невелика м’язова слабкість, незначне підвищення глюкози в крові (у пацієнтів з діабетом) і артеріального тиску.

Епідуральна блокада

  • Епідуральна блокада проводиться при радикулопатіях, спинальному стенозі, артритах і артрозах міжхребцевих суглобів в різних відділах хребта (остеохондроз) в тому числі: – на шийному -біль в шиї, деякі види головного болю, біль в руках. -на грудному – артрит і артроз реберно-хребцевих суглобів, при лікуванні міжреберної невралгії, на грудному і поперековому – при лікуванні постгерпетичної невралгії, на поперековому – при лікуванні болю в попереку, тазу і нижніх кінцівок. Застосування суспензії кортикостероїдів при епідуральній блокаді (сильнодіючих протизапальних препаратів) дозволяє зняти набряк і запалення ущемлених спинномозкових корінців і/або фасетних суглобів.
  • Епідуральна блокада, як правило проводиться амбулаторно. Під місцевою анестезією, лікар вводить епідуральну голку між остистими відростками хребців. Положення голки в епідуральному (перидуральному) просторі хребта контролюється за допомогою навігаційної техніки (флюороскопа). Потім вводиться розчин місцевого анестетика і депонованої форми стероїду. Голка видаляється. В результаті – може виникнути незначне оніміння в патологічній зоні. Оніміння триває 0.5-2 години, воно пов’язане з тривалістю дії місцевого анестетика. Побічні дії від введення депонованої форми глюкокортикостероїдів при епідуральній блокаді мінімальні. Пацієнт зобов’язаний попередити лікаря про вагітність, про прийом лікарських препартів.

Блокади тригерних точок

  • Блокади тригерних точок застосовуються при болях, пов’язаних зі спазмом м’язів (міофасциальний синдром, фіброміалгія).
  • Тригерні точки – це окремі точкові ущільнені гіперподразливі м’язові волокна, хворобливі при пальпації, що запускають відбиткові болі.Для інактивації тригерних точок проводять пасивне розтягування м’язів або ж пунктирують їх тонкою голкою. Під час контакту голки з критичною точкою відзначається відображена біль. Після легкого проколювання і введення розчину місцевого анестетика з суспензією кортикостероїдного препарату, болючість зменшується і ущільнення зникає. Після процедури можливе невелике оніміння в цих зонах і деяка м’язова слабкість. Блокади проводяться курсом (1 раз на день протягом 10 -12 днів).

Консультація психолога

При лікуванні онкологічних захворювань бесіда з психологом піде на користь як пацієнту, так і його рідним і близьким. Правильний психологічний настрій – одна з найважливіших складових на шляху до успішного лікування. Але такі неприємні явища як біль та інші відчуття, в більшості випадків супроводжують хворобу, кажуть негативний вплив на психоемоційний настрій. Спеціаліст Центру допоможе легше пережити і впоратися з будь-якою ситуацією.

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic