Таргетна терапія

Таргетна терапія — це метод медикаментозного лікування раку, який полягає в блокаді зростання ракових клітин за допомогою втручання в процес таргетних частинок. Основна відмінність методу від традиційної хіміотерапії — вибірковий вплив. При хіміотерапії клітини видаляються і сповільнюється зростання пухлини, а при таргетній терапії знищення клітин відбувається вибірково. Це скорочує побічні дії лікування на й так ослаблений організм.

Таргетна терапія — порівняно молодий метод лікування онкологічних захворювань і до сих пір знаходиться на етапі комплексного дослідження. Існує кілька препаратів, які показані до використання при певних видах і локалізаціях пухлинного процесу.

Медикаментозне лікування проводиться лише в тому випадку, якщо морфологічний аналіз злоякісного новоутворення підтвердив наявність молекулярної мети.

Цілі та напрямки діяльності препаратів:

  • Сигнальні білки клітин
  • Гени, які регулюють ріст і розмноження злоякісних клітин
  • Рецептори до фактору росту кровеносних судин

Препарати діляться на дві основні групи:

  • молекули
  • антитіла

Малі молекули практично невагомі і легкі, що спрощує їх проникнення всередину клітин і знищення їх. Інша особливість малих молекул — можливість проникати в нервові тканини і боротися з метастатичними утвореннями. Антитіла мають більший розмір і взаємодіють з мембранами, не проникаючи всередину клітини.

Лікування раку таргетною терапією

Рак вже давно визнали не прицільною хворобою органу, а загальним порушенням процесів в організмі. Тому крім традиційних методів лікування раку, серед яких хірургічне втручання, променева і хіміотерапія, виникли і знаходяться в процесі розробки імунотерапія та таргетна терапія.

При раку нирки

Особливість таргетної терапії — прицільний вплив препарату на компоненти ракової клітини і нейтральний вплив на здорові клітини на відміну від медикаментів при хіміотерапії.

При онкологічному ураженні нирок молекулярно-таргетна терапія більш ефективна, ніж традиційна хіміотерапія. Таргетні препарати можуть бути призначені на будь-якій стадії раку нирки. При ранніх стадіях проводиться резекція пухлини і в комплексі призначається таргетна терапія для ад’ювантного впливу на організм і протистояння розвитку рецидиву.

При діагностиці хвороби на пізній стадії раку нирки або при неоперабельній формі хвороби таргетна терапія призначається для уповільнення зростання пухлини, що позитивно впливає на самопочуття пацієнта, знижує біль і не порушує якість життя.

При раку молочної залози

Рак молочної залози — один з найбільш поширених видів онкологічного процесу в організмі жінки. Для боротьби з раком грудей може бути використана хіміотерапія, променева та таргетна терапія. При раку грудей речовини таргетної терапії блокують рецептори естрогенів ракових клітин.

Молекулярно-прицільна терапія при раку молочної залози показує позитивні результати в комплексі з іншими методами лікування. Як правило, цей вид краще переноситься пацієнтками, викликаючи меншу кількість побічних дій. При раку молочної залози така терапія призначається з лікувальною і профілактичною метою.

При раку легенів

Таргетна терапія при раку легенів вважається біологічним методом лікування злоякісного новоутворення. Суть методу сфокусована на блокуванні механізму мутації клітин на молекулярному рівні. Це забезпечує прицільний вплив без небезпечного впливу на здорові тканини.

Кількість курсів і дозування препаратів визначається лікарем з урахуванням загального стану пацієнта, форми раку і стадії розвитку.

Для визначення конкретного препарату, який сповільнить зростання пухлини, проводиться гістологічний і морфологічний аналіз тканин пухлини. Тільки ті препарати, до компонентів якого будуть виявлені чутливі рецептори в клітинах, зможуть надати лікувальний вплив.

При раку підшлункової залози

Рак підшлункової залози визнаний одним з найбільш агресивних онкологічних захворювань, тому вимагає комплексного і різнобічного підходу до лікування. Цей вид патології відрізняється стійкістю й швидким звиканням до дії лікарських препаратів.

На сьогодні вже використовується більше десяти препаратів з молекулярним впливом, які якісно сповільнюють ріст пухлини підшлункової залози.

При раку шлунка

Рак шлунка — один з найпоширеніших онкологічних захворювань серед населення. Існує маса причин і факторів ризику, що призводять до розвитку онкологічного процесу в шлунку. Вартість лікування визначається лікарем в залежності від необхідної кількості курсів і дозування препарату.

Для лікування злоякісного новоутворення застосовуються традиційні методи лікування і інноваційна таргетна терапія. Використання препаратів з молекулярною дією призначається після дослідження тканин пухлини на кількість білка, який стимулює розмноження злоякісних клітин.

Таким чином, препарати таргетної терапії впливають на придушення компонентів злоякісних клітин і якісно уповільнюють процес їх регенерації.

При меланомі

Меланома — рак шкіри, який краще за інших піддається таргетній терапії. При морфологічному дослідженні багато меланом мають в клітинах специфічний білок, який схильний до швидкого розмноження. При наявності даного компонента в злоякісних клітинах високу ефективність показує препарат з ряду інгібіторів.

Ціна таргетної терапії в Україні

Основним недоліком таргетної терапії є ціна. Через те, що даний напрямок в медицині досить молодий та знаходиться на стадії дослідження, ціна процедури в Україні є високою. Кількість курсів і дозування препарату визначаються в кожному клінічному випадку індивідуально, тому конкретну ціну може назвати тільки лікуючий лікар і тільки після комплексної діагностики пацієнта.

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic

Чим таргетна терапія відрізняється від хіміотерапії?

Принцип дії таргетних препаратів відрізняється від традиційних хіміотерапевтичних. Цільові препарати «зосереджені» саме на дефектах, які є в ракових клітинах. Це відрізняє їх від хіміотерапії двома ключовими моментами.
1. Завдяки цілеспрямованій дії таргетні препарати впливають на ракові клітини і не зачіпають нормальні.
2. Цільові препарати часто працюють, блокуючи «копіювання» ракових клітин. Це означає, що вони можуть зупинити поділ пухлинної клітини і утворення нових. А традиційна хіміотерапія вбиває ракові клітини, які вже циркулюють в організмі.

При яких захворюваннях застосовується таргетна терапія?

Безліч цільових препаратів є частиною стандартного лікування деяких видів раку, включаючи: рак грудей, колоректальний рак, рак яєчників, гастроінтестинальні стромальні пухлини, рак легень, лімфоми Ходжкіна і неходжкінські лімфоми, рак шлунку, меланому, множинну мієлому, нейроендокринні пухлини, рак нирок і рак стравоходу.

Чи буде таргетна терапія прийнятним для пацієнта лікуванням, якщо захворювання входить у цей список?

Не всі можуть отримати таргетну терапію, навіть якщо цей метод входить в стандарт лікування. Щоб препарати працювали, пухлина повинна мати певні характеристики. Саме для того, щоб оцінити, чи підходить пацієнту таргетна терапія, ми заздалегідь проводимо тестування ДНК.

Як отримують таргетну терапію?

Таргетна терапія може призначатися окремо як основне лікування певних видів раку, але частіше поєднується з іншими методами, такими як хірургія, хіміотерапія або променева терапія.

Чи має таргетна терапія побічні ефекти?

В цілому таргетні препарати дають менше побічних ефектів, ніж хіміотерапія, тому що безпосередньо впливають на злоякісні клітини і більше зберігають нормальні тканини. При цільовій терапії побічні явища відрізняються в залежності від препаратів і загального стану організму. Обговоріть ці питання з лікарем. Більшість побічних ефектів зникає після закінчення лікування.

Задати питання