Головна/5 відповідей на питання про онкологію і лікування від Алли Кухар
11.04.2024

5 відповідей на питання про онкологію і лікування від Алли Кухар

Як дізнатися про важку недугу максимум інформації? Перш ніж звертатися до Вікіпедії та наукової літератури, отримайте консультації кваліфікованих лікарів. У попередній статті ми почали з 5 стійких стереотипів про онкологічні захворювання, а сьогодні продовжуємо розмову з лікарем-радіологом першої категорії TomoClinic Аллою Кухар.

  1. Як зрозуміти різницю між раком, пухлинами і саркомою? У чому відмінність цих термінів і понять?

Рак — загальний термін для великої різнорідної групи хвороб. «Карцинома» (з давньогрецької — «краб») — це вид злоякісної пухлини, який розвивається з епітеліальної тканини (шкіри, слизових оболонок і багатьох внутрішніх органів). Для нього характерне швидке утворення аномальних клітин (первинна пухлина), а також проникнення в інші тканини і органи (метастазування).

Пухлина (новоутворення) — це патологічний процес, представлений новоствореною тканиною, в якій зміни генетичного апарату клітин призводять до порушення регуляції їх росту.

Саркома (з латинської sarcoma) — група злоякісних захворювань, для яких характерне активне ділення «незрілої» сполучної тканини — кісткової (остеогенна саркома), хрящової (хондросаркома), м’язової (міосаркома), жирової (ліпосаркома), стінок кровоносних і лімфатичних судин (гемангіоперицитоми).

  1. Які види пухлин головного мозку існують і в чому їх різниця?
  • Пухлини з клітин мозкової речовини з різним ступенем злоякісності (астроцитоми, олігодендрогліома)
  • Пухлини з клітин оболонок мозку (менінгіоми), які найчастіше доброякісні
  • Пухлини, які беруть свій початок з гіпофіза (гормонально залежні, а перебіг захворювання залежить від того, в якій зоні гіпофіза росте пухлина)
  • Пухлини з черепно-мозкових нервів (невриноми, шваноми)
  • Ембріональні пухлини мозку (медулобластоми, герміноми, епендимоми) частіше діагностуються у дітей і досить часто злоякісні, тому що складаються з малодиференційованих клітин
  • Метастази (вторинні пухлини), занесені в головний мозок ззовні (наприклад, в голову метастазує рак легені, молочної залози, нирок, щитовидної залози, шлунка та інших органів)
  1. Променева терапія — це боляче? Що відчуває пацієнт під час процедури лікування?

Найчастіше ніяких дискомфортних відчуттів. Іноді неприємно чути незначний шум, довго лежати в певному положенні. Дуже рідко у пацієнтів виникає відчуття страху від знаходження в «трубі» або руху апарату Elekta навколо.

  1. Чи випадає волосся після променевої терапії на ваших апаратах?

Рідко і тільки локально. Якщо опромінення йде безпосередньо на область голови, то і волосся, зрозуміло, випаде. Хоча відбувається це не відразу: зазвичай зміна структури волосяного фолікула настає тільки після 10-15 сеансу променевої терапії або досягнення сумарної дози 20-30 Грей.

  1. В чому різниця між томотерапією та кіберножем? У чому особливості стереотаксичної променевої терапії?

Кожен з методів має свої переваги. Наприклад, при томотерапіі, яка реалізується в TomoClinic, можна опромінювати множинні ураження, проводити повторне опромінення, використовувати поле опромінення до 135 см.

Кіберніж — це вже радіохірургія, яка може бути застосована до маленьких мішеней (до 3,5 см) і рухомих новоутворень (рентгенконтрастних).

І те, і інше — це стереотаксична променева терапія, при якій можна застосовувати високі дози опромінення (5-23 Грей). Тут доступна висока точність наведення апарату (враховуються навіть частки міліметрів і градусів), але необхідна жорстка фіксація пацієнта на столі. Загибель пухлинних клітин відбувається за рахунок прямої пошкоджуючої дії і порушення мікроциркуляції в мішені (запустіння судин). Високі дози опромінення дозволяють подолати стійкість тканин при меланомі, раку нирки, пухлинах кісток.

Показаннями до стереотаксичної променевої терапії є радикальне лікування ранніх форм раку легенів і передміхурової залози, олігометастази (не більше 5 метастазів, не більше 3 анатомічних областей). Такий метод потрібен при метастазах в головний мозок (до 10) або хребет, при лікуванні рецидивів після променевої терапії, неоперабельному раку (нирки, підшлункової залози), пухлинах кісток основи черепа, невралгії черепних нервів і доброякісних пухлинах.

Для уточнення цих та інших питань про онкологічні захворювання телефонуйте за номерами, вказаними на сайті нашої клініки — www.tomocenter.com.ua

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху