5 жінок, які змінили ставлення людства до раку молочної залози

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>5 жінок, які змінили ставлення людства до раку молочної залози
рак груди

Чи етично говорити про свій діагноз на весь світ? Як це може вплинути на свідоме відношення до здоров’я тисяч інших? Та яким чином це може змінити підхід до лікування хвороби?

Всього півстоліття тому рак молочної залози ніс смерть кожній другій жінці, що мала такий діагноз. А сьогодні РМЗ добре контролюється, піддається лікуванню, але вимагає ранньої діагностики для 90% успіху терапії.

Розповімо вам про п’ять жінок, які не побоялися свого часу сказати вголос про своє грізне захворювання та максимально привернули увагу до нього.

рак груди

  • Ширлі Темпл Блек

Це американська кіноактриса та перша відома світу жінка, що публічно заявила про рак грудей прямо з лікарняного ліжка. До 1970-х дами хворіли «по-жіночому», а якщо пухлина перемагала, то вмирали після «тривалої хвороби». Повідомляти відкрито про свій діагноз було непристойно. Суспільство всерйоз вважало, що рак заразний і поширюється від людини до людини.

У сімдесяті жінкам часто видаляли груди, навіть не попередивши про це. Пацієнтка могла прийти до лікаря для простої біопсії, а прийшовши до тями після операції, виявити, що хірург видалив всю молочну залозу. Вважалося, що такий підхід позбавить жінку від зайвих переживань з приводу втрати грудей.

Але Ширлі Темпл заявляла, що це неприпустимо і наполягла на виконанні простої мастектомії — операції, при якій видаляють тільки тканину молочної залози. На той момент лікарі вже сто років як оперували пацієнток радикально. Хірургів, які виступали за менш агресивні втручання, не чули, але їх голосом стала Ширлі Темпл. Уже через два роки після її операції виявилося, що проста мастектомія не поступається радикальній з точки зору результатів лікування.

лікування раку грудей

  • Бетті Форд

Жінка президента США дізналася, що хвора на рак молочної залози і відкрито заявила про це світу. Білий дім завалили тисячами листів, телефони розривалися від дзвінків, а в коридорах не можна було протиснутися крізь букети квітів для першої леді.

У 1975 році довели, що післяопераційна хіміотерапія (стандарт лікування для місцеворозповсюдженого раку в наші дні) покращує результати лікування. Хвороба Бетті встигла поширитися на пахвові лімфатичні вузли, тож перша леді США виявилася в числі перших жінок, що отримали нову терапію.

Майже відразу після її заяви тисячі жінок прийшли на прийом до онколога і зробили мамографію. Відразу після сповіді дружини президента кількість зафіксованих діагнозів раку молочної залози в США збільшилася на 15%: згодом епідеміологи назвали це «ефектом Бетті Форд».

мастеэктомия

  • Хеппі Рокфеллер

Досвід Бетті Форд спонукав і дружину віце-президента Нельсона Рокфеллера пройти обстеження. Її рак молочної залози виявили всього через пару тижнів після операції Бетті.

На рахунку її хірурга Джерома Урбана була не одна відома пацієнтка. Він був прихильником агресивної радикальної хірургії й практикував метод превентивної «дзеркальної» біопсії, коли рак шукали і в здоровій залозі. Джером знайшов у місіс Рокфеллер зміни, які з роками могли стати злоякісними. Він наполіг на профілактичній мастектомії, і через короткий час після першої операції Хеппі Рокфеллер видалили другу залозу.

Згодом жінка розділила активну публічну позицію Бетті Форд. Жінки виступали і разом, і порізно, і поступово переконали суспільство в тому, що рак молочної залози — це проблема, яка піддається корекції та лікуванню, але перш за все вимагає профілактики та уважного ставлення до свого здоров’я.

маммография

  • Бетті Роллін

Журналістка розповіла про свій досвід лікування РМЗ в книзі «First You Cry». У Бетті виявили синхронний рак двох молочних залоз, і вона одночасно втратила обидві. Жінка чесно і відкрито розповіла, як подвійна мастектомія вплинула на її зовнішність, впевненість в собі і прийняття сексуальності. Після операції Бетті ініціювала хворобливе розставання з чоловіком, який, хоч і не вважав, що вона стала менш привабливою, був переможений її депресією.

Книга-сповідь не тільки побила всі рекорди продажів, але була екранізована і перевидана. Смілива Бетті Роллін, зіткнувшись зі страшною хворобою, першою заявила суспільству, що має значення не тільки сам факт життя після лікування раку, але і якість життя, те, наскільки повноцінним воно може бути.

рак груди

  • Евелін Лаудер

Рак молочної залози — захворювання, що вимагає особливого підходу. Це зрозумів Пол Маркс, директор онкологічного центру Memorial Sloan-Kettering. Він задався питанням: як змінити систему онкологічної допомоги для жінок з РМЗ, щоб їхнє життя після лікування не стало кошмаром, як це сталося з Бетті Роллін?

Чоловік визнав ідею про створення нового центру, який би спеціалізувався саме на лікуванні РМЗ. Апелюючи до жіночої краси, Пол Маркс пробував шукати спонсорів серед найбільших косметичних компаній. Але загравати зі страшною хворобою магнати боялися.

Ідея майже загинула, але все змінила Евелін Лаудер, обличчя бренду Estée Lauder. Вона майже не говорила про свій рак грудей, але стала виступати від імені всіх жінок. Евелін взялася допомогти Полу Марксу. Розпочалося будівництво нового онкологічного центру, пізніше жінка заснувала Фонд підтримки досліджень раку грудей і переконала президента Клінтона оголосити 19 жовтня Національним днем ​​мамографії.


Зараз ми знаємо, до чого призвели дії цих 5 жінок: в заходах, спрямованих на обізнаність про рак молочної залози, беруть участь тисячі організацій в усьому світі. Про хворобу знають, не бояться говорити та розуміють, як її лікувати.

Але найбільший вклад цих п’яти американських жінок для жінок всього світу — усвідомлення, наскільки важливо слідкувати за власним здоров’ям і приділяти вдосталь уваги регулярній діагностиці грудей.

Задати питання