Простата або передміхурова залоза – це залоза, яка розташована під сечовим міхуром, попереду від прямої кишки, розміром, приблизно, з волоський горіх або каштан, браслетом облягає сечовивідний канал.
Простата бере участь в репродуктивної функції чоловіка – перенесення сперматозоїдів. Під час еякуляції сперматозоїди піднімаються в простату і змішуються з виділеної цією залозою простатичної рідиною. Цей спеціальний секрет зберігає сперматозоїди живими до моменту їх викиду назовні. Сім’явиверження відбувається через сечовипускальний канал після скорочення простати.
Ще одна властивість простати – здатність утримувати сечу, тобто – забезпечення нормального сечовиділення.
Що таке рак простати (передміхурової залози)?
У людському організмі постійно виникають поодинокі ракові клітини, з якими імунна система людини зазвичай справляється сама без особливих зусиль. Ракова пухлина розвивається тоді, коли група клітин зі збоєм в ДНК виходить з-під контролю, маскується “під своїх» і стає невидимою для вартових нашої імунної системи. А рак простати – це форма раку, що розвивається в передміхуровій залозі, коли злоякісні клітини формують пухлиннутканину простати.
Розвиток раку простати протікає дуже повільно і на початковій стадії найчастіше ніяк себе не проявляє. У цьому і криється особливе підступність – хвороба ще не встигає дати про себе знати, а злоякісне новоутворення швидко починає поширюватися по всьому організму (метастазировать). Через природно активне кровопостачання передміхурової залози, метастазуючи, рак через кровоносне русло або лімфатичну систему дуже скоро може вийти далеко за межі області первинного вогнища, вразивши хребет і кістки малого таза, опинившись в легенях, печінці та наднирниках. Метастази раку простати в кістках не означають розвиток в них раку кісткової тканини. Ні, це саме рак простати з метастазами в кістки.
Про що говорить статистика по раку простати?
Рак простати відноситься до найпоширеніших онкозахворювань серед чоловіків. Після раку кишечника і легенів по смертності рак простати варто на 3-му місці в світі і Західній Європі. У США рак простати є сумним «чемпіоном» – 1-е місце, причому у афро-американців частіше, ніж у білих і латино-американців, а в Україні знаходиться на 4-му місці.
Раком простати можна захворіти в будь-якому віці, але вже в 35-40 років в зону ризику потрапляють всі чоловіки. Після 45-50 років кількість випадків захворювання на рак простати збільшується, а у віці 65-70 років ще більше зростає, стаючи однією з найчастіших причин смертності літніх чоловіків.
Чоловіки з поганою спадковістю (в роду яких хтось із близьких родичів хворів на рак простати) схильні до подвійному ризику захворювання.
Тому зазначивши своє 45-річчя, чоловіки просто зобов’язані включити в свій життєвий план не тільки походи на футбол і риболовлю, але і до уролога для проведення щорічного урологічного скринінгу.
Cимптомы заболевания простаты
Найнеприємніше в тому, що хвороба починає доставляти занепокоєння чоловікові тільки тоді, коли заходить вже занадто далеко, і шансів на повне одужання залишається мало. Рак простати може супроводжуватися проблемами на початку сечовипускання, хворобливими позивами, прискореним сечовипусканням (в туалет часто доводиться вставати і вночі), слабким напором струменя, палінням і переривчастістю сечовипускання, відчуттям неповного випорожнення, нетриманням сечі. Якщо пухлина проростає за межі капсули залози, то з’являються болі в промежині і в області лобка або над лобкової кісткою. Пізніше виникає кров в сечі (гематурія) і домішки крові в спермі. Але всіх цих симптомів може і не бути, а першими ознаками можуть виявитися прояви, характерні для метастазів – біль в спині (особливо часто в попереку), ногах, грудях, при цьому інтенсивність болю у хворих різна.
У запущених випадках може виникнути гостра затримка сечі та візуальні прояви ракової інтоксикації організму – різке схуднення, слабкість, блідість і землистий відтінок шкіри, анемія (знижений гемоглобін), набряклість.
Рідше зустрічаються такі симптоми раку простати як імпотенція або еректильна дисфункція, коли рак зачіпає нерви, відповідальні за ерекцію, зниження кількості сперми під час сім’явиверження.
Взагалі, деякі із зазначених симптомів не обов’язково говорять, що у вас рак. Деякий з перерахованого вище може свідчити про захворювання простати, але не завжди це рак. Це може бути простатит (запалення простати), гіперплазія (збільшення) простати (у літніх чоловіків частіше) або аденома простати, яка відноситься до доброякісних освітою. Але це не повинно вас заспокоювати, тут недоречно ворожіння на кавовій гущі. Якщо ви зіткнулися з будь-яким із симптомів, негайно звертайтеся до уролога! Це вкрай важливо, адже бувають випадки, коли навіть невелика пухлина дає ранні метастази. Якщо рак все ж виявлено, то при ранній діагностиці (до початку метастазування) з раком простати успішно борються, чого не скажеш про 4-го ступеня, що вимагає дуже серйозного, дуже складного, дуже тривалого лікування і, на жаль, в більшості випадків вже не результативного .