Чому складання та перевірка плану лікування на лінійному прискорювачі в TomoClinic можуть зайняти кілька днів?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Чому складання та перевірка плану лікування на лінійному прискорювачі в TomoClinic можуть зайняти кілька днів?

Онкопацієнти як ніхто інший розуміють, що не можна втрачати цінний час. Однак якщо призначена променева терапія, то важливо приділити достатньо часу питанню розробки плану опромінення. Тільки в цьому випадку метод принесе очікуваний ефект, а сеанси будуть максимально результативними. Чи варто це декількох днів очікування? Ми вирішили поставити це питання медичному фізику нашої клініки Олексію Зінвалюку.

— Складання та перевірка плану лікування іноді займають 1-2 дня. Що відбувається за цей період?

— Після проведення сканування пацієнта (топометріі) і до початку безпосередньо лікування є цілий ланцюжок технологічних процесів із залученням ряду фахівців з різних галузей медицини та техніки. Дані топометріі спочатку потрапляють до лікарів-радіологів. Спеціалісти позначають контури пухлини, метастазів і навколишніх органів, а також визначають мішень опромінення, дозу і режим її доставки. Потім медичний фізик розробляє план лікування відповідно до одержаного завдання, визначаючи, з яких напрямків і якої інтенсивності пучки випромінювання будуть необхідні для конкретного випадку.

Прораховані варіанти планів розглядаються спільно з лікуючим лікарем, і найбільш вподобаний з них відправляється на перевірку. Перед початком лікування всі плани проходять перевірку на спеціальних фантомах, що імітують тіло пацієнта під час лікування. Тут відсіюються найменші недоліки в технічній реалізації плану опромінення. Тільки план, який пройшов усі етапи перевірок, буде запущений в роботу і внесений до розкладу.

— Як бути з тим, що інші клініки обіцяють пацієнтам скласти план набагато швидше?

— Я впевнений, що деякі клініки здатні взяти пацієнта на лікування навіть в день звернення. Однак слід врахувати, що в більшості випадків мова йде про прості техніки роботи з лінійними прискорювачами або про набагато більш прості по будові кобальтові установки. Пацієнту важливо зрозуміти: планування — невід’ємний і важливий етап лікування. І нехтування цим етапом підвищує можливі ризики для здоров’я, важкі реакції на променеву терапію і рецидиви в майбутньому.

— Чи буває так, що необхідно створити кілька планів лікування? І навіщо це потрібно робити?

— У нашій клініці є два лінійні прискорювачі — Tomo HD® від Accuray і Elekta Synergy® з різними технічними можливостями. І дійсно, іноді, в особливо складних випадках, буває необхідно скласти декілька планів для кожного з цих апаратів і вже за результатами визначати, який з них краще впорається з поставленим завданням. Це теж займає час, але всі заходи націлені на якість лікування такого пацієнта. Фізики повинні врахувати всі моменти, включаючи технічну реалізацію лікування. Протоколи технічної перевірки плану лікування надаються пацієнту разом з іншим пакетом документів при виписці.

Задати питання