Що таке відповідальність лікаря?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Що таке відповідальність лікаря?

Розповідає головний лікар «Українського Центру Томотерапії»,

кандидат медичних наук, доцент кафедри променевої терапії,

променевої діагностики та онкології ВНМУ ім М.І.Пирогова Одарченко Сергій Петрович

Вибираючи професію лікаря, ми свідомо усвідомлюємо і приймаємо відповідальність за здоров’я, життя і долі наших пацієнтів. Можливості та досягнення сучасних медичних технологій – це неоціненна допомога в мінімізації і усунення неточностей та помилок при постановці діагнозу, від якого безпосередньо залежить успішність і результативність лікування. Маючи на руках всі необхідні «інструменти» лікування, важливо пам’ятати про людський фактор, який відіграє значну роль в прийнятті рішень.

При лікуванні онкологічних хворих виникає актуальне питання «що для нас важливіше: боротьба за життя пацієнта або власна репутація». Ризик є завжди, але не потрібно боятися невдач, адже головне, крім кінцевого результату лікування, це бути чесним перед самим собою і впевненим, що зробив все можливе і навіть більше.

Один випадок з моєї практики ще раз підтвердив впевненість в тому, що я вибрав правильну професію.

Після надходження однієї з пацієнток до нас в клініку, ми констатували дуже важкий стан, обумовлене пухлиною головного мозку, яка прогресувала і не піддавалася лікуванню хіміопрепаратами. Це була основна причина відмови від цієї пацієнтки всіх клінік, в які раніше зверталися її рідні. Крім того, пацієнтка перебувала в комі, були пошкоджені центри головного мозку, що відповідають за пам’ять і інтелект, тому стан здоров’я не дозволяв проводити повторні курси.

Сергей Петрович Одарченко

За моїми прогнозами ймовірність успіху лікування становила 10%, але при цьому у мене в розпорядженні знаходилося все необхідне і найкраще обладнання. Залишалося прийняти нелегке рішення: відмовити в лікуванні або ризикнути, усвідомлюючи, що шанс допомогти цій пацієнтці є, оскільки пухлина чутлива до променевої терапії. При цьому, я прекрасно розумів, що з огляду на її стані, ми можемо програти хвороби. За тижневої передпроменевої підготовкою послідувало лікування на TomoTherapy®HD. Не буду приховувати, що після перших двох сеансів ми констатували погіршення стану, але ризикуючи, ми продовжили, оскільки, хоч і незначний, але шанс на успіх був.

Станом на сьогоднішній день результати лікування вражають, ми практично поставили людину на ноги. При цьому пам’ять до пацієнтки повертається паралельно зі стабільним поліпшенням стану, так буде і далі. Важливо також те, що за результатами МРТ пухлина не визначається. Це один з випадків того, як за допомогою професіоналізму, сучасних медичних технологій, внутрішньої сили і надії пацієнтки і її рідних, ми спільними зусиллями впоралися з «безнадійним онкологічним захворюванням», продовживши людську життя не на 7-10 днів, а на 7-10 років, хоча, можливо навіть і більше. Цей приклад ще раз доводить нам, що не потрібно боятися боротися за життя!