Що таке «передпроменева підготовка» і чому вона так важлива

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Що таке «передпроменева підготовка» і чому вона так важлива

Як домогтися точності променевої терапії ще до її проведення? Кожному пацієнту важливо знати і бути впевненим в одному: опромінювати будуть саме пухлину і метастази, тоді як здорові органи і тканини залишаться в безпеці. Саме для цього і проводиться передпроменева підготовка, що включає кілька важливих етапів.

Отримання даних за допомогою КТ, топометрія і розмітка

Комп’ютерна томографія допомагає встановити розміри, форму, локалізацію ракової пухлини і метастазів. Враховується і їх взаємне розташування до прилеглих органів, що допомагає лікареві окреслити контури мішені і прилеглих тканин/органів, які важливо не зачепити.

Така спеціалізована комп’ютерна томографія в TomoClinic проводиться для тих пацієнтів, на яких очікують сеанси променевої терапії. Вона відрізняється від звичайної тим, що в ході її фахівці відтворюють умови, які потім будуть застосовуватися під час лікування.

Похибок в лікуванні раку допускати не можна

Знімки КТ стають «дорожньою картою»: фахівці встановлюють по ним чіткі мітки — опорні точки, за якими в подальшому будуть укладати пацієнта на терапевтичний стіл. Для правильної розмітки в TomoClinic використовують спеціальні стійки: завдяки їм при променевої терапії пацієнт буде перебувати в тому ж положенні, в якому був відсканований раніше. Також важливі і фіксуючі засоби з термопластика, що закріплюються на пацієнті і діагностичному столі, а потім і на лікувальному столі.

Так можна уникнути випадкових рухів пацієнта під час лікування, домогтися ідентичною укладання та відповідності плану лікування. Іноді процедуру повторюють, тому що «мішень» опромінення змінює форму і розміри, а план лікування коректується.

«Топометрія — це обов’язкова процедура до старту променевої терапії, — каже медичний фізик Олексій Зінвалюк. — Тому і КТ проводиться в певних умовах і в певній позиції пацієнта, щоб застосувати результати обстеження для наших майбутніх розрахунків і подальшого лікування. Всі фіксуючі засоби і стіл проіндексовані (кожен елемент відзначений конкретною цифрою), що ми обов’язково відображаємо в схемах».

топометрия

Комфорт заради точності

«Кожен пацієнт повинен розташуватися на діагностичному столі з максимальним комфортом. Сеанс променевої терапії може тривати 15-20 хвилин, і за цей період часу у людини не має виникати бажання повернутися або розім’ятися, — говорить Олексій Зінвалюк. — Тому хоч позиція пацієнта і вибирається відповідно до наших вимог, для його комфорту ми використовуємо підставки і вакуумні матраци. Чим менше буде рухатися людина, тим менше буде помилок, а значить менше шкоди для здорових тканин і органів».

Фіксуючі маски виготовляються в TomoClinic індивідуально для кожного пацієнта. У рідкісних випадках без них можна обійтися, але при лікуванні пухлин голови та шиї така маска обов’язкова, як і для пацієнтів з підвищеною масою тіла.

Планування лікування після введення даних в систему

Після взяття даних за допомогою топометріі отримані зображення КТ використовують для планування лікування. Лікар контурує мішень, яку в майбутньому будуть опромінювати на апараті. При цьому важливо точно окреслити не тільки пухлину і метастази, але і тонкий прилеглий шар тканин з можливими вкрапленнями злоякісних клітин, які не піддаються візуалізації. Їх важливо опромінити, щоб уникнути майбутнього рецедиву хвороби.

З іншого боку важливо і мінімально впливати на критично важливі органи поблизу новоутворення. Лікар підбирає сумарну дозу опромінення і режим фракціонування, а медичні фізики працюють з напрямками пучка опромінення, розподілом доз і зниженням променевого навантаження на здорові структури.

Моделювання сеансу променевої терапії на спеціальному фантомі

«У нашій клініці є обов’язковий крок — попередня перевірка кожного плану променевої терапії. Це нагадує «генеральну репетицію», коли важливо переконатися, що обраний план лікування буде реалізований повністю і максимально точно. Для цього в TomoClinic використовують спеціальний дозиметричний фантом з датчиками, який допомагає імітувати процес опромінення до його реального початку. Це дозволить зіставити складений медичними фізиками терапевтичний план з ходом лікування і при необхідності підкоригувати його для поліпшення ефективності», — підсумував інженер-радіолог Олексій Зінвалюк.

Максимальна точність на передпроменевій підготовці — запорука правильної променевої терапії в подальшому. Звертайтеся в TomoClinic для лікування злоякісних новоутворень з максимальною точністю за телефонами, вказаними на нашому сайті www.tomocenter.com.ua

Задати питання