Пн-Пт: 08:00-21:30 Сб: 08:00-20:00 info@tomocenter.com.ua
Пн-Пт: 08:00-21:30 Сб: 08:00-20:00 info@tomocenter.com.ua

Діагностика родимок: коли варто почати непокоїтись

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Діагностика родимок: коли варто почати непокоїтись

Родимки є абсолютно у всіх людей зі світлою шкірою. Вони можуть бути зовсім непомітні або навпаки виділятися, можуть псувати зовнішній вигляд або стати родзинкою і відмінною рисою зовнішності людини.

У медицині дані новоутворення на шкірі називають «невуси». Важливо розуміти, що наші невуси це не просто цятки на шкірі, які можуть з’являтися і зникати протягом життя, це те, що вимагає уваги і контролю, для збереження здоров’я і якості життя.

Напевно Ви чули, що необхідно регулярно проводити огляди родимок у лікаря. Така увага докторів до родимок пояснюється тим, що не дивлячись на те, що родимка спочатку є доброякісним новоутворенням, вона може трансформуватися в злоякісну пухлину, один з найагресивніших видів раку шкіри – меланому. Не дивлячись на те, що меланома шкіри – рідкісна хвороба, протягом багатьох років спостерігається постійне зростання захворюваності.

Звичайний огляд не є достатньо інформативним для того, щоб точно відрізнити нормальну родимку від небезпечної, тому для цього існує спеціальний інструмент – дерматоскоп. На сьогоднішній день – це загальноприйняте дослідження, яке має проводити дерматолог і онколог під час прийому.

В цілому, дерматоскопія – це неінвазивний метод діагностики шкірних утворень. Суть методу полягає в тому, що за допомогою спеціального приладу – дерматоскопи при 10-кратному збільшенні досліджуються поверхневі шари шкіри. Це дозволяє більш ґрунтовно вивчити симетричність новоутворення, його межі, структуру.

Дерматоскопія дає можливість побачити ознаки, за якими можна точно сказати про характер новоутворення. Про злоякісності пухлини свідчать наявність декількох квітів, структурна однорідність, рівномірність розподілу пігменту, характер кордону зі здоровою шкірою і т.д. Раніше це було можливо лише на підставі гістологічного аналізу тканин після хірургічного видалення, що призводило до травмування родимки і прискоренню її виникнення злоякісної пухлини.

Рання діагностика пухлини шкіри дає можливість провести її своєчасне видалення, що приводить до повного одужання пацієнта. Під час огляду і діагностики, лікар приймає рішення і про подальшу періодичності спостереження виходячи з клінічної картини. Якщо Вам ніколи не оглядали всі родимки, то для цього варто спеціально відвідати кваліфікованого дерматолога. В ідеалі діагностику родимок необхідно проводити раз на місяць.

Ознакою переродження невуса в онкологічне новоутворення може бути:

 • несиметричність форми
 • рвані, зубчасті, нерівні краї родимки
 • нерівномірний колір – виникнення рожевих, чорних, сірих та інших вкраплень
 • збільшення розміру – особливо більше 5-6 міліметрів
 • збільшення кількості – поява більш 4-5 родимок величиною більше 6 міліметрів
 • будь-які зміни рельєфу, товщини, поява кровоточивості, виразок, корочок, лущення

  Фактори ризику:

  • дуже світла шкіра (незахищеність природною пігментацією від канцерогенного впливу сонячного ультрафіолету)
  • світле волосся, наявність великої кількості пігментних плям – родимок, веснянок
  • наявність більш 3 випадків сонячного опіку шкіри в дитинстві
  • наявність більш 4-5 родимок величиною більше 5-6 міліметрів в діаметрі
  • випадки раку шкіри, меланоми у одного з родичів

  Непоінформованість не рятує від відповідальності, тому не варто закривати очі на можливі ускладнення і думати що «це не про мене». Своєчасне виявлення озлокачествованія родимки гарантує безпечне видалення новоутворення без подальших наслідків і ускладнень. Також дуже важливо проводити якісну діагностику у кваліфікованого фахівця. Діагностична помилка призводить до неправильного лікування і, як наслідок, втрати дорогоцінного часу, в результаті чого пухлина продовжує поширюватися в метастази і прогресувати. Тому прийшов час задуматися про стан своїх родимок, щоб не пропустити початок небезпечного процесу, який може непомітно переростати в смертельну загрозу!