Доза опромінення. Як визначають і чому не можна дати всю дозу за один сеанс?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Доза опромінення. Як визначають і чому не можна дати всю дозу за один сеанс?

Такі питання звучать часто. Ми відповімо, щоб ви грамотно володіли інформацією. Нагадуємо, що променева терапія при лікуванні раку необхідна в більшості випадків — або на якомусь етапі як самостійний метод, або в поєднанні з хіміотерапією і хірургією. При багатьох онкологічних захворюваннях променева терапія незамінна.

Доза опромінення: що таке грей

Доза опромінення, яку отримує пацієнт, називається поглинутою дозою. Одиниця виміру поглиненої дози — грей. Пояснимо, що таке грей (Гр): якщо тканина масою 1 кг отримує 1 джоуль енергії (згадуємо шкільну фізику *), то вважається, що вона отримує 1 грей.

Як визначають дозу опромінення?

Величину дози для кожного конкретного випадку визначають лікарі на основі міжнародних стандартів. Важливий момент: при одній і тій же дозі на мішень, органи, які знаходяться поруч, можуть отримати різну дозу опромінення. Це залежить від класу обладнання, від методів променевої терапії. Ось чому ми докладаємо максимум зусиль для того, щоб пухлина отримала вбивчу дозу, а органи біля неї залишилися захищеними.

Як захищають здорові органи?

Максимальний захист можливий завдяки застосуванню новітніх апаратів для проведення променевої терапії, якими оснащений наш центр. Сучасні технології з модуляцією інтенсивності пучка випромінювання і візуальним контролем точності опромінення дозволяють впливати на злоякісні новоутворення з точністю до міліметра. Дозу випромінювання направляємо вибірково в пухлину, не зачіпаючи здорові тканини. Тому побічні ефекти від променевої терапії мінімальні.

Чи можна дати всю дозу за один сеанс?

Це було б просто, але … не можна. Ефективність променевої терапії залежить не тільки від дози. Ракові клітини і клітини здорових тканин мають різну чутливість до опромінення. Необхідну дозу ми не даємо за один сеанс, а розбиваємо на фракції. Це потрібно для того, щоб здорова тканина могла в достатній мірі відновитися між сеансами, а ймовірність довгострокових побічних ефектів була якомога менше.

Наші радіотерапевти визначають тривалість курсу в залежності від рекомендацій міжнародних протоколів проведення променевої терапії при різних онкологічних захворюваннях. Використовуємо схеми так, щоб лікування було оптимальним — максимально ефективним і максимально щадним. Тоді здорові тканини встигають відновитися, а ракові клітини накопичують ефект від опромінення.

Більшість наших пацієнтів отримують променеву терапію, в середньому, протягом п’яти – семи тижнів кожен робочий день. Сеанс променевої терапії триває від 10 до 20 хвилин.

* Джоуль (англ. Joule; позначення кирилицею: Дж; міжнародне: J) — одиниця виміру роботи, енергії і кількості теплоти в Міжнародній системі одиниць (СІ).

Задати питання