Сучасна променева діагностика – в першу чергу ми говоримо про комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії (КТ і МРТ) – в XXI столітті досягла небачених успіхів. Точність і швидкість діагностики з використанням цих методів зросли в багато разів. У нашій країні виконуються мільйони подібних досліджень. Грамотні пацієнти, що піклуються про своє здоров’я, нерідко самі звертаються до рентгенологам з проханням виконати ту чи іншу перевірочне дослідження, щоб бути впевненими, що в їхньому тілі не приховується серйозна хвороба, яка поки ніяк себе не проявляє.
Поширена ситуація, коли з приводу наявного або можливого захворювання проводяться численні дослідження, але висновки фахівців розходяться між собою, і пацієнту не ясно, який у нього діагноз і найголовніше – що йому робити далі? У цьому випадку може допомогти такий простий, але ефективний підхід, як “друга думка”. Про таку медичної послуги кажуть все частіше і частіше, але іноді не всі розуміють, про що йде мова.
Під “другим думкою” (second opinion) мається на увазі повторний перегляд, читання даних різних досліджень (рентгенівських знімків, мамограм, результатів КТ і МРТ) другим незалежним фахівцем з видачею опису та ув’язнення.
У чому в цьому випадку полягає користь для пацієнта?
В першу чергу, це призводить до більш точної діагностики та впевненості у правильності діагнозу. Іноді по тій або іншій причині пацієнт хвилюється – чи не помилився доктор? Певний відсоток помилок при діагностиці можливий (у одних лікарів він вище, в інших нижче) так як людині, як говорить відомий вислів, “властиво помилятися”. Але коли мова йде про здоров’я, хочеться, щоб помилок не було взагалі.
Лікарі-рентгенологи в складних випадках самі звертаються за порадою до колег, влаштовують колективні розбори складних випадків і помилок, щоб не повторювати їх у майбутньому. Те ж саме стосується і до пацієнтів. Нерідко до нас звертаються люди за консультацією, приносячи з собою знімки і диски із записом виконаних в різних місцях і в різний час з проханням проконсультувати їх і дати пораду, що робити далі.
В даний час, завдяки Інтернету, можна отримати консультацію ( “друга думка” або “Референс») дистанційно, не виходячи з дому.
Отже, при зверненні за другим думкою, користь для пацієнта і його лікуючих лікарів очевидна: якщо висновки і думки обох фахівців при описі знімків збігаються, то це дає практично 100% гарантію правильності діагнозу. Якщо думки лікарів розходяться, немає нічого страшного. У цьому випадку варто звернутися до одного з них або до обох для подальших роз’яснень. Буває, що один з лікарів не помічає якихось деталей на знімках або описує їх по-іншому, іншими словами і термінами, маючи на увазі ту ж патологію.
Ще одна перевага “другої думки” – це те, що Ви можете отримати не тільки висновок, але і судження фахівця про характер патології і його рекомендації, що робити далі. Це особливо важливо, коли є кілька висновків з не збігаються думками. Правда, повнота рекомендацій сильно залежить від обсягу наданої інформації (бажано, щоб крім знімків ми отримували дані про скарги, історії захворювання, причини виконання дослідження).
Іноді виникає побоювання, що звернення до іншого фахівця за “другим думкою” може образити лікаря, який проводив і описувати дослідження, якщо він про це дізнається. Цього не слід побоюватися, так як грамотний і досвідчений фахівець з розумінням ставиться до подібних консультацій і завжди радий отримати допомогу від колег. “Друга думка” не є висловленням недовіри до лікаря, першим описав зображення. Наприклад, дані наших досліджень дуже часто показують і консультують з іншими фахівцям, і ми не маємо жодних заперечень проти цього. У рідкісних випадках, коли виникають спірні ситуації, ми їх вирішуємо спільно з нашими колегами шляхом обміну думками та дискусії.
Хотілося б ще зробити два зауваження з приводу “другої думки”.
Іноді до нас звертаються пацієнти, кажучи, що інший лікар (НЕ рентгенолог) дивлячись на наші знімки, побачив «вогнище», який ми пропустили, що дослідження зроблено «абсолютно неправильно» і т.д. У таких випадках ми просимо передати нам копію його консультації в письмовому вигляді. У 99,9% ми її не отримуємо. Це говорить про те, що, на жаль, не всі фахівці готові підтвердити свої міркування, які вони висловлювали пацієнтові, офіційно. Крім того, з формальної точки зору, давати описи діагностичних зображень можуть лише лікарі, які мають сертифікат рентгенолога.
Другий аспект – іноді “друга думка” плутають з експертною оцінкою знімків. У строгому сенсі експертиза даних променевих досліджень виконується за офіційним запитом органів системи охорони здоров’я або судової системи. Зі зрозумілих причин, добровільне звернення пацієнта за консультацією для отримання “другої думки” такою не є.
Таким чином, послуга “другої думки” або “Референс» в інтерпретації даних сучасних променевих досліджень – за умови звернення до кваліфікованих і досвідчених консультантів та використання сучасних досягнень технологій – в цілому ряді випадків може надати реальну допомогу у встановленні правильного діагнозу, особливо в складних і неясних випадках.