Пн-Пт: 08:00-21:30 Сб: 08:00-20:00 info@tomocenter.com.ua
Пн-Пт: 08:00-21:30 Сб: 08:00-20:00 info@tomocenter.com.ua

Лікування раку грудей. Про що «сигналить» сторожовий вузол і чому можна уникнути видалення лімфовузлів?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Лікування раку грудей. Про що «сигналить» сторожовий вузол і чому можна уникнути видалення лімфовузлів?
Surgery Tomoclinic IC Flow

Якщо рак молочної залози поширюється по організму, шлях такого поширення проходить зазвичай через лімфатичні вузли в пахвовій западині.

Як це відбувається?

Коли ракові клітини відокремлюються від пухлини, то потрапляють в лімфатичну рідину, а потім лімфатична рідина проходить у лімфатичні вузли. Звідти клітини пухлини можуть потрапити в кров і поширитися в інші органи. Видаляючи лімфатичні вузли, лікарі перевіряють, чи є в них злоякісні клітини. Це дає важливу інформацію, яку фахівці використовують, щоб правильно продовжити лікування.

Що таке сторожовий вузол?

У минулому, щоб вилікувати пацієнтку від раку грудей, часто видаляли і молочну залозу, і все пахвові лімфатичні вузли. Вважалося, що така операція позитивно впливає на тривалість життя жінки. Насправді (і численні дослідження це довели), результат лікування залежить не стільки від видалення лімфовузлів, скільки від біологічних характеристик пухлини і від правильної системної терапії.

Досить дізнатися, вражені метастазами лімфатичні вузли чи ні. Для цього шукають вузол, який першим збирає лімфатичну рідину з пухлини і який може стати першим, що містить ракові клітини, тобто «просигналити» про небезпеку. Звідси і його назва — сторожовий або сигнальний вузол.

Де знаходиться сторожовий вузол?

Цей вузол не у всіх розташований однаково. Місцезнаходження пухлини у грудях визначає, який лімфовузол першим отримує лімфатичну рідину з області злоякісного утворення. Зазвичай сторожовий вузол знаходиться біля краю молочної залози в пахвовій западині, але він також може розташовуватися поруч з грудиною. Причому необов’язково повинен бути один вузол, їх може бути кілька.

Що таке біопсія сторожового вузла?

Біопсія сторожових лімфовузлів — саме та хірургічна процедура, яка дає можливість лікарям визначити, вражені вузли метастазами чи ні. Сторожовий вузол знаходять і видаляють. Як правило, це відбувається під час операції з приводу раку молочної залози: пацієнтці зазвичай не потрібно проходити додаткове хірургічне втручання для біопсії сторожового вузла. Результат интраопераційного (в процесі операції) експрес-аналізу покаже, чи містить сторожовий вузол злоякісні клітини.

Пояснює головний лікар TomoClinicСтепан Крулько:

«Якщо сторожовий вузол є” негативним “(без пухлинних клітин), не потрібно видаляти додаткові лімфатичні вузли. Тобто біопсія допомагає уникнути більш масштабного хірургічного втручання, що включає видалення багатьох лімфатичних вузлів (лімфодіссекція у пацієнток з раком молочної залози). Це означає, що жінці не доведеться відчувати наслідки травмуючої операції, такі як лімфостаз (набряк) руки. Адже саме лімфостаз, який часто виникає через порушення відтоку лімфи при видаленні лімфовузлів, доставляє пацієнткам страждання, а боротися з цим побічним ефектом дуже нелегко».

Як виявити сторожовий вузол?

Існує два методи виявлення сторожового вузла. Обидва способи ефективні.

Перший. Дуже невелику кількість радіоактивної рідини вводять в область пухлини. Рідина надходить у вузол (або вузли) через лімфатичну систему. Оскільки лімфатичні вузли поглинають радіоактивну рідину, їх можна виявити за допомогою лічильника Гейгера (спеціального приладу, що фіксує рівень радіації) прямо під час операції.

Другий спосіб знайти сигнальний вузол — використовувати зелений флуоресцентний барвник. Це також зазвичай відбувається під час операції на грудях. Речовина вводиться біля пухлини і проходить через лімфатичні шляхи. В результаті лімфатичні протоки “просвічуються” за допомогою спеціальної камери з інфрачервоним спектром і простежуються до сторожового вузла. Тобто спеціальний барвник накопичується в лімфатичному вузлі, який хірург повинен видалити.

Саме цей спосіб, заснований на використанні діагностичного зеленого барвника (індоціан зелений), застосовує хірургічна команда TomoClinic під керівництвом Дмитра Караськова.

«Наша клініка придбала високоточний прилад IC-FLOW для візуалізації сторожового лімфатичного вузла за допомогою індоціана зеленого” ICG “, і ми успішно проводимо процедуру біопсії. В Україні лише деякі провідні онкологічні центри виконують це важливе діагностичне дослідження, і TomoClinic в їх числі. Таким чином, наші пацієнтки з “негативними” (без метастазів) сигнальними вузлами уникають непотрібного видалення всього пахвового колектора», — зазначив Степан Крулько.

Якщо в сторожовому вузлі виявлені метастази

Пацієнтки проходять додаткове лікування. Це можуть бути видалення лімфатичних вузлів відразу в ході операції або, наприклад, опромінення згодом. Яке лікування жінка отримає, залежить від багатьох факторів, у тому числі від того, наскільки вражені лімфатичні вузли, наскільки велике злоякісне утворення в молочній залозі і які біологічні характеристики у пухлини.

Розмір метастазів в лімфатичному вузлі

Метастази в лімфатичні вузли класифікують за розміром. Макро означає, що вони більше, ніж 2 міліметри. Мікро — від 0,2 до 2 міліметрів. Метастази менше 0,2 мм вважаються одиничними раковими клітинами. Ця різниця говорить фахівцям про прогноз. При невеликих метастазах шанси на одужання майже завжди такі ж, як і у пацієнток, в яких метастази у пахвовій западині не були виявлені. Подальший прогноз залежить від характеристик пухлини.

На завершення про головне! Біопсію сигнальних лімфовузлів наші фахівці проводять, щоб з’ясувати, що з ними — вражені раком чи ні. Саме результат дослідження дозволяє обґрунтовано відмовитися від видалення пахвових лімфовузлів у пацієнток без метастазів у сигнальному і зберегти жінкам високу якість життя.

Задати питання