Лікування раку методом хіміотерапії: як вирішити проблему венозного доступу

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Лікування раку методом хіміотерапії: як вирішити проблему венозного доступу

Переважна більшість пацієнтів онкологічного профілю всіх вікових категорій, під час проходження лікувального процесу, зіштовхується з однією з найбільших проблем, яка не тільки погіршує якість їх життя,

але й може стати причиною призупинення процесу лікування та одужання на невизначений термін, а саме проблемою венозного доступу.

Регулярні курси поліхіміотерапії та пункції для постановки периферичних катетерів щоразу пошкоджують судинну стінку, тому, для зменшення ятрогенного пошкодження судинного русла, у світовій практиці вперше в 1979 році Hickman застосував інфузійний порт — систему для хіміотерапії, а вже з 1980 року налагоджене їх активне промислове виробництво і розповсюдження на світовому медичному ринку. На даний час використання порт — систем при хіміотерапії у хворих з онкологічними захворюваннями є “золотим стандартом”.

инфузионная система

В європейських країнах порти широко використовуються у пацієнтів з вперше виявленими онкологічними захворюваннями, яким планується багаторазове проведення курсів хіміотерапії. Крім того, інфузійні порти встановлюються пацієнтам з тонкими венами на руках та ногах, а також в педіатричній практиці. Дана система дає можливість введення різних препаратів в центральну вену на протязі тривалого часу, а саме від 6 місяців і до кількох років. Крім того інфузійна – порт система дозволяє спростити процедуру забору крові на лабораторні дослідження, суттєво полегшити парентеральне харчування, підвищити ефективність переливання компонентів крові, особливо тромбоконцентрату, а також певного переліку маніпуляцій та оперативних втручань, що потребують постановки центрального внутрішньовенного катетера. На жаль в вітчизняній онкологічній практиці дана методика застосовується досить рідко.

Що ж представляє собою внутрішньовенна інфузійна система для хіміотерапії?

Внутрішньовенна інфузійна система для хіміотерапії представляє собою резервуар у вигляді товстої монети діаметром приблизно 4 — 4,5 см і товщиною близько 1см. На його верхній плоскій поверхні встановлена мембрана із багатошарового селікона, через котру вводяться лікарські засоби та інфузійні розчини. Порт має тонку трубочку — катетер довжиною 10 — 15см, котра встановлюється в центральну вену, а при необхідності в артерію. Сам інфузійний – порт, як правило, встановлюється під шкірою у верхній третині грудної клітки, під час короткого оперативного втручання, що може проводитись в амбулаторних умовах під УЗ чи КТ контролем. Місце і спосіб постановки порт — системи визначається загальним станом пацієнта і запланованого виду і об’єму лікування.

порт-система

Можливі місця постановки внутрішньовенних інфузійних систем

Процедура постановки внутрішньовенної інфузійної системи для хіміотерапії

Процедура імплантації інфузійного порта проводиться в умовах рентген — операційної або під контролем ультразвукового апарату під місцевою анестезією у дорослих та загальним наркозом у пацієнтів дитячого віку. Під час процедури імплантації пацієнт не відчуває жодних больових відчуттів чи дискомфорту. Через 2 – 3 години після операції і перевірки на справність системи пацієнт може повертатись додому чи на наступний етап лікування.

Показання для постановки порт-систем

Постановку порт – систем рекомендовано проводити всім пацієнтам, котрим планується проведення багаторазових або тривалих курсів хіміотерапії , пацієнтам, що знаходяться на симптоматичному паліативному лікуванні, у котрих ускладнена постановка периферичного венозного доступа, а також пацієнтам, яким необхідне парентеральне харчування та трансфузії компонентів крові.

Основні переваги застосування внутрішньовенних інфузійних систем

  • Дозволяє налагодити постійний та швидкий венозний доступ при необхідності забору крові для лабораторних досліджень чи екстреного введення лікарських засобів з метою проведення реанімаційних заходів;

  • Суттєво знижує ризик розвитку флебітів на фоні постійних внутрішньовенних втручань під час лікування;

  • Дає можливість багаторазового введення препаратів подразнюючої дії (хіміотерапії), зменшує неприємні відчуття;

  • Використовується тривалий час без необхідності переустановки;

  • Дозволяє проводити всі види рентгенологічних досліджень ( КТ, МРТ) з та без контрастування, полегшує процес введення рентген — контрастних речовин;

  • Дає можливість проводити променеву терапію / томотерапію , а в педіатричній практиці полегшує процес седації пацієнтів під час проведення даного виду лікування.

  • Інфузійний порт встановлюється підшкірно, тому має мінімальний косметичний дефект;

  • Не створює дискомфорту при звичайному способі життя ( особиста гігієна, прийом душа та ванни, робота, заняття спортом, плавання в басейні;

  • Формує психологічний комфорт для більшості пацієнтів, так як нівелює острах частих болісних ін’єкцій.

Сучасні порт-системи забезпечують високу якість життя онкологічних пацієнтів всіх вікових груп при правильному догляді за ними.