Пн-Пт: 08:00-21:30 Сб: 08:00-20:00 info@tomocenter.com.ua
Пн-Пт: 08:00-21:30 Сб: 08:00-20:00 info@tomocenter.com.ua

Метастази при раку: причини появи і їх особливості

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Метастази при раку: причини появи і їх особливості

У всьому світі онкологічні захворювання є одними з найбільш вивчених серед усіх патологій людського організму. Проведено безліч досліджень, отримано величезну кількість результатів і висновків, але точна причина їх виникнення так і не визначена. Крім первинної ракової пухлини, існує також загроза поширення патологічного процесу в організмі людини – метастазування. Саме метастази, в більшості випадків, призводять до летального результату захворювання.

У перекладі з давньогрецької метастази позначають «переміщення». Це вторинні вогнища росту практично будь-якого злоякісного новоутворення, які розвиваються внаслідок переміщення по організму людини ракових клітин з первинного вогнища. Така «міграція» найчастіше відбувається по судинах кровоносної та/або лімфатичної систем, після порушення цілісності судин в їх місці зіткнення зі злоякісним новоутворенням. Як правило, метастази розвиваються в лімфатичних вузлах, печінці, легенях, хребті і навіть в головному мозку.

Онкологічний процес може привести до пересування патологічних клітин по організму досить швидко, але якщо організм має хорошу опірність, такі клітини нейтралізуються і не приводять до розвитку метастаз. Клінічні прояви метастатичного процесу можуть виникати в різний час, це залежить від типу пухлини, безлічі факторів і індивідуальних особливостей організму. Часто перші ознаки метастаз з’являються через 1-2 роки після розвитку первинного вогнища онкологічного процесу, коли знижується загальний або місцевий імунітет і резерви на боротьбу з патологічними процесами вичерпані. Метастази призводять до порушення нормального функціонування практично всіх життєво важливих органів, а також супроводжуються сильним болем, що призводить до необхідності безпосереднього лікування болю.

метастазирование рака

З кожним роком методи лікування раку удосконалюються, приносячи все кращі результати, і на сьогоднішній день в розвинених країнах онкологічне захворювання вже не вважається вироком. Цей діагноз змінює життя людини, але за допомогою сучасних методик можливо перемогти захворювання і зберегти якість і повноцінність життя на довгі роки. Але через погану поінформованість людей і халатне ставлення до свого здоров’я, в нашій країні онкологічні захворювання виявляються вже на пізніх стадіях, коли вірогідність присутності метастаз дуже висока.

Швидкість прояву клінічних ознак перших метастазів залежить від виду пухлини і ступеня диференціації її тканин.

Частота і особливості метастазування залежать від наступних факторів:

  • На якій стадії раку розпочато лікування
  • Форма зростання онкологічного захворювання і гістологічні характеристики

Існує поверхнева форма раку, при якому пухлина розташована на слизової (НЕ метастазують багато років), і інвазивна форма (інфільтративний рак), коли пухлина проросла в стінку органу і поширилася на м’язові шари і прилеглі тканини (дає ранні метастази).

  • Локалізація пухлини
  • Характер і обсяг проведеного радикального лікування (найбільш сприятливі прогнози при комбінованих методах)
  • Вік пацієнта (в молодому організмі метастази розвиваються швидше і мають тяжкий перебіг)

Як відомо, первинне онкологічне новоутворення піддається лікуванню більш результативно, але своєчасно виявлений метастатичний рак і правильна стратегія лікування також може дати хороший результат. Найбільш ефективно комбіноване лікування. Воно передбачає застосування хіміотерапії, променевої терапії та хірургічного методу в певній послідовності, яка визначається індивідуально для кожного пацієнта, і може доповнюватися іншими методами. Наприклад, точність і технологічність сучасного методу локальної терапії – томотерапії, яка вже доступна і в Україні, дозволяє одночасно опромінювати і первинне злоякісне новоутворення і метастази, з контролем потрібної дози опромінення для кожного новоутворення і захистом прилеглих до пухлин тканин і органів.

Задати питання