Інтернет надає нам безліч різноманітної інформації кожен день. Чомусь ми віримо, а щось нам здається відвертою вигадкою. Але як зрозуміти де вигадка, а де правда коли мова йде про здоров’я? Рак молочної залози – проблема світового масштабу, і так, це захворювання зустрічається як у жінок, так і у чоловіків. Ця стаття допоможе розібратися в основних помилках.
Виявлення ущільнення в грудях означає, що у Вас рак молочної залози.
Правда:
Тільки невеликий відсоток ущільнень у грудях виявляються онкологічними. Однак якщо Ви помічаєте якісь зміни в тканинах молочної залози, ігнорувати це не можна. Необхідно звернутися до лікаря для проведення клінічного обстеження молочних залоз. Лікар може направити Вас на дослідження молочної залози за допомогою візуалізуючих методів, щоб визначити характер ущільнення, і, при необхідності, на біопсію, щоб дізнатися чи має ущільнення злоякісний характер.
Подбайте про своє здоров’я, виконуючи регулярне самообстеження молочної залози, відвідуючи лікаря в плановому порядку, щорічно проходячи клінічне дослідження молочної залози і мамографію.
Чоловіки не хворіють на рак молочної залози, він вражає тільки жінок.
Правда:
Насправді все якраз навпаки: згідно з американською статистики, щорічно приблизно у 2190 чоловіків буде діагностовано рак молочної залози і 410 з них помруть. Хоча цей відсоток як і раніше невеликий, чоловіки також повинні періодично виконувати самообстеження – хоча б під час прийому душу – і повідомляти лікаря про будь-які зміни.
Рак молочної залози у чоловіків зазвичай проявляється у вигляді твердого ущільнення під соском і ареолою. Показник смертності серед чоловіків перевищує показник серед жінок, перш за все тому, що чоловіки гірше поінформовані про захворюванні і менше схильні підозрювати, що ущільнення є рак молочної залози, що може призвести до затримки в лікуванні.
Мамографія може викликати рак молочної залози.
Правда:
В даний час мамографія або рентгенографія молочної залози залишається «золотим стандартом» для раннього виявлення раку молочної залози. Здавлювання грудей при отриманні мамографії не може викликати рак. Інформативність і переваги мамографії майже завжди перевищують потенційну шкоду від опромінення. Дози радіації при мамографії дуже малі. Ризик шкоди від такого опромінення вкрай низький.
Щорічний мамографічний скринінг є стандартною рекомендацією для жінок у віці старше 40 років. Приймайте рішення про мамографи з урахуванням рекомендацій Вашого лікаря і обов’язково обговорюйте з лікарем будь-які питання або побоювання.
Якщо у когось з ваших родичів є або був рак молочної залози, ви теж схильні до захворювання на рак молочної залози.
Правда:
Безумовно, жінки з раком молочної залози в сімейному анамнезі знаходяться в групі підвищеного ризику, але також потрібно враховувати той факт, що у більшості жінок з раком молочної залози відсутня сімейна історія цього захворювання. За статистичними даними тільки приблизно у 10% людей з діагнозом «рак молочної залози» це захворювання є в сімейному анамнезі. Але зверніть увагу:
- Якщо у вас є родичка першої лінії з раком молочної залози: якщо у вашій матері, дочки або сестри рак молочної залози розвинувся у віці до 50 років, вам слід подумати про регулярну діагностиці молочних залоз у віці за 10 років до віку вашої родички на момент постановки діагнозу.
- Якщо у вас є родичка другої лінії з раком молочної залози: якщо у вашої бабусі або тітки був діагностований рак молочної залози, ризик для вас трохи підвищується, але ви не належите до тієї ж категорії ризику, що і жінки, у яких є родичка першої лінії з раком молочної залози.
- Якщо рак молочної залози був діагностований у кількох поколінь однієї гілки вашої сім’ї або у кількох людей, які є родичами першої лінії по відношенню один до одного, або у декількох членів вашої сім’ї у віці до 50 років, імовірність існування гена раку молочної залози в даній сім’ї зростає.
Рак молочної залози заразний.
Правда:
Ви не можете заразитися на рак молочної залози або передати його іншій людині. Рак молочної залози є результатом неконтрольованого зростання мутованих клітин, які починають поширюватися в інші тканини в молочній залозі. Тим не менш, ви можете знизити особистий ризик, якщо будете вести здоровий спосіб життя, ознайомитеся з факторами ризику та будете проходити регулярні обстеження, щоб виявити рак молочної залози на ранній стадії.
Якщо у вашій ДНК виявляється мутація гена BRCA1 або BRCA2, у вас точно виникне рак молочної залози.
Правда:
Згідно досліджень, сім’ї які є носіями BRCA1 або BRCA2 (як ми знаємо на відомому прикладі Анджеліни Джолі), «не кожна жінка з такої сім’ї є носієм шкідливої мутації BRCA1 або BRCA2, і не кожен випадок раку в такій сім’ї пов’язаний зі шкідливою мутацією в одному з цих генів. Крім того, не у кожної жінки зі шкідливою мутацією BRCA1 або BRCA2 розвивається рак молочної залози і / або яєчників. Однак у жінки, що успадкувала шкідливу мутацію гена BRCA1 або BRCA2, приблизно в п’ять разів частіше розвивається рак молочної залози, ніж у жінки без такої мутації ».
Для людей, які виявили, що у них є шкідлива мутація, існують різні профілактичні заходи для зниження ризику. До них відносяться гормональна терапія з використанням Тамоксифену або профілактичне хірургічне втручання, яке представляє собою двосторонню профілактичну мастектомію, що супроводжується реконструкцією. У більшості жінок також будуть видалені яєчники і фаллопієві труби, оскільки надійний скринінговий тест на ранніх стадіях розвитку раку яєчників відсутня.
Антиперспіранти і дезодоранти викликають рак молочної залози.
Правда:
Дослідники з National Cancer Institute (NCI) стверджують, що не мають будь-яких переконливих доказів, що пов’язують використання пахвових антиперспірантів або дезодорантів з подальшим розвитком раку молочної залози.
Стаття підготовлена за матеріалами National Cancer Institute.