Міфи про променеву терапію

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Міфи про променеву терапію

З кожним днем ​​технології і методи лікування розвиваються, а можливості для максимально ефективного і атравматичного лікування зростають. Людство впоралося з такими колись невиліковними захворюваннями як чума, тиф, сифіліс і поліомієліт, але що стосується раку – він все ще вселяє в очі людей жах.

На сьогоднішній день існує три основні методи лікування онкологічних захворювань: хірургічне лікування, променева терапія і хіміотерапія. Ці методи не взаємовиключні, а скоріше навпаки – найбільш часто використовуються доповнюючи один одного. Але якщо говорити про наслідки лікування раку, чомусь у свідомості людей вони головним чином лякають одними і тими ж: випаде волосся, нудота, рак може повернутися, небезпека для знаходяться поруч людей …

Важливо пам’ятати, що про всі можливі наслідки в повній мірі може розповісти тільки фахівець, грунтуючись на конкретному випадку – вид раку, локалізації, методі або методах лікування. Наприклад, при хіміотерапії, коли йде вплив препаратів, що гальмують поділ пухлинних клітин або необоротно ушкоджують їх, частіше спостерігаються системні побічні реакції – випадання волосся, нудота, блювота, зміни крові.

У разі променевої терапії вплив локалізовано, тому виникають місцеві побічні реакції, такі як почервоніння і запалення шкіри в області впливу і інші порушення, які залежать від місця розташування пухлини, яких із застосуванням сучасних технологій зараз можливо мінімізувати або уникнути зовсім.

Найбільш поширені помилки про променеву терапію
Хірургічне видалення пухлини ефективніше, ніж променева терапія
Важливо розуміти, що найбільш дієвий метод усунення пухлини визначається індивідуально, після ряду обстежень, і часто включає в себе комбінування різних методик, які в підсумку дадуть потрібний результат. Думка, що найефективніше просто «вирізати» пухлина, є помилковим. У ряді випадків, хірургічне втручання може спричинити за собою ряд неминучих ускладнень, які можна виключити, використовуючи метод променевої терапії.
Наприклад, при раку передміхурової залози: у малому тазі знаходиться велике скупчення нервових закінчень, які не можливо не пошкодити використовуючи хірургічний метод, це призведе до ряду ускладнень і дисфункцій, які можна уникнути при променевої терапії.
Перед іонізуючим опроміненням (яке використовується при променевої терапії) медичні фізики контурних онкологічне освіту і розробляють індивідуальний план опромінення, захищаючи здорові тканини і органи, які розташовані навколо пухлини. Це дає можливість уникнути небажаних наслідків зовсім, або мінімізувати їх.
Променева терапія – це боляче
У більшості пацієнтів проведення курсу променевої терапії не супроводжується якими-небудь неприємними відчуттями, і це навіть викликає ряд питань з розряду «А чи ефективно це, якщо я нічого не відчуваю?». Деякі пацієнти розповідають про появу почуття тепла чи поколювання в області впливу випромінювання. Згодом на шкірі опромінюється поступово з’являється сухість, печіння, свербіж або запалення. І хоча дані симптоми можуть бути неприємними, вони, як правило, не є критичними, як при інших видах онкологічного лікування. З шкірними реакціями допоможуть впоратися спеціальні косметичні засоби або ліки, про які розповість доктор.
Після променевої терапії людина радіоактивний і небезпечний для оточуючих
При проведенні променевої терапії радіоактивність організму ніяк не збільшується. Випромінювання потрапляє в організм тільки в момент роботи апарату. Після його виключення будь-якого випромінювання в організмі не залишається. Для того, щоб зберегти нормальний, звичний ритм свого життя, дуже важливо розповісти родичам, друзям і колегам, що ніякого ризику впливу випромінювання на них немає.

chemo3-4164748702.jpg

Променева терапія завжди викликає випадання волосся і облисіння

Якщо проводиться тільки променева терапія, то випадання волосся на голові не відбувається. Можливо випадання волосся в пахвовій западині або на сосках (при опроміненні раку грудей), проте після завершення лікування вони виростають знову. Хибне уявлення про обов’язкове облисінні при радіотерапії обумовлено тим, що багато людей плутають даний метод лікування з хіміотерапією.

Оскільки ряду пацієнтів променева терапія проводиться після завершення хіміотерапії, побічні ефекти цих двох методів лікування цілком легко сплутати між собою.

Хіміотерапія (прийом хімічних препаратів) є системним лікуванням, а значить впливає на весь організм. Тому під час лікування часто виникає облисіння. Променева терапія – це метод місцевого лікування, тобто випромінювання концентрується тільки в області злоякісної пухлини. Саме тому волосся на голові випадати не можуть, звичайно ж за винятком радіотерапії пухлин голови або шиї.

Нудота і блювання завжди супроводжує променеву терапію

Імовірність виникнення нудоти і блювоти залежить від локалізації онкоутворення і підвищується паралельно зі збільшенням дози випромінювання і площі опромінюваних тканин. Наприклад, при променевої терапії ранніх стадій раку грудей опроміненню піддається лише молочна залоза і поруч розташовані лімфатичні вузли, це не викликає нудоти або блювоти. Але якщо лікування піддається прогресуючий рак грудей, коли пухлина вже поширюється за межі молочної залози, блювота і нудота можуть виникати, особливо при опроміненні органів шлунково-кишкового тракту, головного мозку і печінки.

pic-4.jpg

Також як і у випадку облисіння, важливо розуміти, що такі побічні реакції можуть виникати при одночасному проведенні хіміотерапії і променевої терапії, оскільки вони властиві деяким хіміопрепаратів.

Рак завжди повертається (рецидиви)

Імовірність існує, але таке поширена думка швидше засноване на тому, що в нашій країні рак найчастіше діагностується на пізніх стадіях. У випадках, коли проводиться лікування I стадії, при якій ракові клітини ще не подолали захисний тканинний бар’єр і не проникли в лімфатичну або кровоносну судину, можна не побоюватися рецидиву або метастаз. Але точно визначити дійсне поширення пухлинного процесу проникли окремі ракові клітини в лімфатичні шляхи і вийшли вони за межі променевого впливу – важко. Тому всі пацієнти, які закінчили лікування, перші 2 роки підлягають обов’язковим оглядам через кожні 3 місяці.