З кожним днем технології і методи лікування розвиваються, а можливості для максимально ефективного і атравматичного лікування зростають. Людство впоралося з такими колись невиліковними захворюваннями як чума, тиф, сифіліс і поліомієліт, але що стосується раку – він все ще вселяє в очі людей жах.
На сьогоднішній день існує три основні методи лікування онкологічних захворювань: хірургічне лікування, променева терапія і хіміотерапія. Ці методи не взаємовиключні, а скоріше навпаки – найбільш часто використовуються доповнюючи один одного. Але якщо говорити про наслідки лікування раку, чомусь у свідомості людей вони головним чином лякають одними і тими ж: випаде волосся, нудота, рак може повернутися, небезпека для знаходяться поруч людей …
Важливо пам’ятати, що про всі можливі наслідки в повній мірі може розповісти тільки фахівець, грунтуючись на конкретному випадку – вид раку, локалізації, методі або методах лікування. Наприклад, при хіміотерапії, коли йде вплив препаратів, що гальмують поділ пухлинних клітин або необоротно ушкоджують їх, частіше спостерігаються системні побічні реакції – випадання волосся, нудота, блювота, зміни крові.
У разі променевої терапії вплив локалізовано, тому виникають місцеві побічні реакції, такі як почервоніння і запалення шкіри в області впливу і інші порушення, які залежать від місця розташування пухлини, яких із застосуванням сучасних технологій зараз можливо мінімізувати або уникнути зовсім.
Променева терапія завжди викликає випадання волосся і облисіння
Якщо проводиться тільки променева терапія, то випадання волосся на голові не відбувається. Можливо випадання волосся в пахвовій западині або на сосках (при опроміненні раку грудей), проте після завершення лікування вони виростають знову. Хибне уявлення про обов’язкове облисінні при радіотерапії обумовлено тим, що багато людей плутають даний метод лікування з хіміотерапією.
Оскільки ряду пацієнтів променева терапія проводиться після завершення хіміотерапії, побічні ефекти цих двох методів лікування цілком легко сплутати між собою.
Хіміотерапія (прийом хімічних препаратів) є системним лікуванням, а значить впливає на весь організм. Тому під час лікування часто виникає облисіння. Променева терапія – це метод місцевого лікування, тобто випромінювання концентрується тільки в області злоякісної пухлини. Саме тому волосся на голові випадати не можуть, звичайно ж за винятком радіотерапії пухлин голови або шиї.
Нудота і блювання завжди супроводжує променеву терапію
Імовірність виникнення нудоти і блювоти залежить від локалізації онкоутворення і підвищується паралельно зі збільшенням дози випромінювання і площі опромінюваних тканин. Наприклад, при променевої терапії ранніх стадій раку грудей опроміненню піддається лише молочна залоза і поруч розташовані лімфатичні вузли, це не викликає нудоти або блювоти. Але якщо лікування піддається прогресуючий рак грудей, коли пухлина вже поширюється за межі молочної залози, блювота і нудота можуть виникати, особливо при опроміненні органів шлунково-кишкового тракту, головного мозку і печінки.
Також як і у випадку облисіння, важливо розуміти, що такі побічні реакції можуть виникати при одночасному проведенні хіміотерапії і променевої терапії, оскільки вони властиві деяким хіміопрепаратів.
Рак завжди повертається (рецидиви)
Імовірність існує, але таке поширена думка швидше засноване на тому, що в нашій країні рак найчастіше діагностується на пізніх стадіях. У випадках, коли проводиться лікування I стадії, при якій ракові клітини ще не подолали захисний тканинний бар’єр і не проникли в лімфатичну або кровоносну судину, можна не побоюватися рецидиву або метастаз. Але точно визначити дійсне поширення пухлинного процесу проникли окремі ракові клітини в лімфатичні шляхи і вийшли вони за межі променевого впливу – важко. Тому всі пацієнти, які закінчили лікування, перші 2 роки підлягають обов’язковим оглядам через кожні 3 місяці.