Пн-Пт: 08:00-21:30 Сб: 08:00-20:00 info@tomocenter.com.ua
Пн-Пт: 08:00-21:30 Сб: 08:00-20:00 info@tomocenter.com.ua

Молекулярна діагностика: у кожного нашого пацієнта своя хвороба

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Молекулярна діагностика: у кожного нашого пацієнта своя хвороба

Саме слово «різні» багато в чому пояснює складність онкологічного лікування. Рак — збірна назва для більш ніж сотні різних (!) захворювань. Серед них також існують різні (!) типи пухлин, з якими необхідно боротися. І, звичайно, всі люди різні (!). Простими словами, це і є відповідь на питання, чому лікування часто буває багатоетапним і тривалим і чому немає однієї «чудо-таблетки». Така вже природа раку.

Наше тіло складається з клітин, які безперервно діляться і оновлюються. Це нормально. У наших генах фрагменти ДНК (ДНК — молекула, «цеглинка», з якої будується тіло кожної живої істоти), які розташовані в ядрі клітини, визначають, коли клітина повинна ділитися або оновлюватися. Якщо це відбувається в інший спосіб, ненормальний і хаотичний, може розвинутися злоякісна пухлина.

Ось чому вчені прагнуть проникнути глибше в клітку людського організму, і бурхливий розвиток генетики відкриває сьогодні перед пацієнтами все нові і нові можливості. Якщо до кінця минулого століття в онкологічному лікуванні використовувалися хіміотерапія, променева терапія і хірургія, то в останні десятиліття з’являються і інші методи для боротьби з раком на різних стадіях.

«Майбутнє за молекулярною діагностикою, — стверджує наш клінічний онколог Анатолій Палюх. — Ми вже можемо використовувати генетичну інформацію для визначення підтипу виявленого раку і зв’язати її з прогнозом; зрозуміти, наскільки ймовірно — подіє певне лікування чи ні. Як для пацієнток з метастатичним раком молочної залози, так з і іншими видами раку, ми все більше заглиблюємося в аналіз характеристик новоутворення».

Коли відомі важливі біологічні характеристики пухлини, можливо провести цільове лікування: наприклад, пухлина виявиться чутливою до гормональної терапії, а не до хіміотерапії, — у такому випадку можна буде уникнути хіміотерапії, яка впливає на весь організм.

Молекулярна діагностика набирає обертів, і наші онкологи працюють над індивідуальними методами лікування раку.

Наприклад, рак грудей може бути чутливим до гормонів або нечутливим до гормонів. Чутливість — це означає, що статеві гормони, такі як естроген і прогестерон, можуть стимулювати ріст утворення. Білок HER2 також грає роль у розвитку пухлини.
Якщо пухлина позитивна по HER2, значить у ній присутній надмірна кількість білка HER2. Якщо білок HER2 не міститься в надлишку, ми називаємо це HER2-негативною пухлиною. Якщо білок HER2 не присутній у надлишку і пухлина нечутлива до гормонів (естрогену і прогестерону), ми говоримо про потрійний негативний рак грудей.

Однак тепер нам відомо, що, крім гормонів і HER2, важливі й інші характеристики, такі як наявність або відсутність PD-L1, мутацій (дефектів) генів BRСA1 / 2 і PIK3CA. Ми знаємо про ці характеристики вже кілька років і застосовуємо молекулярну діагностику широко і успішно, щоб підібрати для конкретного пацієнта цільове ефективне лікування.

Можливо, пройде ще небагато часу, вчені зроблять нові відкриття, і ми зможемо розрізняти більше підгруп. І тоді будуть доступні все більш і більш персоніфіковані варіанти лікування, що дасть нашим пацієнтам кращий прогноз.

Задати питання