МРТ-діагностика: ефективність, безпечність та достовірність. Пацієнту на замітку

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>МРТ-діагностика: ефективність, безпечність та достовірність. Пацієнту на замітку

Ви відчули себе погано, звернулися за допомогою, а лікар направив вас в діагностичний заклад для проведення магнітно-резонансної томографії (МРТ)? Відправляйтеся туди без усякого побоювання.

МРТ хоча і дуже складний, але безболісний і безпечний метод дослідження, який не має відношення до використання якого б то не було радіоактивної речовини або застосування іонізуючого випромінювання. Базовим принципом роботи МРТ служить магнітне поле, а також радіочастотні імпульси. Метод нешкідливий, променеве навантаження на пацієнта відсутня.

МРТ – це надсучасний, дуже точний і найбільш вірогідний діагностичний метод, що дозволяє «заглянути всередину» людини і отримати докладне зображення стану його органів. МРТ можна порівняти з маяком, на який орієнтуються фахівці самих різних медичних напрямків. Тому дуже часто МРТ використовується не тільки для первинної діагностики, а й з метою уточнення діагнозу і навіть для контролю лікування.

Як працює магнітно-резонансний томограф (МРТ)

Магнітно-резонансний томограф є апаратом у вигляді тунелю з круговою магнітної котушками. У тунельні простори короткий період генерується електромагнітне поле високої напруженості. Це поле впливає на ядра водню в молекулах води, з яких, як всі ми знаємо, строітсячеловеческій організм. Водневі ядра повертаються і вирівнюються в сторону поля. Коли поле вимикають, протони повертаються в початкове положення. Різниця енергій двох станів протонів вивільняється у вигляді фотонів, що вловлюються чуйним сканером томографа. Сіль методу – в аналізі поведінки ядер атомів водню в людському тілі в умовах постійного магнітного поля високої напруги. Нормальні здорові клітини і клітини з патологією посилають різні сигнали, які фіксуються томографом. На цьому, власне, і грунтується принцип функціонування магнітно-резонансного томографа.

Виглядає МРТ майже як космічний корабель, але боятися його не варто. Все продумано до дрібниць так, щоб пацієнту було максимально комфортно. Відкритий тунель томографа в діаметрі має 70-80 см. Туди вільно поміщається людина. Обидві сторони тунелю відкриті, добре вентилюються і висвітлюються, тому ніщо не заважає пацієнтові спокійно перебувати там протягом усього часу дослідження.

З МРТ «важко посперечатися»

Найсерйознішим відзнакою МРТ вважається так званий «тканинної контраст», завдяки чому зрізи самих різних м’яких тканин людини виходять в найвищій якості навіть без використання контрастного посилення спеціального фарм-препарату. Досить часто МРТ дозволяє виявити навіть слабко виражені ознаки патологічних змін у тканинах і органах, які для багатьох інших методів медичної діагностики залишаються лише «бажаним горизонтом». Чітка картина внутрішніх органів, що з’являється перед дослідником на МРТ, дозволяє лікарям встановити найбільш точний діагноз і призначити правильне, виключно відповідне виниклої проблеми, лікування. МРТ широко застосовується і в профілактичних цілях, коли лікар прагне відстежувати і перевіряти стан вашого організму, вплив застосовуваної терапії, для виключення підозр.

Коли краще МРТ нічого немає?

МРТ показує найвищу ефективність (складаючи конкуренцію лише СКТ), коли досліджуються:

  • онкологічне захворювання;
  • головний і спинний мозок;
  • хребет;
  • суглоби;
  • молочні залози;
  • органи черевної порожнини і малого таза;
  • сечостатева система;
  • серце;
  • кісткові, нервові, м’які тканини;
  • кровоносні судини.

Шлунок, кишечник і легені на МРТ зазвичай не досліджують.

Пам’ятайте, точний діагноз – запорука ефективного лікування.