На сьогоднішній день розвиток і вдосконалення медичних технологій головним чином спрямоване на точність, ефективність і безболісність лікування, а також мінімізацію хірургічних втручань. Деякі операції не критичні, і залишають після себе всього лише шрам, інші ж можуть завдати незворотної шкоди, і повне відновлення не гарантовано навіть після довгого періоду реабілітації.
Передміхурова залоза (простата) – одна з непарних залоз статевої системи чоловіка. Вона розташована під сечовим пузерем, між лобком і прямою кишкою, і за формою схожа з великим каштаном. Крізь тканину передміхурової залози проходить частина сечівника, так званий простатичний відділ.
Функція передміхурової залози багатогранна. Крім регуляції статевої діяльності, вона впливає на процес сечовипускання, на обмін речовин в організмі, на стан сечової, серцево-судинної, нервової та інших систем. Існує негласне назву, яке підкреслює роль простати в організмі чоловіка – «друге серце чоловіка».
Захворювання передміхурової залози можуть виникати в будь-якому віці, але більше властиві чоловікам після 40 років. Тому профілактичні огляди після досягнення зазначеного віку повинні бути нормою для кожного чоловіка, навіть якщо немає і не було ніяких скарг або проблем.
Але якщо регулярні огляди ігнорувалися і захворювання не було свого часу виявлено, то в деяких випадках лікарі рекомендують хірургічне втручання – простатектомія. Важливо відзначити, що крім професіоналізму лікаря, ступеня занедбаності захворювання і особливостей організму, на успішність і швидкість реабілітації після такої операції впливає вік пацієнта. Молодий організм може повністю відновитися з досить високою ймовірністю, але для чоловіка похилого віку повне відновлення всіх функцій практично неможливо.
Радикальна простатектомія або видалення простати – це хірургічна операція, мета якої полягає в повному видаленні передміхурової залози (іноді разом з лімфатичними вузлами). Найчастіше така опрерацю проводиться при наявності злоякісного новоутворення на простаті, але в деяких випадках і при запущеній формі аденоми простати.
Що відбувається після видалення передміхурової залози
Залежно від віку і загального стану пацієнта після операції час перебування в медичному закладі варіюється від 7 до 21 дня.
Після операції в сечовий міхур на 2-3 тижні ставиться катетер. Щоб уникнути відкладання солей, катетер потрібно обробляти і промивати.
Якщо виникають післяопераційні болі, то призначаються анальгетики. Прийом їжі можливий тільки на наступний день після операції.
Зняття швів лікар призначає в середньому через 1-2 тижні.
Починаючи з другого дня післяопераційного періоду, слід прогулюватися по коридору відділення. Однак сильних фізичних навантажень перший місяць-півтора необхідно уникати і носити спеціальний бандаж.
По закінченню півтора місяців лікарі припускають, що пацієнт може повернутися до звичного способу життя. Але не все так просто, існують післяопераційні побічні ефекти, які дуже ускладнюють повернення до звичного життя.
Побічні ефекти після видалення простати
Неізвергается сперма
У медичній термінології таке ускладнення називається «ретроградної еякуляцією», і за деякими джерелами, після видалення простати зустрічається в 99% випадків. Сперма при оргазмі не тільки не виділяється назовні, вона закидається в сечовий міхур.
Проблеми з потенцією
Саме ця «чоловіча проблема» найбільше лякає сильна стать. Проблеми з ерекцією є одним із серйозних побічних ефектів радикальної простатектомії. Це пояснюється тим, що нерви, які контролюють здатність мати ерекцію розташовані поруч з передміхурової залозою. При операції вони дуже часто пошкоджуються або видаляються зовсім. Близько половини чоловіків можуть відновити цю функцію, але на це потрібен час – від 6 місяців до 1 року.
Кровотеча
Одне з найбільш поширених ускладнень. Згідно зі статистикою воно виникає в 2,5 випадках з 10. Як наслідок може виникнути закупорка уретри кров’яними згустками і сильна крововтрата. У деяких випадках потрібне переливання крові.
Водна інтоксикація
Також поширене і серйозне ускладнення. Причиною є потрапляння в кров рідини, яка під час видалення залози використовується для зрошення уретри.
Гостра затримка сечі
Причиною можуть служити різні чинники: від закупорки уретри згустками крові до фізіологічного зміни в будову м’язів сечового міхура або банальної лікарської помилки в ході проведення резекції.
Запальні захворювання
За статистикою таке ускладнення виникає при кожній п’ятій операції. До видалення, передміхурова залоза була природним бар’єром на шляху хвороботворних бактерій, який відтепер відсутня. Захворювання можуть переходити в хронічну форму і час від часу загостряться.
Неодружені
Стан може бути постійним або ж виникати тільки при фізичній напрузі. На ранніх стадіях нетримання є наслідком нестабільності м’язів сфінктера і сечового міхура.
У малому тазі знаходиться велике скупчення нервових волокон, які дуже складно піддаються відновленню, і перш ніж погоджуватися на радикальне хірургічне втручання, переконайтеся, що у вашому випадку такий метод дійсно буде найбільш ефективним, а також заздалегідь дізнайтеся про всі наслідки операції. Не потрібно думати тільки про усунення проблеми, потрібно враховувати і якість свого подальшого життя. Найкраще консультуватися з кількома фахівцями, так як покладаючись на думку одного, Ви обмежуєте себе і можливо піддаєте невиправданого ризику.