НОВИНИ СВІТОВОЇ ОНКОЛОГІЇ: РАКОВІ КЛІТИНИ ПРОКОВТНУТЬ «ТРОЯНСЬКОГО КОНЯ» І БУДУТЬ ЗНИЩЕНІ

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>НОВИНИ СВІТОВОЇ ОНКОЛОГІЇ: РАКОВІ КЛІТИНИ ПРОКОВТНУТЬ «ТРОЯНСЬКОГО КОНЯ» І БУДУТЬ ЗНИЩЕНІ

Успішне випробування ліків від рака, яке шотландські вчені назвали «Троянський кінь», знаменує собою ще один важливий шаг уперед у розвитку онкології. Про це повідомляє видання London Evening Standard. Препарат, вироблений фахівцями Единбурзького університету, порівняли з троянським конем*, а його дію — з «метаболічною боєголовкою».

Дослідники заявили, що ці ліки є «ідеальною здобиччю для шкідливих клітин». Вчені успішно протестували препарат «Троянський кінь», який може вбивати ракові та бактеріальні клітини, не пошкоджуючи прилеглі здорові тканини.

Як це було?

Вчені з Единбурзького університету об’єднали крихітну молекулу SeNBD, яка вбиває рак, з хімічним харчовим з’єднанням, щоб змусити злоякісні клітини «проковтнути» її.

Експеримент провели на клітинах рибок даніо і людини. Однак, за словом фахівців, необхідні додаткові дослідження для підтвердження, що «Троянський кінь» є безпечним і швидким методом лікування раку на ранніх стадіях і способом знищення стійких до ліків бактерій.

За заявою вчених з Единбурзького університету, ракові клітини «жадібні», потребують значної кількості «їжі» для отримання енергії та зазвичай поглинають більше, ніж здорові клітини. При об’єднанні SeNBD з хімічним харчовим з’єднанням препарат стає «ідеальною здобиччю для шкідливих клітин», які «ковтають» його, «не підозрюючи про його токсичну природу».

SeNBD також є фотосенсибілізатором **, тобто вбиває клітини лише після впливу світла.

«Це означає, що фахівець може точно вирішити, коли активувати препарат, тим самим зменшуючи ймовірність того, що лікарський засіб знищить здорові тканини. Таким чином можна уникнути побічних ефектів, наприклад, випадіння волосся, яке визивають інші протиракові засоби», — заявили в університеті.

Результати опубліковані в журналі Nature Communications.
Провідний дослідник професор Марк Вендрелл, завідуючий кафедрою трансляційної хімії та біомедицинської візуалізації в Единбурзькому університеті, сказав: «Це дослідження представляє собою важливий шаг уперед у розробці нових методів лікування, які можна просто активувати світловим випромінюванням, що в цілому дуже безпечно».

Доктор Сем Бенсон, науковий співробітник університету, зазначив, що механізм доставки ліків полягає у тому, що препарат проходить через «вхідні двері клітини» і не «знаходить засобу прорватися через захист клітини».

Важливо! SeNBD — один із найменших фотосенсибілізаторів, коли-небудь створених, і його використання в якості «троянського коня» відкриває багато нових можливостей в інтервенційній медицині для знищення шкідливих клітин без впливу на навколишні здорові тканини.

* Легенда про троянського коня в грецькій міфології розкриває історію про грецьких вояків, що побудували гігантського, видовбленого з дерева коня, в якому вони сховалися, щоб отримати доступ до міста Троя, вдаючи, що покинули поле бою. Троянці прийняли масивну споруду в подарунок і пронесли його за міські стени. Після цього грецькі воїни вийшли з «коня» і підкорили місто.

** Фотосенсибілізатор — природна або штучно синтезована речовина, здатна до фотосенсибілізації біологічних тканин, тобто збільшенню їх чутливості до впливу світла.

Задати питання