Нюанси томотерапіі: що допомагає ефективно лікувати рак простати в TomoClinic?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Нюанси томотерапіі: що допомагає ефективно лікувати рак простати в TomoClinic?

Практично у кожного 7 чоловіка знаходять рак передміхурової залози, і кожен десятий пацієнт онкологічного центру ТомоКлінік надходить саме з цим діагнозом. Як наше технічне оснащення і його функціональні режими допомагають боротися з пухлиною при мінімальному збитку для здорових тканин і чоловічого здоров’я?

Кожен третій новий випадок цього діагнозу виявляється абсолютно випадково. Багато в чому тому, що захворювання прогресує повільно, а симптоми з’являються вже на 3-4 стадіях. Якщо рак передміхурової залози виявляють на ранніх етапах, то при належному лікуванні в запасі у такого чоловіка є 5-10 років життя. У цій статті ви знайдете 6 питань і відповідей про це онкологічне захворювання. Сподіваємося, це допоможе вам краще пізнати «ворога» в обличчя.

1. У кого найчастіше зустрічається подібний діагноз?

Це чоловіки старше 50 років, до цього віку рак простати фіксують рідко. Чим старше чоловік, тим вище ризик розвитку пухлини. Якби їм пощастило прожити до 150 років, то, мабуть, у кожного б зустрівся рак передміхурової залози. Пік захворювання припадає на вік близько 70. У всіх воно протікає по-різному: сприятливо або агресивно. У чоловіків із затяжним простатитом ймовірність захворіти на рак передміхурової залози більше. Та й взагалі будь-який тривалий запальний процес в організмі — це вагомий привід для виникнення онкологічного захворювання.

2. Що робити, щоб не допускати онкологічного захворювання у себе?

Часто рак простати з’являється в силу генетичної схильності (9% всіх клінічних випадків). Впливають і такі фактори, як ожиріння, інтоксикація металами. Важливе й харчування: чоловіки, які вживають велику кількість білків і жирів, схильні до захворювання більше. А рослинна їжа і вітамін Е, навпаки, знижують ризик його виникнення.

Але першочерговими мають бути профілактичні огляди у проктолога і уролога, особливо до 40-50 років. На жаль, але найчастіше саме дружини приводять на огляд за руку своїх чоловіків, які за ніч встають по 10 разів через часте сечовипускання. Самі чоловіки приходять рідко, ігнорують і відтягують візит до лікаря. А таке недбале ставлення до свого здоров’я завжди дає негативні наслідки. Сильна стать часто боїться показати свою слабкість, тому терпіння і переживання всіх симптомів через біль сприймає як прояв своєї сили.

3. У чому особливості лікування раку передміхурової залози в онкологічному центрі ТомоКлінік?

Пухлини передміхурової залози вимагають підведення досить високих доз радіації (іноді більше 70 Грей). На застарілих лінійних прискорювачах такого пацієнта могли б очікувати серйозні пошкодження прямої кишки і сечового міхура. А в нашій онкологічній клініці застосовується томотерапія — високоточна променева терапія (ПТ). Вона дозволяє вберегти здорові тканини, вибрати безпечну дозу опромінення пухлини і дає 94% ефективності в лікуванні раку простати. Ми також активно застосовуємо такий сучасний метод ПТ, як IMRT (інтенсивно-модульована радіотерапія). Це допомагає концентрувати дозування променів на пухлині, оберігаючи критичні органи поруч і попереджаючи ризик можливих ускладнень.

4. Як ці технології підвищують ефективність боротьби з раком передміхурової залози?

Якщо говорити про методику IMRT, то вона може бути простою і складною (зі спіральним донесенням дози променів до пухлини). На нашому лінійному прискорювачі Electa ми застосовуємо технологію VMAT, а на апараті Tomo HD — Tomo Helical. Їх відмінність в тому, що пучок променів доставляється до мішені різними способами. Лікар зобов’язаний порівняти ці сучасні методики і врахувати конфігурацію пухлини в передміхуровій залозі, щоб досягти кращого результату. Досвід фахівців допомагає зрозуміти, на якому апараті і з якою технологією лікування пройде найбільш ефективно для раку передміхурової залози з мінімальним збитком для довколишніх органів. Але ми даємо завдання нашим медичним фізикам розробити дозиметричні плани для кожного апарату. І якщо бачимо, що на одному з них буде менше навантаження на пряму кишку і сечовий міхур, то вибираємо більш раціональний дозиметричний план. До речі, багато з сучасних технологій лікування розробляють не тільки для поліпшення його ефективності, а й прискорення терапії за рахунок швидшої доставки дози.

5. Методика IMRT дозволяє проводити курс лікування раку простати безперервно на відміну від ПТ на застарілому обладнанні. Що це означає для самої пухлини?

У ТомоКлінік у нас є можливість проводити курс лікування без перерв. Адже в цей період клітини пухлини можуть відновитися, стати активнішими і «наростити» захист до радіоопромінення. На старих лінійних прискорювачах лікарям доводилося робити такі вимушені «канікули» в лікуванні, наприклад, після 23 курсу. Пацієнту з раком простати давали 2-3 тижні, щоб підлікувати цистит і відновити здорові тканини. З технологією IMRT в TomoClinic такої необхідності немає, тому що всю дозу опромінення пухлина отримує тільки наприкінці лікування. Терапія проводиться згідно з міжнародними протоколами, а значить безперервно і за певним графіком. Це дає більший успіх в протипухлинному лікуванні і зниженні променевих реакцій.

6. Яка методика також ефективна в променевій терапії раку простати?

IGRT — це візуальний контроль пацієнта перед кожним сеансом ПТ. При цьому діагнозі це неймовірно важливо для максимально точного попадання в залозу перед кожним сеансом опромінення. Також потрібно враховувати, наскільки заповнений сечовий міхур і спорожнена пряма кишка. Якщо ці умови не дотримані, передміхурова залоза може бути здавленою або зміщеною, тоді доза надійде вже не в те місце. Щоб цього не сталося, ми підключаємо візуальний контроль. І можемо зробити необхідні дії, щоб сеанс пройшов без шкоди для органів, а промені потрапили точно в пухлину.​

Задати питання