Олег Горошенко: терапія онкології починається з точної діагностики

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Олег Горошенко: терапія онкології починається з точної діагностики

Знайти і знешкодити. Лікування раку завжди має стартувати з такого важливого «знайти» діагностики на декількох рівнях. Візуалізація одна із основних. Вже потім рак можуть підтвердити в лабораторії і визначити стадію захворювання. Але саме лікар-рентгенолог при обстеженні пацієнта першим бачить пухлину на своєму моніторі, першим замислюється щодо її природи і першим повідомляє попередній діагноз. Сьогодні говоримо про це з провідним лікарем-рентгенологом і завідувачем відділення діагностики TomoClinic Олегом Горошенко.

Олег Володимирович, як давно вашим профілем стала діагностика?

— Свою спеціалізацію я отримав в Національному медуніверситеті ім. А. А. Богомольця, а лікарем-рентгенологом працював в клініках Рівному, тепер в Кропивницькому. Діагностую онкологію у пацієнтів вже більше 7 років, з 2013 року в цьому мені допомагає методика МРТ.

До речі про магнітно-резонансну томографію. Наскільки успішно йде обстеження саме на томографі Toshiba Vantage TITAN, який встановлений в TomoClinic?

— На сьогоднішній момент проводити онкоскринінг на МРТ-апараті з потужністю магнітного поля 1,5 Тесла — це золотий стандарт для певних захворювань, найважливіше при цьому — виявлення раку передміхурової залози. Він дає високу достовірність, до уваги потрапляють первинні пухлини і метастази навіть мікроскопічних розмірів. З нашим апаратом ми вже досконально познайомилися з протоколами досліджень і нюансами роботи, такий клас техніки нами добре вивчений і ми знаємо його можливості. Крім того, він розроблений саме для виявлення онкологічних захворювань. 

томограф

Які переваги є у цього апарату і наскільки це важливо для якісної діагностики?

— Тут є багато налаштувань для більш детального обстеження певних ділянок організму. Наприклад, для обстеження простати необхідно застосувати метод дифузії з високим b-фактором (1000). Це міжнародний стандарт, тому пацієнти проходять у нас МРТ на європейському рівні. Крім того, ми — єдині в місті, хто проводить динамічне контрастне підсилення. У клініці є не тільки томограф, але і спеціальний інжектор для автоматичного введення контрастної речовини. А значить ми можемо більш якісно провести діагностику і зробити висновок про природу виявленого новоутворення.

Хто приймає рішення щодо необхідності використання контрастної речовини для дослідження?

— Зазвичай ми, тому що саме перед діагностами постає клінічна задача: виявити патологію або спростувати ці підозри, знайти метастаз, відрізнити його від кісти, зафіксувати рецидив. І який спосіб обрати для вирішення такого завдання — питання до нас. Часто на цьому апараті ми можемо обійтися і без контрасту, деякі зони організму дозволяють це зробити.

Для кого з пацієнтів особливо важливим є проведення МРТ з динамічним контрастним посиленням?

— Перш за все, для виявлення раку простати і молочної залози. Для другого з цих випадків дослідження проводиться тільки з контрастом, і відмовитися від нього не можна. Якщо у жінки алергія на речовину, вона уникає її або шкодує грошей, то і ми змушені відмовитися в проведенні якісного дослідження, але альтернативні методи не дадуть такої точності.

Розкажіть, що дає контраст і чим допомагає фахівцеві в ході діагностики?

— Враховуючи, як поводиться орган або новоутворення після введення контрасту, можна судити про його властивості та природу. Найчастіше злоякісні пухлини відрощують навколо себе судинну сітку, яка більш густіша, ніж у сусідній здоровій тканини. І при введенні контрасту ми бачимо в динаміці, як ця сітка стрімко і об’ємно його накопичує. Хоча треба враховувати, що є і пухлини з протилежними особливостями. На жаль, рентгенологія не така проста і однозначна, щоб кожен міг проводити діагностику самостійно: без якісного обладнання і досвідченого фахівця обійтися складно. 

Яке обладнання може доповнити картину або стати альтернативою МРТ?

— Наш комп’ютерний томограф TOSHIBA AQUILION LB. Він підходить для дослідження всього організму, серцево-судинної системи, голови. Тут також іноді можна обійтися без контрасту, наприклад для ранньої діагностики раку легенів, але для визначення у людини онкології він вкрай бажаний. Ми можемо обмежитися низькими дозами контрасту. Враховуємо багато факторів, вигляд новоутворення, з’ясовуємо його характер. Визначаємо, де розташовується пухлина, які у неї розміри, чи є метастази, судинна сітка і капсула. Комп’ютерна томографія на цьому апараті — це добре відпрацьована методика онкоскринінгу, якій можна довіряти.

узи диагностика рака

Що ви можете сказати про ваш УЗД-апарат?

— У нашій клініці встановлено Aplio ™ 500 Platinum, це обладнання експертного класу з виразною і якісною візуалізацією. У нього є кілька важливих функцій. Smart Fusion дає нам право в реальному часі порівняти ультразвукові знімки з зображеннями КТ і МРТ, знайти пухлину. Ця функція — наш «навігатор» в разі біопсії. Часто застосовую в своїй практиці SMI: з нею я бачу кровотік малої швидкості, навіть 1-2 мм на секунду, а це менше, ніж може виявити звичайний доплер. Також УЗД може визначити жорсткість тканин. У цьому допомагає функція еластографії — компресійної, коли орган можна здавити, і зсувної хвилі, коли це зробити неможливо або ризиковано. Цей принцип ми часто застосовуємо для пацієнтів з передраковими станами — цироз печінки і гепатити. Таке дослідження доповнює лабораторні аналізи і допомагає знайти потрібну тактику лікування. Воно давно визнано в світі і саме у нас його можна провести. 

Як ультразвук вирішує завдання діагностики поширеного серед жінок раку молочної залози?

—  В Україні зараз здоровим жінкам молодше 40 років не показана мамографія, відповідно, першою методикою обстеження грудних залоз є УЗД. Якщо проводити УЗД у кваліфікованого фахівця на апараті експертного класу, вірогідність знаходження страшного недуга на ранній стадії значно підвищується. Деякі додаткові функції, якими оснащений наш апарат, зокрема еластографія, можливість «підсвічування» мікрокальцинатів функцією MicroPure допомагають у спірних ситуаціях визначитися із подальшою тактикою спостереження пацієнтки, проведення біопсії, скерування до лікуючого онколога.

Що стосується мамографії, чи проводиться вона в Кропивницькому і у вашій клініці зокрема?

— TomoClinic — єдине місце в Кропивницькому, куди приїжджають робити МРТ молочних залоз городяни, жителі Херсона, Миколаєва, Дніпра. Ми також робимо УЗД молочних залоз, у нас є великий досвід біопсій і пункцій, стаціонарного мамографа наразі немає. Хоча наша клініка вже 1,5 роки веде проект мобільної медичної консультації з мамографом «на колесах». Жінкам важливо щомісяця вести обстеження грудей самостійно, раз на рік — у лікаря, раз в 1 чи 2 роки робити мамографію. Особливо це стосується жінок 40 років і старше, якщо онкологія грудей зустрічалася у їхніх близьких родичок. Якщо ви поза групою ризику, то щорічне обстеження можна починати проводити з 50 років.

Маммология

Чи обмежуються ваші професійні інтереси тільки питаннями діагностики онкологічних захворювань?

— Я часто стажуюся в інших клініках, а в вересні 2018 року на базі TomoClinic пройшла Перша українська школа інтервенції, яка була присвячена питанню біопсії на грудній клітці, вузлів середостіння і легенів. Ми — одні з небагатьох в Україні, хто може виконувати подібні втручання з 2016 року завдяки флюороприставці. Крім того, на базі Харківської академії післядипломної освіти я пройшов курси підвищення кваліфікації з інтервенційної радіології та став сертифікованим фахівцем в проведенні подібних процедур. Тому мені цікава не тільки діагностика, але й інтервенція, абдомінальна і торакальна радіологія.

Можете поділитися унікальним випадком з вашої клінічної практики?

— Нещодавно я проводив біопсію 9-річній дитині — це було вперше з таким маленьким пацієнтом, хоча займаюся інтервенцією вже 3 роки. Вперше ми працювали спільно з 3 іншими фахівцями: лікарем УЗД, анестезіологом, асистентом-медсестрою. Також вперше в своїй професійній практиці в ході біопсії я працював одночасно з КТ і УЗД-апаратом. З високою ймовірністю у хлопчика саме саркома, а в цьому випадку було важливо зробити мінімальну кількість проколів тканини голкою, набрати достатньо біоматеріалу для досліджень і скоротити ризик для пацієнта. Ми це розуміли заздалегідь і тому використовували провідникову голку італійського виробництва. До речі, їх не мали в Україні, поки не почали застосовувати в нашій клініці.

У чому полягала складність діагностування такої пухлини?

— До нас звернулися за направленням хіміотерапевта дитячої обласної лікарні. У хлопчика по КТ та МРТ виявили злоякісну пухлину таза з великим поширенням уздовж хребта. Її тип не змогли визначити навіть у Києві, тому за верифікацією звернулися до нас. Я побачив на КТ-знімках новоутворення, але в режимі реального часу складно розглянути судини, а на УЗД нам заважала кістка. Тому ми і вибрали такий унікальний підхід до проведення біопсії. Зараз після гістології для підтвердження діагнозу проводиться імуногістохімія і лабораторні дослідження.

Як в діагностиці обрати найбільш вірний метод дослідження, щоб пацієнт не втрачав цінний час та гроші, менше ризикував?

— Це нормально, коли патологію видно з одною методикою скринінгу і важко діагностувати з іншою. Наприклад, деякі види кіст не можна зафіксувати одночасно на КТ, МРТ та УЗД. Я можу добре оглянути метастаз на КТ з контрастним посиленням, а еластографія на УЗД допоможе більш точно діагностувати цироз, що не зробить навіть МРТ з контрастним речовиною. Рентгенологу важливо виявити знання та уважність, починаючи з цього етапу, тому що невірно обраний вид діагностики може кардинально змінити її результат.

Задати питання