Головна/Оточити пухлину і знищити: як технології лікують
11.04.2024

Оточити пухлину і знищити: як технології лікують

Променева терапія здатна вбити ракові клітини, зменшуючи або знищуючи пухлину. При цьому дуже важливо, критично важливо, щоб у процесі лікування не постраждали здорові тканини, які оточують уражений орган. Завдяки застосуванню високих технологій наша команда фахівців-радіологів вирішує таку математично складну задачу.

Про можливості новітнього обладнання і точної променевої терапії під візуальним контролем (IGRT) читайте тут.

А з цієї статті ви дізнаєтеся, що таке променева терапія з модульованою інтенсивністю (IMRT), як використовується, чому обидва методи (IGRT та IMRT) нерозривно пов’язані та неможливі один без одного.

Що таке променева терапія з модульованою інтенсивністю і як використовується?

Променева терапія з модульованою інтенсивністю (IMRT) — метод високоточної променевої терапії, який використовує тривимірні зображення ракового утворення та оточуючих тканин, щоб «узгодити» потік випромінювання з розміром і формою пухлини, тобто щоб цей потік бив точно в ціль. Дози опромінення наші лікарі-радіологи та медичні фізики підбирають для кожного пацієнта так, щоб доза була максимальною для пухлини, а мінімум випромінювання приймали здорові тканини.
Тобто IMRT дозволяє сфокусувати вищі дози опромінення на пухлині, зводячи до мінімуму дозу на оточуючі структури. Наші фахівці ретельно планують лікування з використанням комп’ютерної томографії (КТ) у поєднанні зі спеціальним розрахунком для визначення інтенсивності дози, що відповідає формі ракового утворення.
Як правило, комбінації декількох полів з модульованою інтенсивністю, які виходять з різних напрямків променю, створюють індивідуальну дозу опромінення (максимальну для пухлини) і мінімізують дозу на сусідні нормальні тканини.

Про тонкощі використання сучасних технологій, поєднання методів і переваги для пацієнтів розповіла завідувачка відділення променевої терапії TomoClinic Наталія Серьогіна.

 width=– Використовуючи IMRT, ви досягаєте максимального скорочення обсягів опромінення. За рахунок чого?

– За рахунок того, що на кожному сеансі терапії ми контролюємо положення пухлини або лімфовузлів. Таку можливість дає нам застосування методу IGRT — подарунок високих технологій.

– Високі технології — що стоїть за словами? Чому це важливо?

– Щоб було зрозуміло, поясню, як у більшості випадків визначають обсяг опромінення і що саме відрізняє наш центр.
Почнемо з того, що виявлено пухлину, яку побачили лікарі-діагности. При плануванні лікування променевий терапевт визначає контур ракового утворення. При цьому додає кілька міліметрів тканини, залежно від характеру пухлини. Такий «запас» роблять, щоб врахувати проникнення ракового утворення трохи далі — в область, яку неможливо побачити. Адже людське око не мікроскоп, а пухлина може виявитися більшою за видиму частину. Тобто, «оконтурюючи» новоутворення, трохи більше захоплюють: 3, 5, 7 мм — залежно від локалізації процесу. Цей обсяг додають до видимої частини та отримують так званий клінічний обсяг пухлини.

Є ще таке поняття, як запланований обсяг пухлини: коли планують променеву терапію, до клінічного обсягу додають ще кілька міліметрів або сантиметрів з урахуванням того, що пухлина може рухатися, (наприклад, при диханні) або того, що пацієнт не зовсім точно ліг під апарат . Якщо немає IGRT і зміни не бачать лікарі щодня, цей «запас» закладають в обсяг опромінення. Таким чином збільшують обсяг опромінення, коли не можуть на кожному сеансі променевої терапії проконтролювати положення пухлини.

– Чому неможливо контролювати без щоденної візуалізації?

– Як би чітко ми не планували, пацієнт не може лягти на процедурний стіл із точністю до міліметра. Це неможливо фізично: все одно десь буде зсув (ліворуч, праворуч, вгору). Не може людина на 100% із точністю до 0,1 см повторити попереднє положення. Тому, якщо немає візуального контролю, лікареві потрібно додати до клінічного обсягу прогнозований зсув пацієнта.

Там, де використовують обладнання, в якому немає можливості застосувати метод IGRT, додають сантиметри (1, 2…) на рух органу (наприклад, сечовий міхур може бути наповнений або ні), на не зовсім точне укладання пацієнта під час сеансу променевої терапії. За рахунок цього збільшується обсяг опромінення, і під дію радіації можуть потрапити здорові прилеглі структури.

– Коли є візуальний контроль, у чому переваги?

– Якщо є візуальний контроль (IGRT), ми обмежуємося додаванням лише
3-5 мм з урахуванням того, що пацієнт може нерівно лягти. У свою чергу технологія IMRT і передбачає такий «зазор» на рух, тому що пухлина зазвичай має складну неправильну форму. Тому лікування проводимо лише під візуальним контролем: кожен сеанс контролюємо положення пацієнта на процедурному столі, завдяки чому значно скорочується обсяг опромінення. Як наслідок, людина краще себе почуває; в окремих випадках, коли це виправдано, можна підвести більш високу дозу і тим самим досягти кращого результату лікування. IMRT — дуже високоточне опромінення.

Тобто сенс саме у поєднанні двох методів — візуального контролю (IGRT) та IMRT. Ми максимально наближаємо обсяг опромінення до реальної форми пухлини. Такі технології використовуємо і при профілактичному опроміненні зони лімфовузлів.

– Це складно?

– Так, методики складні. Тому для IMRT потрібно більше і матеріального ресурсу, і розумового. У нас працюють дуже досвідчені медичні фізики, які пройшли спеціальну підготовку. Без такого досвіду планувати IMRT неможливо. У порівнянні зі звичайною променевою терапією IMRT через свою складність вимагає додаткових перевірок планування та безпеки, перш ніж пацієнт розпочинає лікування.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Як працює хіміотерапія Лікування
24.04.2024

Як працює хіміотерапія

Хіміотерапія – метод лікування раку за допомогою хімічних препаратів, дія яких спрямована на ракові клітини, що швидко ростуть, не даючи їм можливість ділитись, рости та створювати нові клітини. Лікар створює план курсів лікування, комбінуючи ряд хіміотерапевтичних препаратів з урахуванням стадії, агресивності та виду раку. Хіміотерапія зазвичай використовується у комплексі з хірургічним лікуванням і/або променевою терапією. […]

діана митро
Діана Митро
Втома під час лікування Лікування
22.04.2024

Втома під час лікування

Як побороти? Рак – це серйозне захворювання, яке супроводжується безліччю неприємних симптомів. Одним із таких симптомів є втома, яка може бути дуже сильною та тривалою. Втома при раку – це не просто нормальна втома після фізичного або розумового навантаження. Вона має свої особливості та може сильно впливати на якість життя пацієнта. Втома при раку може […]

Лікуємо без черг! Лікування
19.04.2024

Лікуємо без черг!

Рак – це велика група онкологічних захворювань, для яких характерний швидкий та неконтрольований ріст клітин, що утворюють пухлину. Відсутність лікування призводить тільки до одного результату – загибелі хворого. Тому, абсолютно логічно, що дізнавшись про діагноз, хочеться якнайшвидше розпочати лікування. Завдяки ефективно налагодженому процесу і можливості проведення лікування на двох лінійних прискорювачах, у 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 відсутні черги. […]

Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху