У моїй родині були випадки смертей від раку, наскільки велика загроза для мене?
Якщо у одного з батьків рак, в небезпеки чи дитина?
Як дізнатися чи є схильність до раку в моїй родині?
Подібні питання напевно хвилюють безліч людей, які не ігнорують проблему раку, людей, які стикалися з онкологічними захворюваннях у кого-то зі своїх близьких, родичів або хворі самі.
Важливо розуміти, що рак – не смертельно вирок, це захворювання, яке не потрібно ігнорувати, адже незнання не вбереже вас від небезпеки або відповідальності, а навпаки – позбавить можливості своєчасно усунути проблему у себе і своїх рідних.
«Рак» це не просто агресивна пухлина, що виникає з нізвідки, це поняття об’єднує понад 100 різних захворювань, основною характеристикою яких є неконтрольоване і ненормальне поділ клітин.
Організм людини складається з мільйонів клітин, кожна з яких має певні функціями. Нормальні клітини ростуть, діляться і вмирають в певній закономірності. Цей процес, строго контролюється організмом. Швидкість поділу клітин різна в різних органах і тканинах.
У тих випадках, коли структура клітин змінюється, вони починають ділитися безконтрольно і втрачають здатність розпізнавати свої клітини і структури і стають раковими клітинами, вони формують пухлину і можуть проникати в інші органи і тканини, порушуючи їх функції. Деякі форми раку, такі, наприклад, як рак крові, не утворюють пухлинну масу.
Причини мутацій в клітинах індивідуальні для кожного окремо взятого випадку захворювання, це скоріше «колаборація факторів», які комусь не завдають ніякої шкоди, а у кого-то призводять до онкологічних новоутворень. Найбільш значущі фактори – екологія, радіаційний фон, неправильне харчування, стреси, шкідливі звички, спадковість.
До найбільш часто зустрічається спадковим формам раку відносяться: рак молочної залози, рак яєчників, рак легені, рак шлунка, рак товстого кишечника, меланома, гостра лейкемія. До цієї ж категорії раку, але з меншим ступенем успадкування, відносять нейробластоми, пухлини ендокринних залоз, рак нирок.
Генетично передається лише спадкова схильність до раку, тому родичі хворого на рак свідомо входять у групу ризику, але це ні в якому разі не закономірність. Гени – крихітне речовина, розташоване в самому центрі будь-якої живої клітини – в її ядрі, вони є функціональним і фізичним носієм інформації, яка передається від батьків до дітей. Гени контролюють більшість процесів, які відбуваються всередині організму. При нормальній, злагодженій роботі гени підтримують нормальне ділення і зростання клітин.
Існує думка, що під «спадковою схильністю» слід мати на увазі не тільки гени, але і успадкований спосіб життя людини. Так, існують деякі чинники та обставини, але в кінцевому рахунку кожен сам вибирає як йому жити, тому не потрібно перекладати відповідальність за своє здоров’я і своє життя на погану генетику, родичів, умови життя, низький дохід або інші відмовки, арсенал яких, при бажанні , досить великий.
Найбільш ефективний метод попередити або успішно вилікувати будь-яке захворювання – це відповідальний підхід до свого образу і якості життя, своєчасне звернення до фахівця при наявності тривожних симптомів і звичайно ж регулярна діагностика, при наявності показань. Будьте у відповіді за своє життя, це вбереже і Ваше здоров’я і Ваші фінанси!