Томотерапія (TomoTherapy) – це прорив в боротьбі з онкологією?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Томотерапія (TomoTherapy) – це прорив в боротьбі з онкологією?

Томотерапія – це установка для променевої терапії, оснащена технологією комп’ютерної томографії з можливістю робити знімки КТ. Слово «томотерапія» складається з двох слів – Tomo і Therapy. «Томо» – це тонке перетин, тонкий зріз чогось, а «терапія» означає лікування. Зовні установка Томотерапіі схожа на Комп’ютерний томограф (КТ). Ця радіотерапевтична система фокусується на ворожій цілі і «бомбить» її десятками тисяч потужних променів радіації в усіх напрямках з розшаруванням на безліч зрізів по всій панорамі, розгорнутої на 360 ° так, що ніяка «деталь» не може залишитися «за кадром». Через це Томотерапію часто називають «шаровим лікуванням».

Ще одне назв методу – спіральна Томотерапія. Променевої випромінювач робить плавні кругові обертання навколо пацієнта, а стіл з пацієнтом переміщається горизонтально, створюючи ефект спірального руху. При цьому комп’ютер безперервно відстежує інтенсивність дози опромінення, площа і форму його застосування. Апарат оснащений спеціальним пристроєм для візуалізації, виявлення та перевірки локалізації (місцезнаходження) пухлинних тканин. Взявши пухлина під приціл, коректуючи за допомогою вбудованого спірального комп’ютерного томографа по зображеннях, що допомагає чітко утримувати вогнище ураження в фокусі за мить до початку сеансу, що обертаються промені з високою точністю потрапляють на хвору тканину відповідно до обраної та затвердженої схеми лікування. При цьому вплив на суміжні з пухлиною здорові тканини виявляється нікчемним. Тому цей метод також називають променевою терапією з модульованим інтенсивністю (IMRT: Intensity Modulated Radiation Therapy).

Томотерапія – це справжній прорив в лікуванні онкологічних захворювань, а в окремих випадках Томотерапія взагалі нічим незамінна. З появою цього методу значно зросли шанси успішної боротьби навіть з дуже розрослися злоякісними пухлинами, при цьому вогнища патології отримують призначені для них дози радіоактивного випромінювання в повному обсязі, а здорові органи щадятся і практично не зачіпаються. Найвища точність дозування опромінення дозволяє застосовувати Томотерапію для лікування навіть супроводжувався метастазами органів. Якщо в до-томотерапевтіческіе часи для лікувальної атаки на внутрішню пухлина, що захопила велику площу, були потрібні довгі і важкі сеанси опромінень, то з появою Томотерапіі зцілення або значного прогресу в лікуванні можливі за набагато коротший час. Протягом всього одного сеансу Томотерапія може охоплювати цілі «розсипи» пухлин, а потім у лікарів є можливість відслідковувати найтонші нюанси в зміні розмірів і локалізації пухлин після проведеного сеансу.

система томотерапии

Лікування раку за допомогою Томотерапії (TomoTherapy)

Томотерапія раку включає в себе системний підхід до лікувального процесу – від попереднього планування лікування до контролю його результатів і адаптивної терапії. Для розробки плану лікування і визначення кількості необхідних сеансів опромінення, попередньо робиться комп’ютерна томографія (КТ) вогнища ураження в тривимірному зображенні. В процесі Томотерапіі розміри пухлини будуть зменшуватися, тому перед початком кожного сеансу КТ будуть повторювати з метою коригування точності опромінення, підвищення ефективності лікування і зниження впливу на прилеглі здорові тканини. Постійний контроль за розташуванням пацієнта і чітка звірка локалізації, розмірів і форми пухлини методом накладення друг на друга одержуваних кожен раз зображень, знижує ступінь похибки до мінімуму – від 2 мм в області голови та шиї до менше 5 мм в області тіла. Саме тому Томотерапія називається Променевої терапією з візуальним контролем (IGRT: Image Guided Radiation Therapy).

Залежно від прийнятого лікарем-радіологом плану лікування, перш за все, кількості сеансів, лікування раку може зайняти у хворого від декількох днів до декількох місяців. Всі ці дані будуть скрупульозно фіксуватися і перевірятися для здійснення суворого контролю за ходом і результатами лікування.

Сеанси Томотерапіі зазвичай призначаються щодня, проводяться вони амбулаторно і займають не більше 20 хвилин.

Те, чого немає в інших. При всьому тому, що є в традиційній радіотерапії, Томотерапія має низку незаперечних переваг, серед яких:

– Ювелірне визначення місцезнаходження пухлини, надточне радіоактивне опромінення вогнища патології, збереження навіть поблизу прилеглих тканин здоровими;

– Інтенсивно модулированная, тобто рухлива, перетворюються, підлаштовуватися під потреби лікування, променева терапія. При Томотерапіі інтенсивність радіоактивного випромінювання регулюється кутом опромінення, а промені фокусуються строго на пухлини, який би химерної форми вона не була. Забійну силу опромінення отримує рак, а не здорові тканини і органи пацієнта;

– Не зачіпаючи серце і легені, Томотерапія може охоплювати відразу велику площу онкопроцесу – 160х40 см і знищувати цілі колонії пухлин за один сеанс.

Томотерапія здатна боротися з такими видами раку, до яких ще недавно не можна було «достукатися» традиційним радіовипромінювальних обладнанням або скальпелем – пухлини хребта, ураження кісткового мозку, трубчастих кісток, рак слизових оболонок, пухлини голови, шиї, первинний рак всіх частин тіла, множинні вузли , метастазне рак, рак простати та ін. Томотерапія застосовна при новоутвореннях найскладніших форм і в важкодоступних місцях розташування, а у випадках, коли пацієнт уже піддавався традиційної променевої терапії і отримав максимально можливу дозу опромінення, Томотерапія стає єдиним варіантом боротьби з рецидивом.