Пригнічений настрій – перша ознака перевірити щитовидку!

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Пригнічений настрій – перша ознака перевірити щитовидку!

Існує безліч випадків, коли пацієнти довгі місяці або навіть роки не можуть знайти причину своїх недуг, проходять лікування у декількох фахівців, навіть не підозрюючи, що справжня причина – захворювання щитовидки. Проблема полягає в розмаїтті симптоматичних проявів захворювань щитовидної залози, першопричину яких розпізнає тільки досвідчений фахівець.

Не дивлячись на свої не великі розміри, щитовидна залоза бере безпосередню участь у багатьох життєво важливих процесах людського організму. Таких як: робота ендокринної та центральної нервової систем, регуляція процесу дихання, апетиту, сну, в роботі внутрішніх органів – від серцево-судинної до репродуктивної системи. При порушенні роботи щитовидки погіршується загальне самопочуття, знижується емоційний фон, порушується обмін речовин, виявляється пригнічений настрій. Причиною таких патологічних проявів служить недолік гормонів щитовидної залози – гіпотиреоз.

Розрізняють первинний і вторинний гіпотиреоз:

Первинний гіпотиреоз обумовлений патологією самої щитовидної залози, внаслідок якої знижується продукція гормонів;

Вторинний гіпотиреоз пов’язаний з порушенням роботи гіпофіза або гіпоталамуса, що регулюють вироблення тиреоїдних гормонів (гормонів щитовидної залози).

Офіційна медична статистика свідчить, що прояву гіпотиреозу різного ступеня вираженості схильний кожен десятий дорослий чоловік. Після 60 років, особливо у жінок, ймовірність розвитку захворювання збільшується.

Існує навіть Всесвітній день щитовидної залози. З 2009 року він відзначається 25 травня за ініціативи Європейської тиреоїдної асоціації – організації, що займається вивченням питань, пов’язаних з щитовидною залозою і її захворюваннями, і спрямований на підвищення рівня інформованості суспільства про можливі захворювання щитовидної залози і методах їх запобігання, а також на пропаганду сучасних методів профілактики і лікування хвороб цього органу.

щитовидная железа

За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) серед ендокринних порушень захворювання щитовидної залози займають друге місце після цукрового діабету. Ними страждають більше 665 млн. Чоловік в світі. У групі ризику знаходиться понад 1,5 млрд. Чоловік.

В Україні, згідно з одним з останніх наукових даних, отриманих в окремих вибірках (перевищують 50 тис. Обстежених), патологія щитовидної залози виявляється приблизно у 42-52% дорослого населення і до 20% дітей. Ці цифри перевищують офіційні дані і можуть свідчити про недостатню її виявлення ендокринної патології.

Як правило перші прояви захворювання пов’язані з порушенням центральної нервової системи. Людину починають турбувати перепади настрою. Найчастіше воно пригнічений, знижене, з’являється сльозливість, сенситивность (підвищена, гіпертрофована чутливість), тривожність. Втома виникає навіть від невеликих і звичних навантажень, відчуття слабкості і апатії не проходять навіть після відпочинку. Починаються проблеми зі сном (безсоння, так званий дробовий або переривчастий сон, коли людина по кілька разів прокидається серед ночі), які супроводжуються відчуттям ранкової розбитості. Досвідчені психотерапевти направляють пацієнтів з подібними симптомами на обстеження до лікаря-ендокринолога і рекомендують, в першу чергу, перевірити функцію щитовидної залози.

заболевания щитовидки

Крім проявів з боку центральної нервової системи гіпотиреоз може приймати обличчя дуже багатьох захворювань. Найчастіше пацієнти лікуються у кардіолога, невролога, терапевта або гінеколога, не підозрюючи, що в основі їх захворювання лежить порушення роботи щитовидної залози. Своєчасно не виявлені проблеми зі щитовидкою можуть привести до збоїв роботи серцево-судинної системи, зниження гемоглобіну в крові, порушення метаболізму і збільшення ваги, до випадання волосся, набряклості особи, сухості і лущення шкіри.

У жінок запущений гіпотиреоз може призвести до порушення циклу і навіть безпліддя. Під час вагітності, наявність гіпотиреозу збільшує ризик порушення розумового і фізичного розвитку майбутнього малюка. Для чоловіків гіпотиреоз чреватий розвитком еректильної дисфункції.

Нагадаємо ще раз, симптомами гіпотиреозу можуть бути сонливість або безсоння, погіршення пам’яті, загальна слабкість, депресивні стани, сухість шкіри, випадання волосся, безпричинний набір ваги, зниження статевої функції. Вони різноманітні і можуть бути виявитися також проявами інших захворювань або тимчасовим явищем для цілком здорової людини. Проте, якщо ви спостерігаєте у себе поєднання цілого букета подібних нездужань, варто негайно звернутися до ендокринолога, який направить на своєчасну діагностику.