Схильність до небезпечних захворювань: особливості жіночого і чоловічого організму

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Схильність до небезпечних захворювань: особливості жіночого і чоловічого організму

Кожен день 460 наших співгромадян дізнаються, що у них рак, і кожен день 260 осіб помирають від цієї хвороби, з них 35% в працездатному віці. Жінки частіше вмирають від онкології грудей, шлунка, товстої кишки і раку репродуктивних органів, чоловіки – від раку легенів, шлунка, простати, прямої і ободової кишки.

Лікування від раку в Україні не дотягує навіть до половини хворих, завмерши десь на рівні 40 з невеликим відсотків. Наведені дані погані ще й тим, що вони не змінилися в порівнянні зі статистикою 5-річної давності. Однак це говорить не про відсутність прогресу в діагностиці раку або його лікування, а про погану поінформованість людей в питаннях злоякісних захворювань і нехтуванні заходами профілактики. Чи можна щось змінити в цій страшній картині? Так можна.

Найголовнішою причиною високих показників смертності від раку є запізніле звернення до лікарів. Якщо рак виявляється на першій-другій стадіях, в 95% випадків він піддається лікуванню.

Коли і які обстеження потрібні для раннього виявлення раку

Нічого і ні від кого не чекати. Порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих, тому потрібно привчати себе до диспансеризації, тобто щорічному медичному огляду у фахівців, здачі лабораторних аналізів і комп’ютерну діагностику свого здоров’я з урахуванням свого віку. Починаючи з 21 року і до 39 років потрібно виконувати програму-мінімум – загальний і біохімічний (на показники холестерину і глюкози) аналізи крові, аналіз сечі, ЕКГ, огляд гінеколога, флюорографія легень.

З 39 років підсилюємо програму – клінічний аналіз крові і біохімічний аналіз крові. І жінки, і чоловіки додають здачу аналізу калу на приховану кров. Цей нескладний аналіз може з’явитися рятівним відправним моментом для виявлення важких захворювань шлунково-кишкового тракту, в тому числі онкологічних. За захворюваності рак товстого кишечника наполегливо тримає 2-е місце в Україні, а за смертністю серед чоловіків і жінок так і взагалі 1-е. Значить, потрібно вирушати на колоноскопію – найефективніший метод ранньої діагностики раку товстого кишечника з повним візуальним дослідженням стінок товстої кишки спеціальним зондом.

Колоноскопія дозволяє не тільки отримати повну картину слизової, а й здійснити забір тканини для детального лабораторного дослідження, а при наявності дрібних поліпів тут же видалити їх. Такий скринінг колоректального раку (раку товстого кишечника) показаний кожні 5 років всім, хто старше 50-ти. А якщо у вас є сімейний ризик (були близькі, які хворіли на цей вид раку), то скринінг треба починати в 40 років.

Спостерігайте за кишечником – кровотечі, запори, проноси – все це повинно насторожувати. А якщо ви побачили сліди свіжої крові в своєму калі, потрібно негайно звернутися до лікаря і здати аналіз на приховану кров.

Жіноче здоров’я вимагає особливої ​​уваги

women health

Жінкам щорічно слід проходити гінекологічне цитологічне дослідження, відвідувати мамолога, який призначає УЗД або мамографію молочних залоз. В останні роки у жінок зростає захворюваність на рак репродуктивних органів. Це може бути пов’язано і з більш раннім початком статевих відносин в 14-15 років, і з ростом кількості сексуальних партнерів, і з отримав широке поширення вірусом папіломи людини. Тому жінкам потрібно здавати спеціальні аналізи на специфічні антигени – СА 125. За допомогою цього аналізу можна на ранніх стадіях виявити рак шийки матки, який не дивиться ні на вік, ні на спадковість. Скринінг раку шийки матки пройти нескладно і робити це потрібно в обов’язковому порядку.

Кожна жінка з 25 років (або з початком статевого життя) один раз в 2 роки повинна відвідувати гінеколога, який за допомогою спеціального приладу робить колькоскопи (огляд шийки матки) і бере Пап-тест – клітини з шийки матки для цитологічного аналізу в лабораторії. Якщо ж вам вже поставлений діагноз лейкоплакії, ерітроплакіі піхви і шийки матки; папілярних і фолікулярних ерозій, поліпів шийки матки, то скрініга раку шийки матки потрібно проходити щорічно, оскільки ці захворювання відносяться до передракових.

Чоловіче здоров’я

Чоловіки з цього віку просто зобов’язані завести собі нову звичку – регулярне відвідування уролога, а якщо є проблеми з сечовипусканням, то потрібно бігти до уролога раніше. Рак передміхурової залози – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань у чоловіків старше 45 років. З цього віку всім чоловікам слід проходити раз на 2 роки трансректальное УЗД (через стінку прямої кишки) і здавати два клінічних аналізу на онкомаркери раку простати – PSA і PSA free (простатоспецифічний антиген вільний). Рівні онкомаркерів – серйозний інформатор, який вчасно просигналізує нам про небезпеку.

Щорічний рентген легенів і скрініга інших ораганах і систем

І, звичайно ж, щорічний рентген легенів. Рак легенів довгий час протікає непомітно. Коли хворий схоплюється, зазвичай буває пізно. Сильний кашель, кровохаркання – це прояви вже пізній стадії захворювання, тому не обмежуйтеся флюорографией, йдіть до хорошого рентгенологу, здатному розглянути на рентгенівському знімку рак легені в самому початку.

Серйозні позиції останнім часом захоплює і рак шкіри, часто локалізуючись на спині, лопатці. Пам’ятайте, меланома – один з найпідступніших захворювань шкіри. Поводиться рак шкіри також підступно – не турбуючи хворого на ранній стадії. Тому будьте гранично обережні з засмагою під прямими променями сонця.

Вибирайте для відпочинку країни з кліматом, близьким до наших широт, а солярії, якщо не можете від них зовсім відмовитися, то хоча б з ліцензією. Слідкуйте за своєю шкірою – не нехтуйте візитом до дерматолога для звичайного огляду у фахівця. А якщо ваші родимка або пігментну пляму змінили свій колір, розмір або структуру, якщо ви виявили ущільнення або незагойна виразку – потрібно негайно йти до дерматолога.

Корисно також стежити за органами черевної порожнини, роблячи УЗД, бувати у офтальмолога для дослідження очного дна і визначення очного тиску і консультуватися у невролога для контролю кровообігу.

Якщо вам здалося, що запропоновані програми занадто не підйомною для вас, то візьміть за правило хоча б наступне. Жінки, раз на рік потрібно сходити до гінеколога, мамолога та ендокринолога. Чоловіки – до уролога. Рентген легенів – для всіх.