Проблеми з серцем і рак: як лікувати і уникнути ускладнень?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Проблеми з серцем і рак: як лікувати і уникнути ускладнень?
кардіолог кропивницький

До нас звертаються люди різного віку і з різними супутніми захворюваннями. Щоб кожен наш пацієнт отримував оптимальну для його випадку онкологічну допомогу, ми піклуємося про недопущення ускладнень ще на етапі розробки схеми лікування раку. Нерідко, щоб стабілізувати стан людини, потрібна своєчасна підтримка роботи серця. Саме цим займається кардіолог нашого центру Віталій Крошка.

«Необхідно провести діагностику ризиків ускладнень ще до початку курсу лікування раку. Чим раніше у пацієнта виявлять, наприклад, серцеву недостатність і почнуть її лікування, тим вищі шанси на те, що курс хіміотерапії буде успішним і не погіршить якість життя», — підкреслює Віталій Крошка. Досвідчений кардіолог відповів на важливі питання.

— Якщо виявлені проблеми з серцем — продовжити черговий етап онкологічного лікування або відкласти? Як ви шукаєте відповідь на життєво важливе питання?

— У таких випадках ми оцінюємо ризик. «Стратифікація ризиків» — так називається етап аналізу, при якому кардіолог зважує всі «за» і «проти» перед стартом лікування раку у пацієнта з проблемою серцево-судинної системи.

Наприклад, пацієнт планує курс хіміотерапії. Перед стартом хіміотерапії проводиться комплекс обстежень, в який входить ехокардіографія і електрокарідограмма, щоб оцінити вихідні параметри роботи серця. На підставі отриманих даних робляться висновки, ставляться діагнози. З урахуванням цих даних застосовуємо різні шкали розрахунку ризиків, які допомагають зрозуміти, з чим потенційно може зіткнутися пацієнт під час лікування основного захворювання. В ході аналізу розрізняють один з 4 рівнів ризиків: низький, проміжний, високий і дуже високий. Залежно від стадії і планованої терапії онкологічного захворювання мультидисциплінарний консиліум приймає подальші рішення, визначає тактику щодо конкретного пацієнта.

Конкретний приклад. Пацієнтка близько 10 років тому в ході лікування раку молочної залози проходила радіотерапію на кобальтовому апараті в одній з медичних установ. Нещодавно звернулася за допомогою в наш центр. У жінки діагностували рак гортані і критичне звуження одного з клапанів серця. Проблеми з серцем, що виникають через багато років після променевого лікування, — це часті наслідки опромінення на кобальтових установках.

Ми рекомендували пацієнтці променеву терапію в комбінації з медикаментозною. Після більше 20 сеансів радіотерапії значно зменшилася пухлина, покращився стан.

Однак хіміотерапію довелося відкласти, тому що критичне звуження клапана саме по собі є надзвичайно небезпечним станом, викликає цілий каскад змін в організмі, найвищий рівень ризику розвитку загрозливих для життя аритмій, гострої серцевої недостатності. Тому наші рекомендації — пройти транскатетерну заміну клапана в спеціалізованому центрі з лікування серцево-судинних захворювань. Після усунення проблеми пацієнтка повернеться до нас, щоб продовжити лікування.

— Які дослідження проводять для точної діагностики стану серця?

Їх багато, але в нашому центрі доступні для проведення практично всі основні методи: електрокардіографія спокою, холтерівське моніторування ЕКГ і артеріального тиску, ультразвукове обстеження — ехокардіографія з допплерівським картуванням, ангіографія судин серця — коронарографія, ангіографія порожнин серца — вентрикулографія. Тредміл-тест в центрі не використовується, оскільки я вважаю холтерівське моніторування 12-канальної ЕКГ в наших специфічних умовах більш інформативним. Є плани з освоєння методики МРТ дослідження міокарда, яке дає точну інформацію про стан серцевого м’яза і його життєздатності.

— Яка ваша роль при розробці остаточного плану лікування?

— Залежить від ситуації. Рівень ризику для конкретного пацієнта визначає необхідність призначення медикаментозної терапії — наприклад пацієнти дуже високого рівня ризику повинні обов’язково отримувати превентивне лікування певними препаратами, причому почати це лікування бажано не пізніше, ніж за тиждень до початку хіміотерапії. Їх стан треба моніторити в процесі лікування, іноді можуть знадобитися позапланові втручання. Нерідко пропоную замінити призначений хіміопрепарат на аналог з меншим ризиком розвитку негативних ефектів. Це дає більше шансів на те, що хіміотерапія пройде безпечно для пацієнта. Досить часто доводиться пояснювати, чому променева терапія з використанням новітніх методик краще старих технологій і яким чином це впливає на стан серцево-судинної системи в майбутньому. У будь-якому випадку, головну роль грає саме мультидисциплінарний підхід, коли пацієнт отримує своєрідну «дорожню карту» для лікування всіх захворювань, що гарантує йому оптимальну якість і тривалість життя.

Задати питання