Променева терапія: що допомагає зробити її максимально ефективною?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Променева терапія: що допомагає зробити її максимально ефективною?

Променева терапія не така проста, як здається. План лікування може бути складений оптимально, але на загальний результат терапії можуть вплинути й інші важливі чинники. На них треба зважати в ході кожного етапу лікування, адже вони вимагають серйозного до себе ставлення. Перемога над захворюванням — це головна спільна мета лікарів і пацієнта. І її досягнення — цілий ланцюжок правильно дотриманих умов. Давайте в цьому переконаємося.

  1. Що залежить від лікарів?

На етапі підготовки і під час лікування.

Важливо: променевий терапевт, онколог, лікар (терапевт), психолог повинні заздалегідь проговорити всі рекомендації; підготувати пацієнта (інформаційно і психологічно) до того режиму, в якому йому потрібно прожити наступний етап свого життя.

Якщо умова не дотримана: виникає загальна тривога через нерозуміння змін в організмі і вимог лікувального персоналу, а проблеми зі зміною способу життя на досить тривалий період можуть ускладнити і без того непростий процес лікування, побічно впливаючи на результат.

На етапі складання плану лікування.

Важливо: променевий терапевт має володіти повним обсягом інформації для вибору оптимального протоколу лікування і упевнитися в тому, що робота під час передпроменевої підготовки пацієнта була проведена якісно. Він також повинен точно оконтурити органи і структури, щоб сформувати правильне завдання для фізиків.

Якщо умова не дотримана: план лікування може виявитися менш ефективним.

  1. Що залежить від медичних фізиків?

На етапі складання плану лікування.

Важливо: перевірити стан лінійного прискорювача, відкалібрувати його роботу, налаштувати систему візуалізації і інформаційну систему MOSAIQ, прорахувати індивідуальний план лікування відповідно до завдання від лікаря, переконатися в його точному відтворенні і створити для конкретного пацієнта календар лікування.

Якщо умова не дотримана: лікування пройде некоректно.

  1. Що залежить від техніка променевої терапії?

На етапі променевої терапії.

Важливо: підготувати засоби фіксації для укладання конкретного пацієнта, в точності відновити положення пацієнта на лікувальному столі, провести щоденне сканування і на його основі провести точну наводку на мішень, контролюючи при цьому стан оточуючих органів; простежити за правильною реалізацією кожного сеансу променевої терапії та дотриманням послідовності етапів.

Якщо умова не дотримана: доза, яку отримають тканини навколо пухлини, може перевищити розрахункову, що посилить побічні ефекти.

  1. Що залежить від пацієнта?

На етапі топометрії (первісне сканування пацієнта) і в ході лікування.

Важливо: точно виконувати рекомендації персоналу перед процедурою і під час неї (наповнення сечового міхура і прямої кишки, дієта і прийом препаратів, особливості дихання під час сканування і лікування і т.д.)

Якщо умова не дотримана: коли знімки до і під час лікування будуть надто відрізнятися, то буде відрізнятися і розподіл дози на внутрішні органи, а значить для забезпечення якості лікування лаборанти будуть змушені перервати процедуру і продовжити її після по мірі можливості.

  1. Що залежить від зовнішніх чинників?

На етапі променевої терапії.

Важливо: дотримуватися одного режиму харчування, уникати різкої втрати і набору ваги; враховувати, що в ході лікування може змінитися анатомія пацієнта (наприклад, під час прийому гормонів з’явитися зайва вага або наступити фаза активного росту у дитини, змінитися обсяг пухлини, виникнути або зникнути набряк).

Якщо умова не дотримана: медичним фізикам доводиться адаптувати план лікування. Так чи інакше, перед кожним сеансом променевої терапії в центрі TomoClinic роблять «контрольні» знімки, які дозволяють оцінити і уточнити зміни в анатомії.

Ми розуміємо те, що в людському організмі все може змінюватися буквально на ходу, особливо в процесі лікування. І для нас важливо адаптуватися до цих змін, підлаштовуючи план лікування під них. Однак якщо уникнути перерахованих помилок і дотримуватися всіх умов, можна наблизитися до максимальної ефективності променевого лікування онкологічного захворювання.

Задати питання