Променеве лікування. Що потрібно знати, щоб позбавитися пухлини і не надбати нових хвороб?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Променеве лікування. Що потрібно знати, щоб позбавитися пухлини і не надбати нових хвороб?

Коли ми розповідаємо вам про променеву терапію, то, звичайно, маємо на увазі знищення пухлини за допомогою радіоактивного випромінювання. Тобто пухлину потрібно вбити або значно уповільнити її зростання і поділ.

І тут криється велике «але», що пов‘язане із застарілою апаратурою, яку ще використовують у більшості медичних закладів України, — на кобальтових апаратах і навіть на старих лінійних прискорювачах неможливо захистити органи, які знаходяться поруч із злоякісним утворенням.

Адже наші органи інтимно зв’язані, тісно прилягають один до одного, знаходяться у постійному русі. Крім того, в організмі людини все має неправильні контури: немає ідеальних квадратів, прямокутників або овалів. А променям «все одно», самі по собі вони не розрізняють ракову і здорову тканину, можуть пройти крізь тіло людини, як стріла. Звідти і значні ускладнення, нові хвороби, які виникають після опромінення на застарілій апаратурі. Ії конструкція не дозволяє точно вдарити в ціль, тобто опромінити тільки пухлину. Саме тому, наприклад, при лікуванні раку грудей на застарілому обладнанні страждають часто серце та легені, і нерідко у жінок з часом виникають важкі серцево-судинні або легеневі хвороби.

Що ж робити? На допомогу прийдуть високі технології. Їх застосування дає можливість направити промені точно в ціль — на злоякісне утворення. Тому у нашому центрі сама підготовка пацієнта до опромінення — величезна математична робота. В наші ультрасучасні лінійні прискорювачі вбудовані комп’ютерні томографи: перед опроміненням кожен пацієнт проходить КТ, і фахівці бачать межі утворення.

Точність планування променевої терапії полягає саме в чіткості визначення контурів пухлини, а візуальний контроль у нас проводиться щодня, тобто щодня наші лікарі бачать, як змінилося положення пухлини.

Якщо орган-мішень змінює свої координати — наприклад, в процесі лікування пацієнт може схуднути або набрати вагу, може з’явитися набряклість, — необхідна корекція, щоб не опромінювалися прилеглі органи. Можливість помилки виключена повністю, тому що сама апаратура блокує випромінювання і сигналить медичним фізикам, що необхідно перепланування.

Найпотужніші сервери більше двох діб роблять обчислення, щоб передати математичну модель машині і машина виконала б завдання. Перед тим як лікувати пацієнта ми все «відкатуємо» на фантомі, тобто на спеціальному пристрої проводиться опромінення, і фахівці бачать, наскільки збігається початковий план і те, що може виконати апарат. Тільки при більш ніж 95-процентному збігу беремо пацієнта на опромінення.

Кожен наш пацієнт проходить таку процедуру. Кожен! Щодня ми контролюємо, чи на місці знаходиться мішень. І тоді пухлина отримує вбивчу для неї дозу, а життєво важливі органи залишаються захищеними.

Для запису телефонуйте на номер гарячої лінії, вказанними на сайті.

Задати питання