Психоонкологія (або онкопсихологія) — клінічна дисципліна, яка почала формуватися з середини 80-х років, а в 1995 році в клініках США і Європи почали з’являтися перші психоонкологи. Її засновником є американський лікар Джиммі Холланд, який заснував Міжнародну психоонкологічну спілку і міжнародний журнал Psycho Oncology.
З першого дня роботи TomoClinic в складі лікарів працює онкопсихолог, який не тільки веде роботу з пацієнтами та їхніми близькими, але і на постійній основі бере участь у медичних консиліумах.
Здається очевидним, що хворий на рак і його близькі вимагають психологічної підтримки, але це не єдиний об’єкт вивчення психоонкології.
Психоонкологія вивчає вплив психологічних чинників на розвиток онкології; соціальну і психологічну взаємодію лікарів, пацієнта і його оточення; найкращі способи і методи адаптації хворого та його близьких до діагнозу, когнітивні порушення після променевої терапії та хіміотерапії, а також ефект плацебо.
Термін «окнопсихологія» найчастіше використовується для позначення роботи з психотравмуючими факторами онкологічних захворювань.
Степан Крулько, головний лікар TomoClinic: «У боротьбі з такою хворобою, як рак, необхідність в психологічній підтримці величезна. Ми дотримуємося тільки міжнародних стандартів і протоколів лікування онкології, тому приділяємо велику увагу розвитку психоонкології в клініці».
Антон Покалюхін (онкопсихолог TomoClinic) допомагає пацієнтам з прийняттям діагнозу, адаптацією до процесу лікування, вчить навичкам самоконтролю, допомагає боротися з депресією, налагодженню відносин з близькими. У його арсеналі — психологічна консультація, психодіагностика, арт-терапія, навчання (тренінги, майстер-класи).
Лікарям TomoClinic доводиться працювати з важкими випадками через низький рівень профілактики раку в країні, а також з лікуванням раку у дітей. Та й взагалі, за кожним випадком захворювання стоїть жива людина і його близькі зі своєю історією, емоціями і надіями на одужання. «Пропускаючи» через себе кожен випадок пацієнта, у кожного лікаря є високий ризик професійного вигорання і депресії. Щоб цього не сталося, онкопсихолог TomoClinic проводить регулярну роботу з персоналом клініки.
- Щоб бути в курсі останніх тенденцій псіхоонкологіі, Антон Покалюхін регулярно бере участь у всіх значущих конференціях:
«Психотерапевтична допомога особам з больовим синдромом і соматичними захворюваннями» (м.Львів, викладач Х. Макдональд, Англія) - Міжнародний конгрес з медичної та психологічної реабілітації (м.Київ)
- Конференція по псіхоонкологіі в клініці ЛІСОД (м.Київ), доповідь на тему «Психотерапевтичні методи роботи з депресією і тривоги у онкопацієнтів».
- В рамках соціальної ініціативи онкопсихолог TomoClinic проводить лекції, пов’язані з його професійною діяльністю:
- «Особливості надання психологічної допомоги онкопацієнтів» (в Центрі реабілітації військових «Коловорот»)
- «Депресія: причини, профілактика та шляхи виходу» (в психологічній майстерні «Інсайт»)
Антон Покалюхін, онкопсихолог TomoClinic: «Людина з діагнозом« рак »перебуває в стані стресу і страху за своє життя. Підтримати і налаштувати його на боротьбу з небезпечною недугою – це основне завдання онкопсихолог ».