Головна/Рак голови та шиї: що потрібно знати
11.04.2024

Рак голови та шиї: що потрібно знати

До групи раку голови і шиї входять рак носа, носових пазух, порожнини рота, язика, горла, слинних залоз і гортані. Ці види раку досить поширені в Україні.

Розглянемо деякі факти

Рак голови та шиї зустрічається частіше у чоловіків, ніж у жінок. Найбільш поширені локалізації пухлини — порожнина рота, глотки і гортані. Рак рота, горла і гортані майже в два рази частіше розвивається у чоловіків, ніж у жінок, але співвідношення варіюється між різними локалізаціями пухлини.

Хоча ці захворювання дуже відрізняються одне від одного, але починають розвиватися однаково — з дефекту в одній з клітин організму. Більшість пухлин в області голови та шиї виявляють при огляді вуха, горла і носа.

Симптоми раку голови і шиї

  • У порожнині рота: може бути подразнення, ранка, виразка, яка не зникає.
  • У глотці: можливий односторонній дискомфорт або біль при ковтанні.
  • У гортані: найбільш поширеним симптомом є хрипота.
  • У носі або пазухах: може бути тривала одностороння закладеність носа або поява носових кровотеч.

Ранні стадії раку порожнини рота, горла або гортані часто викликають невизначені симптоми, схожі на ті, які виникають при інших, безпечних захворюваннях, наприклад таких, як інфекції верхніх дихальних шляхів.

Однак інфекції зазвичай швидко виліковуються, і це важлива відмінність. Ми рекомендуємо обов’язково звернутися до онколога, якщо описані симптоми зберігаються протягом трьох тижнів і більше.

Про фактори ризику

  • Куріння і алкоголь, як окремо, так і в комбінації, збільшують ризик захворювання.
  • ВПЛ (вірус папіломи людини) є відомим фактором ризику розвитку раку мигдалин і слинних залоз. Вважається причиною значного зростання захворюваності цими видами раку за останні тридцять років. Вірус Епштейна-Барр може викликати рак носових ходів.
  • Пил у робочому середовищі з поганою вентиляцією підвищує ризик розвитку раку носа. Крім того, хронічне запалення порожнини рота, глотки, гортані або носа може також збільшити ризик розвитку раку.

 width=

Лікування

Оскільки жоден випадок раку не схожий на інший, тільки досвідчений лікар може правильно відповісти, що відноситься до вашого конкретного захворювання. Коли наші фахівці на консиліумі розробляють план лікування, вони беруть до уваги не тільки саму ракову пухлину, а й супутні хвороби, вік і загальний стан вашого здоров’я.

Ці види раку частіше лікують за допомогою променевої терапії і хірургії, з додаванням або без додавання хіміотерапії або таргетної терапії. Іноді досить операції або опромінення, але в багатьох випадках комбінують різні методи.

Тактика лікування залежить від локалізації і розміру утворення. При пухлинах в корені язика, мигдалин, в глотці і гортані зазвичай спочатку призначають променеву терапію або хіміо-променеву терапію, оперують при необхідності, якщо є залишки пухлини після проведеного лікування. При пухлинах в порожнині рота частіше проводять хірургічне лікування, а потім — променеву терапію.

Протипухлинна хіміотерапія або таргетна терапія може застосовуватися до або під час променевої терапії, щоб посилити ефект опромінення, а також ми призначаємо для полегшення симптомів на пізніх стадіях.

Чому виникають побічні явища і чи можна їх уникнути?

Сухість у роті може стати проблемою для пацієнтів, які отримують опромінення порожнини рота або глотки. Це явище пов’язане з тим, що слинні залози, близькі до ротової порожнини, особливо так звані вушні слинні залози, піддаються впливу радіації, через що вироблення слини різко зменшується або повністю зникає.

В результаті сухість у роті може заподіяти пацієнтові дискомфорт з кількох причин. Слина містить речовини, які захищають зуби і, отже, збільшується ризик карієсу і втрати зубів. Зниження виробництва слини також викликає труднощі при вживанні сухої їжі.

Однак методи променевої терапії, які ми використовуємо, зводять до мінімуму побічні ефекти, і у пацієнтів функція слинних залоз зберігається. Опромінення направлено на пухлину з високою точністю.

Дізнайтеся більше про променеву терапію раку голови-шиї в TomoClinic

Фахівці центру застосовують технологію IMRT — променеву терапію з модульованою інтенсивністю. IMRT використовує тривимірні зображення ракової пухлини і навколишніх тканин, щоб «узгодити» потік випромінювання з розміром і формою пухлини, тобто, щоб цей потік бив точно в ціль. Для утворень голови-шиї така технологія найефективніша.

Завдяки щоденному контролю і можливості перепланування наші пацієнти проходять весь курс (а він може бути тривалим — близько двох місяців) без перерви. До пухлини підводять високі дози з мінімальним впливом на здорові органи. Сухість у роті зменшується в 2-3 рази в порівнянні з побічними явищами при лікуванні на кобальтових апаратах і нижче, ніж при інших методиках планування (наприклад, 3-D конформної променевої терапії).

Куди звернутися з питаннями?

Телефонуйте за номерами, вказаними на сайті. Вам дадуть детальні відповіді на запитання і запишуть на консультацію до фахівця.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Лікуємо без черг! Лікування
19.04.2024

Лікуємо без черг!

Рак – це велика група онкологічних захворювань, для яких характерний швидкий та неконтрольований ріст клітин, що утворюють пухлину. Відсутність лікування призводить тільки до одного результату – загибелі хворого. Тому, абсолютно логічно, що дізнавшись про діагноз, хочеться якнайшвидше розпочати лікування. Завдяки ефективно налагодженому процесу і можливості проведення лікування на двох лінійних прискорювачах, у 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 відсутні черги. […]

Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Доверху