Головна/Рак молочної залози в питаннях і відповідях лікаря-мамолога
11.04.2024

Рак молочної залози в питаннях і відповідях лікаря-мамолога

Щодня до нас звертаються люди з різними питаннями щодо онкологічних захворювань та їх лікування. Багато з них часто повторюються. Ми зібрали популярні питання про рак молочних залоз і звернулися з проханням дати на них відповідь до завідувача хірургічним відділенням TomoClinic, лікаря-мамолога, онкохірурга вищої категорії Дмитра Караськова. Знайомимо вас із питаннями і відповідями досвідченого фахівця.

Чи правда, що ризик захворіти на рак грудей вище, якщо жінка не народжувала дітей?

Так, ризик трохи підвищений. Важливо, щоб ви регулярно проходили маммографічні обстеження та УЗД молочних залоз, щоб не пропустити ранній початок хвороби.

Чи пов’язані протизаплідні таблетки з раком молочної залози?

Сучасні комбіновані гормональні контрацептиви дещо збільшують ризик розвитку раку молочної залози. Якщо приймати їх безперервно більше 10 років, ризик підвищується в 1.4 рази, що відповідає ризику при курінні протягом такого ж періоду часу. Обговоріть ситуацію зі своїм лікарем-гінекологом і зважте ризики.

У моєї мами був рак яєчників близько 30 років тому, у мене був рак молочної залози 5 років тому. Чи є ризик, що моя дочка (25 років) або її дочка, моя внучка, можуть захворіти на рак?

Якщо у вашої мами був рак яєчників, а у вас рак молочної залози, можливо, це пов’язано зі спадковим фактором. Необхідна консультація онколога, щоб обговорити ситуацію і визначити, які обстеження потрібно пройти вашій дочці.

Мені дали різну інформацію про потрійний негативний рак молочної залози. Один лікар сказав, що якщо не буде рецидиву протягом п’яти років, то ризику немає. Інший каже, що рак може повернутися навіть через п’ять років і пізніше. Кому вірити?

На жаль, рак молочної залози — підступна хвороба і може повернутися навіть більш ніж через п’ять років. Тому настійно рекомендую продовжувати контрольні обстеження у встановлені терміни.

У мене був рак молочної залози у 45 років, мені зробили операцію, я пройшла все лікування, і зараз мені 60. Я почуваю себе нормально, але операцію зробили невдало в тому сенсі, що дуже деформовані груди і я використовую спеціальну прокладку в бюстгальтер. Чи можна зараз, через стільки років, щось виправити? Чи не небезпечно знову оперуватися, щоб відновити форму?

Реконструкція грудних залоз, а також корекція їх форми, можлива після закінчення спеціального лікування при повній впевненості у відсутності ознак відновлення хвороби. Така операція поверне вам відчуття впевненості в собі, позбавить від психологічного та емоційного дискомфорту. У нашому центрі ви можете отримати консультацію, щоб визначити можливість корекції форми грудей для вашого конкретного випадку.

Чи може гормональний рак молочної залози бути спадковим?

Гормонозалежний або негормонозалежний рак — це не критерій передачі захворювання «у спадок». Якщо у вас є кілька близьких родичок — принаймні, протягом життя двох поколінь,— у яких був рак молочної залози або яєчників, ви перебуваєте в групі ризику спадкового раку. У такому випадку необхідно пройти обстеження. Питання вирішується індивідуально на консультації з лікарем-маммологом або клінічним онкологом.

Чи можу я використовувати місцево естроген для сухої слизової оболонки? Рак молочної залози був в 2000 році. Зараз 56 років.

Обговоріть це питання з лікарем-маммологом. Спеціаліст проаналізує інформацію про характер пухлини, і, можливо, ви зможете користуватися такими препаратами. Варто також обговорити зі своїм гінекологом, які препарати, що не містять естрогену, можна використовувати проти сухих слизових оболонок.

Я чула, що мамографія може принести шкоду, тому що груди дуже сильно стискаються, пухлини можуть бути затиснуті і через це поширюється хвороба. Чи може таке бути правдою?

Сучасна апаратура забезпечує необхідний комфорт. Результати досліджень, в яких вивчалася ефективність мамографічних обстежень, показали, що серед жінок, які не проходили мамографію, смертність від РМЗ вище в порівнянні з тими, хто регулярно проходив мамографічний скринінг. Це суперечить тому, що дозована компресія створює ризик поширення.

Мені 72 роки, але раніше, навіть коли я годувала грудьми дітей, моя ліва молочна залоза була меншою, ніж права. А в минулому році ліва стала більше правої, і це помітно. Я робила мамографію рік тому, і все було в нормі. У родині ніхто не хворів на рак. Як мені вчинити?

Якщо об’єм грудей збільшився, вам необхідні огляд та консультація фахівця. Тільки лікар може внести ясність у вашу ситуацію, щоб визначитися з подальшими діями.

Чому так часто хворіють на рак молочної залози?

Рак молочної залози у жінок і рак простати у чоловіків є двома найбільш поширеними онкологічними захворюваннями. Саме в розвинених країнах рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання у жінок, що вказує на те, що наш спосіб життя впливає на ризик. Ситуацію визначають кілька серйозних чинників: екологія, малорухливий спосіб життя, спадковість, репродуктивний фактор, тривалий прийом гормональних контрацептивів.

Що можна зробити, щоб зменшити ризик рецидиву при потрійному негативному раку молочної залози?

Існують дослідження, які показують, що жінки, які фізично активні (принаймні, 30 хвилин фізичної активності в день) і уникають ожиріння, мають менший ризик рецидиву раку молочної залози. Однак при цьому типі раку частіше зустрічається спадкова схильність, тому потрібно проходити контрольні обстеження у встановлений термін, щоб вчасно почати лікування в разі потреби.

У мене була видалена молочна залоза з Her2-позитивною раковою пухлиною. Чи є Her2-позитивні види раку більш схильними до метастазування, ніж інші форми? Лікувалася хіміотерапією і Герцептіном.

Існує кілька різних факторів, які впливають на ризик рецидиву, такі як розмір пухлини, збільшення лімфатичних вузлів, швидкість ділення клітин. У вашому випадку саме таргетна терапія Герцептином найбільш ефективна в комбінації з хіміотерапією.

Куріння збільшує ризик раку молочних залоз?

Сьогодні немає наукових доказів того, що куріння суттєво підвищує ризик раку молочної залози, але куріння збільшує ризик розвитку інших видів раку, в тому числі такого серйозного захворювання, як рак легень і яєчників.

Чи є ризик розвитку раку молочної залози, якщо я часто п’ю вино?

Завжди є кілька факторів, які відіграють роль у розвитку раку молочної залози, і серед них — зловживання алкоголем. Ризик підвищується через розвиток патології печінки і порушення функції гормонального обміну.

Чи знизиться ризик захворіти на рак молочної залози після 55 років?

Ні, це не так. Більше половини жінок, у яких діагностовано рак молочної залози, старше 55 років.

Мені 72 роки, і я не проходила мамографію вже 7 років. Чи потрібно мені пройти дослідження грудей?

Вікових критеріїв для цього дослідження немає. Отримайте рекомендації фахівця для вашого конкретного випадку.

Чи є альтернатива Тамоксифену? Я його приймаю вже два роки і погано себе почуваю: сильно болять ноги, з’явилися вени, і вони теж хворобливі.

Є інші ліки. Можливість зміни препарату обговоріть зі своїм лікуючим онкологом.

Чи існує зв’язок між раком простати і раком молочної залози?

При пошкодженні гена BRCA2 у спадковому апараті людини існує зв’язок між раком простати і раком грудної залози як у чоловіків, так і у жінок. У таких випадках потрібно пройти певні генетичні тести. Консультація лікаря-мамолога внесе ясність у вашу ситуацію: фахівець дасть рекомендації щодо того, які саме аналізи необхідні в конкретній ситуації.

Чи є додаткове лікування інфільтруючої карциноми Her2, яке використовується одночасно з хіміотерапією?

При цьому типі раку молочної залози застосовують спеціальні таргетні препарати, наприклад Герцептин, який комбінують з хіміотерапією.

Чи можна вилікувати рак молочної залози без операції? Я зараз обстежуюся, є підозра на рак грудей, але я дуже боюся втратити молочну залозу, мені здається, що боюся більше, ніж раку. Може, є інші методи, щоб не оперуватися?

Найчастіше операція — обов’язковий етап при лікуванні раку молочних залоз. Можу вас заспокоїти щодо хвилювань з приводу втрати грудей. Абсолютна більшість операцій, які ми проводимо, — органозберігаючі. Застосовуються онкопластичні методи, які дозволяють не тільки зберегти  об`єм залози, але і поліпшити її форму. Навіть якщо необхідно провести видалення молочної залози, можливо відновлення грудей як одночасне (під час операції), так і відстрочене (через деякий час після закінчення лікування).

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху