Рак шкіри: причини, симптоми, профілактика, діагностика, лікування

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Рак шкіри: причини, симптоми, профілактика, діагностика, лікування

Рак шкіри — види пухлин, які часто можна побачити неозброєним оком: вони буквально «на поверхні». Тому увага до себе плюс мінімальні знання допоможуть одразу помітити зміни на шкірі та вчасно звернутися до фахівця. Як і для будь-якого раку, лікування, розпочате на ранніх стадіях, дає високий шанс на одужання.

Чому може розвинутися рак шкіри?

Сонце — ключовий фактор розвитку раку шкіри. Йдеться про ультрафіолетові промені. Занадто багато природного сонця або надто часте перебування у солярії збільшують ризик захворювання. Різні типи пухлин обумовлені різним впливом сонця: деякі виникають через те, що людина «згоріла», тобто отримала одноразово сонячний опік; інші — без опіків, а через те, що багато років людина перебувала на сонці (зазвичай у тих, хто через професію проводить час на відкритому повітрі). Ультрафіолетові промені ушкоджують клітини шкіри і можуть дати поштовх до злоякісного переродження.

Існують особливі групи, вразливі щодо ультрафіолетових променів: молоді люди та діти, шкіра яких ще не повністю розвинена; люди зі світлою шкірою (особливо ті, хто мешкає поблизу місць з великою кількістю сонця, наприклад, у приморських містах і селах).

Сонце, мабуть, класичний лиходій у драмі, коли йдеться про рак шкіри, але є й інші фактори ризику, зокрема спадковість. У багатьох пацієнтів із злоякісною меланомою раніше була в роду ця форма раку.

У групі ризику і люди зі світлою шкірою з ластовинням, а також люди з ослабленою імунною системою.

«У багатьох із нас є родимі плями на шкірі: у деяких більше, в інших менше. Родимі плями чи родимки (невуси, як їх ще називають) можуть у деяких випадках бути провісниками раку шкіри. Термін диспластичний невус означає, що пляма має неправильну форму, а забарвлення її частіше буває неоднорідним, з ділянками темного пігменту. Люди з таким типом невусів мають підвищений ризик розвитку раку шкіри, і для них особливо важливо бути обережними, уникати сонячних ванн», — зазначає досвідчений лікар, дерматолог-онколог TomoClinic Анатолій Палюх.

Різні види раку шкіри

Злоякісна меланома

Поява нових родимок або їх збільшення, зміни кольору, контурів, текстури – найпоширеніші симптоми злоякісної меланоми. Будь-яка людина добре знає своє тіло і може ясно бачити, коли родимка раптово змінює форму, росте, кровоточить або починає свербіти і змінювати колір.

Люди з великою кількістю родимок чи невусів нерідко страждають від злоякісної меланоми. Якщо ви знаєте, що у вас багато родимих ​​плям, вам слід звертати на них особливу увагу. Якщо помітили будь-які зміни або турбуєтеся, зверніться до дерматолога-онколога, який огляне вашу шкіру.

Базальноклітинний рак

Вражає чоловіків частіше, ніж жінок. Цей тип раку може виглядати по-різному, але найпоширеніший варіант — блискучий вузол на шкірі зі звивистими кровоносними судинами. Інший варіант — ранка, яка довго не гоїться. Іноді шкіра стає грубою і лущиться.
Зазвичай усі пацієнти з цим видом раку виліковуються. Однак потрібно залишатися уважним, тому що хвороба може повторитися в інших місцях на тілі і буде потрібно нове лікування.

Як проводять дослідження у нашому центрі?

Спочатку лікар-онкодерматолог неозброєним оком огляне вашу шкіру і підозрілу ділянку. Потім ретельно вивчить це місце за допомогою спеціального приладу, який містить збільшувальне скло і називається дерматоскоп.

При цьому клас приладу має значення. Ультрасучасний дерматоскоп HEINE DELTA 30, яким користується досвідчений дерматолог-онколог TomoClinic, забезпечує велике поле зору (30 мм) і дуже чисте зображення, а також чудово передає колір. Прилад підключається до смартфона або комп’ютера, і таким чином зображення зберігаються в пам’яті пристроїв.

Щоб з’ясувати, чи дійсно у вас рак шкіри, проводять біопсію — під місцевою анестезією видаляють шматочок тканини. В окремих випадках видаляють утворення повністю. Рішення приймає лікар залежно від конкретної ситуації.

Віддалений шматочок шкіри направляють у патологічну лабораторію на дослідження. На підставі отриманих даних дерматолог-онколог визначить, що необхідно робити далі — розпочинати лікування або проходити масштабніше обстеження (наприклад, УЗД або КТ), яке дасть інформацію про стадію хвороби і дозволить лікарям розробити правильну тактику лікування.

Як лікують?

Найпоширеніший варіант — операція: зміни шкіри видаляють хірургічним шляхом. У деяких випадках застосовують променеву терапію та/або фотодинамічну терапію. Променева терапія — це опромінення пухлин певними дозами іонізуючого випромінювання. Фотодинамічна терапія означає, що використовують спеціальну мазь, яка робить утворення світлочутливим, а потім висвітлюють її світлом, яке вбиває пухлинні клітини.

Чи можлива профілактика раку шкіри?

Уникнення найвідоміших факторів ризику, таких як зловживання засмагою і відвідування солярію, — серйозні профілактичні заходи. Є кілька простих речей, які потрібно мати на увазі.

  • Використовуйте сонцезахисний крем із високим фактором захисту.
  • Завжди захищайте дітей і підлітків, тому що їх шкіра не розвинена, як у дорослих.
  • Уникайте сонця, коли воно найсильніше (з 11:00 до 16:00).
  • Засмагайте лише у короткі періоди на початку дня або ближче до вечора.
  • Завжди читайте інструкції та рекомендації під час відвідин солярію.

На закінчення

Кількість пацієнтів із раком шкіри щороку зростає, у тому числі й в Україні. Це може бути пов’язано, наприклад, зі збільшенням кількості людей, які подорожують до тепліших країн з незвичайним для нас сонцем у той час, коли в Україні зима. Організм піддається впливу раптового і потужного ультрафіолетового випромінювання.

Крім того, на жаль, суперечки про вплив солярію не припиняються.

У будь-якому випадку дослухайтеся до наших рекомендацій. Завдяки профілактиці та інформованості, а також знанням про те, які методи діагностики і лікування доступні, створені умови для боротьби з раком шкіри.

Якщо у вас залишилися питання або ви хочете записатися на консультацію до нашого дерматолога-онколога, телефонуйте на номер, який бачите на сайті.

Задати питання