Що потрібно знати про фіброаденоми молочної залози?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Що потрібно знати про фіброаденоми молочної залози?

Будь-яке утворення, виявлене в молочній залозі, викликає у жінки тривогу, а іноді навіть паніку. Однак фахівці запевняють нас, що немає ніякого сенсу відразу панікувати, що не всі ущільнення в грудях — це пухлини і, тим більше, ракові пухлини. Один тип такого неракового, доброякісного утворення називається фіброаденома. Незважаючи на доброякісний характер, фіброаденома може потребувати лікування.

Про те, як виявляють фіброаденоми і що робити при такому діагнозі, ми розмовляємо з хірургом-онкологом вищої категорії, лікарем-мамологом TomoClinic Дмитром Караськовим.

Що таке фіброаденома?

Фіброаденома — це утворення в грудній залозі, яке складається зі сполучної і залізистої тканини. Такі утворення мають чіткі межі; їх розміри можуть бути різними: варіюватися від маленьких (кілька міліметрів у діаметрі) до досить великих (3 – 5 см). Фіброаденоми бувають не тільки одиничними, а й множинними, тобто можуть розвиватися не в одній, а в обох молочних залозах.

Важливо розуміти, що за структурою ці новоутворення відносяться до доброякісних пухлин. В наш час, коли УЗД молочних залоз з використанням сучасної апаратури — доступний і, хочу підкреслити, необхідний метод профілактичного обстеження, такий діагноз ми встановлюємо все частіше.

Чому і у кого виникають фіброаденоми?

Причинами появи фіброаденоми можуть бути:

  • гормональні збої, т. з. «турбулентності», що виникають в пубертатному (підлітковому) періоді;
  • впливу стресу;
  • супутня ендокринна патологія (пов’язана із захворюваннями щитоподібної або підшлункової залози);
  • спадковий та інші чинники, які проявляються в непропорційному активному впливі, перш за все естрогенів, на процеси розвитку залозистої тканини, появи вузлів в ній.

Найчастіше фіброаденоми виявляють у молодих дівчат і жінок. Причому ці утворення можуть не викликати ніяких скарг. Нерідко дівчата знаходять їх при самообстеженні.

Чи небезпечні фіброаденоми і що робити далі, якщо дівчина виявила в грудях підозріле ущільнення?

Ризик злоякісного переродження такої «знахідки» досить невисокий: до 0,5 –  1%. Однак зрозуміло, що у будь-якої дівчини чи жінки відразу виникає занепокоєння і пошук рішення, як діяти далі. Тому ми настійно рекомендуємо відразу проконсультуватися з досвідченим фахівцем-мамологом. Лікар порадить пройти деяке дообстеження, яке включає біопсію утворення для оцінки його доброякісності. У нашому центрі ця процедура виконується практично безболісно під контролем ультразвуку з використанням найсучаснішого апарату УЗД.

Коли діагноз «фіброаденома» підтверджений, як лікують ці новоутворення?

Фіброаденоми малих розмірів, до 2-х сантиметрів, прийнято спостерігати в динаміці. Періодично пацієнтці потрібно проходити УЗД за погодженням з лікарем-мамологом. Препаратів з доведеною 100% ефективністю для лікування фіброаденом, на жаль, немає. У ряді випадків основним методом залишається хірургічний.

Які це випадки? Коли показане оперативне лікування?

Хірургічне видалення ми можемо запропонувати:

  • при великих фіброаденомах розмірами більше 2,5 – 3,0 см;
  • при наявності утворень, які активно збільшуються в розмірах; якщо спостерігаємо структурні зміни, трансформації;
  • при підозрі на можливу злоякісність за даними мікроскопічного дослідження; при характерних змінах за результатами УЗД, магнітно-резонансної томографії, мамографії.

Крім того, показанням до оперативного лікування може стати наполегливе бажання самої пацієнтки. Як правило, так відбувається, коли фіброаденома добре визначається пальпаторно, прощупується, або її знаходить партнер пацієнтки.

Пацієнтки  можуть переживати через те, що порушиться гармонія, зміниться форма грудей після операції. Що ви думаєте про це?

Я думаю, що немає приводу для таких переживань, тому що сучасні підходи до хірургічного лікування фіброаденом обов’язково повинні включати збереження естетики і принципи «невидимої» хірургії. Я розумію, наскільки важлива жіноча привабливість. Тому для мене як для хірурга-мамолога таке ж значення має естетичний результат, як і для самої пацієнтки. А сучасні методи хірургії молочних залоз дозволяють оперувати красиво — з хорошим косметичним ефектом, зі збереженням обсягу і форми грудей.

З приводу краси Ви жінок заспокоїли. Повернемося до питання здоров’я: що далі — після видалення фіброаденоми?

Є тут дуже важливий момент: оперативне лікування фіброаденоми видаляє наслідок, а не причини її розвитку. Ось чому в подальшому необхідно враховувати ендокринологічні, гінекологічні аспекти розвитку цієї патології. Зазвичай всі питання і проблеми ми обговорюємо з кожною пацієнткою на консультації. Все вирішується індивідуально і багато в чому залежить від конкретної ситуації.

Ваші рекомендації жінкам з діагнозом «фіброаденома»?

Не панікувати, консультуватися з фахівцем і виконувати призначення. При раціонально підібраній тактиці обстеження, лікування і спостереження жінка буде відчувати себе впевнено і насолоджуватися повноцінним життям.

Задати питання