Спеціалісти TomoClinic залишаються у русі сучасних досліджень та професійно розвиваються задля здоров’я власних пацієнтів. Клінічний онколог нашого центру Анатолій Палюх поділився нещодавніми знахідками світових вчених щодо причин виникнення раку грудної залози у жінок.
— Анатолію, чи володієте ви результатами останніх досліджень щодо причин появи раку?
— В 2017 році в журналі Science два вчених з інституту Хопкінса виступили з цікавою статтею «Гени, навколишнє середовище та невдача». Вчені дослідили 4,2 мільярди онкопацієнтів і пришли до висновку: 66% мутацій в організмі цих людей носили спонтанний характер. Їхні причини невідомі або нез’ясовані. 29% — це вплив факторів навколишнього середовища. І тільки 5% мутацій виникли через генетику. Тож зараз світова спільнота онкологів переоцінює причини виникнення раку.
— Виходячи з цього контексту, про які причини виникнення раку молочної залози треба зауважити? Адже цей діагноз зараз є найбільш розповсюдженим серед жінок.
— Перш за все, розглянемо зовнішні онкогенні фактори РМЗ. Це фізичні — іонізуюче та ультрафіолетове опромінення (рентгенологічні дослідження, неякісна променева терапія). Існують і хімічні фактори: поліциклічні та гетероциклічні вуглеводні, алкілюючі, ацетилюючі сполуки, ароматичні аміни, аміли та інші. А також є біологічні причини — ДНК- та РНК-вмісні віруси.
— А якими бувають внутрішні онкогенні фактори РМЗ?
— Найбільш впливове порушення гормонального характеру, особливо з 35 років, коли естроген знижується повільно, а прогестерон — швидко. На появу раку грудей впливає генетична схильність та хромосомні хвороби (наприклад, нестабільність геному).
— Жінки якого віку знаходяться в зоні найбільшого ризику появи раку молочної залози?
— Пік захворювання припадає на 40-60 років, зокрема вік 56 років у жінок вважається найбільш ймовірним, коли найчастіше фіксують цей діагноз.
— Ваші поради щодо своєчасного виявлення раку грудей?
— Обов’язковий плановий візит до мамолога, проведення самообстежень раз на місяць перед дзеркалом та діагностичних обстежень (УЗД до 40 років і мамографії після 40). Слідкуйте за ледь помітними симптомами, майте онкологічну насторогу щодо власного здоров’я. Виокремлюйте 2-3 дні на рік на його перевірку та діагностику молочних залоз зокрема у спеціалістів на сучасному обладнанні.
Доброго вечора. Наскільки небезпечними з Вашого досвіду є кісти у мол залозах?чи консультуєте щодо замісної гормонотерапії для попередження РМЗ? Дякую!!!!
Тетяна, доброго дня. Нажаль, ми не відповіли вам своєчасно. Приносимо вибачення. В нашій клініці працюють досвідчені мамологи: Дмитро Караськов, Яна Кошелєва, Анатолій Палюх. Всі вони допомагають нашим пацієнтам з консультаціями, діагностикою та лікуванням. На консультацію до них можна записатися по телефонній гарячій лінії, що вказана на сайті — https://tomoclinic.ua/uk/kontakty/