Скринінг рятує життя? Наші лікарі відповідають — так

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Скринінг рятує життя? Наші лікарі відповідають — так

У світі давно розроблені програми профілактичних обстежень для виявлення ранніх форм раку. Такі програми називаються скринінговими і в багатьох країнах діють на рівні держави. Ми сподіваємося, що Україна незабаром до цього теж прийде, але поки кожному з нас потрібно самому піклуватися про своє здоров’я і здоров’я близьких. А щоб піклуватися, необхідні знання.

Що ж нам треба знати?

Почнемо з того, про що вам, напевно, вже відомо. Тому просто нагадаємо — більшість видів раку на ранніх стадіях виліковні. І тоді залишається отримати відповідь на питання, як «зловити» цю початкову стадію.

Перш за все, не варто чекати, поки щось заболить або ви самі виявите у себе підозріле утворення.

Запам’ятайте головне: скринінг — це обстеження людей, які вважають себе здоровими.

Знайте, що є найбільш поширені форми раку, які можна або попередити, або виявити на ранній, виліковній стадії:

  • у жінок — рак молочної залози, рак шийки матки, рак шкіри, колоректальний рак;
  • у чоловіків — рак передміхурової залози, рак легень, рак шкіри, колоректальний рак.

Які обстеження потрібно проходити?

Жінкам

До 40 років — УЗД молочних залоз, а починаючи з 40 років — мамографія. За міжнародними рекомендаціями мамографію потрібно проходити щорічно жінкам 40 років і старше. Якщо у вас є сімейна історія раку грудей (хворіла мама, бабуся, тітка або сестра), лікар може порекомендувати починати скринінг у більш ранньому віці, частіше проводити його чи використовувати інші додаткові методи.

Щорічно відвідуйте гінеколога, щоб фахівець провів огляд і взяв матеріал для спеціального аналізу (ПАП-тест), результати якого дають можливість вчасно виявити передракові стани шийки матки.

Чоловікам

Прийдіть в лабораторію і здайте кров для аналізу: тест ПСА — це визначення кількості простат специфічного антигену. Результат вкаже на ймовірність раку передміхурової залози. Подальші обстеження при підозрі на рак призначить лікар-уролог.

Чоловікам і жінкам

Якщо ви курите або курили в минулому, якщо вам більше 55 років або ви працюєте з шкідливими речовинами, пройдіть низькодозову комп’ютерну томографію (КТ). При цьому дослідженні менше опромінення, значно нижче дозове навантаження, ніж при звичайному КТ. Однак результат дасть фахівцям візуальну характеристику процесу на ранньому етапі, тобто наші лікарі зможуть побачити пухлину, яка тільки зароджується.
Колоректальний рак — один з небагатьох видів раку, який можна не тільки виявити на ранній стадії, а й попередити. Як? Якщо вам виповнилося 50 років, пройдіть колоноскопію. Якщо під час дослідження будуть виявлені поліпи в кишківнику, їх видаляють — найкраща профілактика колоректального раку. І знайте, що в нашому центрі це не боляче: використовується «мала» анестезія — короткий медичний сон, коли пацієнт спить і нічого не відчуває, а лікар може дуже ретельно оглянути всі ділянки кишківника.

Також не забувайте відвідувати дерматолога-онколога. Звертайте увагу на будь-які підозрілі плями на шкірі, родимки, які змінюють форму або колір.

Пам’ятайте, що увага до себе, дійсно, рятує життя, і це зовсім не високі слова, а реальність.

Звертайтеся до нас за номером телефону, який бачите на сайті, і будьте здорові.

Задати питання