Якість життя кожного пацієнта під час і після лікування — понад усе. У боротьбі з онкологічним захворюванням хтось втрачає життєво важливий орган, у когось виникають супутні захворювання або спостерігаються наслідки лікування, хтось живе з помпою або протезом. А хтось назавжди прощається з мрією мати дітей навіть після одужання.
Завдяки лікуванню в TomoClinic багато чого з перерахованого можна уникнути. Ми дбаємо про те, щоб якість життя пацієнтів була на тому ж рівні, що і до онкотерапії.
Крім того, важливо заздалегідь обговорити питання і про продовження роду пацієнта, тому що лікування раку може знизити репродуктивну функцію. Проблеми з можливістю мати дітей можуть бути тимчасовими або постійними, і це залежить від:
- стану репродуктивної функції пацієнта до початку лікування
- типу/дози хіміотерапії або променевої терапії
- ділянки тіла, що опромінюється, і виду операції
Гінеколог TomoClinic Олег Чижов висловив свою думку з цього приводу: «Перед лікуванням важливо запропонувати пацієнтові заморозити яйцеклітини або сперматозоїди, щоб зберегти для нього можливість стати мамою або татом в майбутньому. Наприклад, поборівши лімфому, багато чоловіків хочуть мати дітей, але не можуть, тому що не потурбувалися про це заздалегідь. Але якщо такий пацієнт завчасно здасть сперму, то питання про репродукцію можна буде вирішити. Онкологи думають про те, як перемогти рак. Пацієнти, зіткнувшись з онкологією, думають про одужання і продовження життя. А гінеколог повинен подумати і про те, щоб попередити пацієнта про можливий вплив протипухлинної терапії на репродуктивну функцію, запропонувати рішення ситуації. Тому що зараз медицина дозволяє запобігти безпліддю і дає високі шанси на нове життя».
Дійсно, ще кілька років тому молоді жінки з раком молочної залози після завершення лікування мали проблеми з фертильністю, а чоловіки з раком простати прощалися з мрією колись почути «тато» на свою адресу. На сьогоднішній момент в Україні, як і в усьому світі, заморожуються (кріоконсервуються) яйцеклітини, сперма, ембріони людини, тканини яєчників. Відомо, що найкраще кріоконсервується сперма і ембріони. Вони, як і яйцеклітина, легко транспортуються з клініки в клініку, з країни в країну.
Про важливість діалогу між онкологами та пацієнтами про цей пріоритетний момент каже гінеколог Олег Чижов: «Можливо, звучить як фантастика, але це вже реальність, доступна і в нашій країні. Це питання актуальне для пацієнтів, які зуміли подолати рак. Адже та ж яйцеклітина в ході лікування може втратити свої якості, а через роки ця жінка стане мамою завдяки вчасному зверненню до клініки штучного запліднення. Те ж стосується і заморозки сперми — надійного способу збереження чоловічої фертильності».