Степан Крулько: «Важливо отримати протипухлинну імунну відповідь організму»

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Степан Крулько: «Важливо отримати протипухлинну імунну відповідь організму»

Головний лікар нашого центру TomoClinic Степан Крулько — клінічний онколог, хірург, отоларинголог. Як головний лікар доктор Крулько відповідає за всі медичні процеси у клініці; веде консиліуми, в яких беруть участь фахівці різних профілів; його підпис на висновку для пацієнта — вирішальний. Як досвідчений онкохірург-отоларинголог проводить дуже складні, часто унікальні, операції при пухлинах органів голови-шиї. І в такому режимі Степан Крулько живе щодня.

Наша розмова — про метод лікування, який допомагає підняти на боротьбу із злоякісною пухлиною сили, що з самого народження закладені в організмі людини.

– У комплексному лікуванні раку поряд із хірургією та променевою терапією широко застосовують різноманітні лікарські препарати. Як вони діють?

– Головна перевага будь-якого медикаментозного лікування в онкології — системний підхід. Це означає, що терапія може впливати на всі ракові клітини в організмі, незалежно від того, де розташована пухлина.

Характер впливу може бути різним. Традиційно під лікарськими методами боротьби з раком розуміють насамперед хіміотерапію, яка руйнівно діє на пухлинні клітини. Тобто «хімія» підходить до проблеми злоякісних новоутворень із того ж боку, що й хірургія з радіотерапією: є пухлина — її треба знищити. Однак ці методи — не єдиний можливий варіант рішення.

Ми також застосовуємо імунотерапію, яка працює по-іншому, підходить із протилежного боку — не нападу безпосередньо на «ворога», а мобілізацію своїх «союзників». Це зовсім новий напрямок, який заявив про себе лише останні 16-17 років. І за такий короткий термін вдалося досягти значних успіхів.

– Із ворогом зрозуміло. А хто виступає у ролі союзника?

– Власна імунна система людини. Справа в тому, що онкологічні захворювання пов’язані із порушенням її роботи. Простими словами, наша імунна система здійснює нагляд за онкогенними вірусами або аномальними клітинами. Саме вона насамперед має захищати свого носія від різноманітних захворювань. А проблема в тому, що їй не так просто розпізнати онкологічні клітини як небажані та шкідливі. Але їй можна допомогти. Імунологічні препарати якраз і покликані посилити її природну здатність боротися з пухлиною.

Адже механізм такої боротьби спочатку закладений в організмі, а ідея полягає в саме в тому, щоб підняти цю імунну систему на «війну». Спеціальні потужні препарати допомагають їй відстежувати всі речовини, що присутні в організмі в нормі, і тоді імунна система реагує на появу «непроханих гостей», б’є на сполох і атакує їх.

– Тобто, на відміну від класичних методів лікування, імунотерапія спрямована на відновлення здатності імунної системи організму боротися із захворюванням?

– Так. Мета імунотерапії — допомога імунній системі у подоланні перешкод для розпізнавання ракових клітин і, як наслідок, пригнічення росту пухлини. Саме в такому напрямку цей метод розвивається останніми роками: важливо подавити злоякісний процес та отримати протипухлинну імунну відповідь організму.

– Що чекає на нас у майбутньому? Чи можлива повна перемога над раком? Чи здійсниться коли-небудь мрія людства про універсальні ліки?

– Говорити про перемогу над раком поки що зарано. Онкологічні захворювання, як вчені розуміють їх сьогодні, навряд чи можуть назавжди залишитися в минулому, подібно до віспи чи чуми. Це суперечить самій їхній природі: злоякісні клітини мутують і пристосовуються, а значить, отримання якоїсь фінальної версії універсальних ліків навряд чи можливе. Що цілком реально, це перехід раку в категорію хвороб, з якими можна жити довго і цілком повноцінно, вчасно коригуючи терапію. Адже хворі на діабет також потребують постійного контролю та прийому лікарських препаратів. Їхня хвороба невиліковна, але при правильному підході не заважає жити і будувати плани на майбутнє. На такий результат для пацієнтів сьогодні сподіваються провідні світові фахівці-онкологи.

Задати питання