Тест, який може змінити тактику лікування раку грудей. Хіміотерапія: так чи ні?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Тест, який може змінити тактику лікування раку грудей. Хіміотерапія: так чи ні?

Діагноз рак грудей встановлений. Що далі?

Разом із фахівцями ви повинні вибрати оптимальний план лікування. Що таке оптимальний план? Кращий, найбільш ефективний у вашому конкретному випадку.

Наступний крок після діагнозу

Після постановки діагнозу необхідно прийняти важливі, часом радикальні рішення щодо речей, які для більшості пацієнтів є новими. Лікарі використовують багато складних і / або неясних термінів: сторожовий вузол, органозберігаюча хірургія, ад’ювантне або неоад’ювантне лікування, чутливість до гормонів, антигормональна терапія і т. і. Наші фахівці розкажуть вам про їх значення, дадуть відповіді на всі питання, також обговорять необхідність хіміотерапії.

Хіміотерапія: так чи ні?

Чи буде хіміотерапія корисною для вас, залежить від розміру і гормональної чутливості пухлини, вашого віку і / або кількості уражених лімфатичних вузлів і багатьох інших факторів. Для певної групи пацієнтів результат спеціального тесту, який називається Oncotype DX, може дати вирішальну відповідь на питання, чи потрібна хіміотерапія або її можна безпечно пропустити.

Наскільки агресивна ваша пухлина?

Саме в цьому суть дослідження. Чим точніше відповідь, тим точніше наші фахівці підберуть відповідну терапію. Є утворення, які мають низький ризик метастазування, і тоді пацієнтам не потрібна хіміотерапія. Якщо ж ймовірність поширення пухлини висока, хіміотерапію треба пройти, тому що метод спрямований на зниження ризику повернення раку. Ряд чинників визначають такий ризик, а також необхідність хіміотерапії.

Особистий профіль пухлини

Не існує однакових пухлин, тому кожен пацієнт по-різному реагує на лікування. Для жінок з раком грудей на ранній стадії Oncotype DX дозволяє отримати так званий «портрет», персоналізований профіль пухлини, який і дає інформацію про ризик — наскільки ймовірне повернення хвороби.

В ході проведення аналізу вивчають шматочок тканини, отриманий у результаті біопсії до операції або віддалений під час операції: досліджують групу з 21 конкретного гена пухлини, щоб з’ясувати, наскільки вона агресивна. Таким чином, Oncotype DX визначає ймовірність метастазування і дозволяє лікарям зробити висновок про те, чи потрібна хіміотерапія.

Цей тест у ряді випадків може стати важливим доповненням до звичайних показників, які наші фахівці використовують для розробки правильного плану лікування. Результат дає точну оцінку ризику, що забезпечить найбільш ефективну тактику. Ви можете обговорити з лікарем, чи підходить Oncotype DX для вашого випадку.

Крім того, при необхідності, виходячи з конкретної ситуації, наші фахівці можуть рекомендувати вам пройти в спеціальній лабораторії тест, який називається MammaPrint і включає дослідження 70 генів пухлини.

Ці тести також називають «тест на експресію генів». Кому підходять?

Oncotype DX — може бути проведений на ранніх стадіях (1-й або 2-й), якщо пухлина гормонозалежна і не містить великої кількості білку, що стимулює її ріст (лікарський термін — HER2-негативна).
MammaPrint — підходить для пацієнток з інвазивним раком грудей на ранній стадії (1-й або 2-й), коли пухлина не перевищує 5 см і виявлено не більше 3 уражених лімфатичних вузлів.

У чому різниця між тестом на експресію генів і генетичним тестом?

Пояснює клінічний онколог нашого центру Анатолій Палюх:

«Терміни “тест на експресію генів” і “генетичний тест” часто плутають. Однак між ними є явна різниця. У першому випадку аналізують поведінку (експресію) певних генів пухлини і на підставі результатів роблять висновок про те, яке лікування найбільш ефективне.
А генетичне тестування — це дослідження спадковості раку грудей. Близько 5 – 10 відсотків випадків злоякісної пухлини молочних залоз викликані спадковою схильністю, коли виникає мутація (дефект), наприклад, у гені BRCA1 або BRCA2, який передається від батьків до дитини».

Результат

Результат тесту на експресію генів позначають як «низький ризик» або «високий ризик» метастазування. Лікарі оцінюють ці показники за спеціальною шкалою.

«Низький ризик» означає, що у пацієнта низький ризик метастазування, і тоді в ряді випадків хіміотерапія не потрібна.

Результат «Високий ризик» означає, що є висока ймовірність метастазування, і в багатьох випадках відповідним лікуванням буде хіміотерапія.Кожну ситуацію наші фахівці розглядають індивідуально — в цьому сенс персоналізованого підходу, заснованого на світових стандартах.

Поширені запитання

Я одужаю, якщо зроблю тест?

Тест на експресію генів — не метод терапії або медичний препарат, а діагностичний аналіз, який визначає, наскільки агресивний ваш рак грудей. За результатами ви можете разом із фахівцем-онкологом прийняти рішення про те, який план лікування підходить для вашої ситуації.

Під час операції метастазів у лімфатичних вузлах не виявлено. Які мої шанси?

Без лікування після операції є ймовірність, що пухлина повернеться. Але ризик можна істотно зменшити за допомогою додаткової терапії. Якщо ви пройдете тест, то разом із лікарями будете знати, чи потрібна хіміотерапія, а консиліум фахівців зможе розробити обґрунтовану правильну тактику лікування.

Чи дають тести Oncotype DX або MammaPrint інформацію про спадковість?

Ні, це вимагає іншого типу генетичного дослідження, що вивчає спадковість раку грудей, яка може бути пов’язаною, наприклад, із генами BCRA-1 або BCRA-2.

Якщо у вас залишилися питання, телефонуйте нам за номером, який бачите на сайті. Консультанти дадуть відповіді на ваші питання і запишуть на прийом до фахівця.

Задати питання