Точне опромінення високими дозами радіації дає пацієнтам шанс на знищення метастазів при раку простати

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Точне опромінення високими дозами радіації дає пацієнтам шанс на знищення метастазів при раку простати

Серед злоякісних новоутворень у чоловіків рак передміхурової залози знаходиться на другому місці за захворюваністю після раку легень. Важливо знати, що при ранньому виявленні та правильному лікуванні пацієнта можна повністю позбавити від цієї хвороби.

Якщо ж рак простати запущений, пухлинні клітини можуть поширюватися з передміхурової залози на інші частини тіла, особливо на лімфатичні вузли і скелет, і викликати вторинні утворення. Процес називається метастазуванням. В Україні 25% пацієнтів виявляють вже з метастатичним запущеним раком.

І навіть у таких складних випадках можливе ефективне лікування. Цій важливій для багатьох пацієнтів темі присвятила свій виступ на конференції «Мовембер 2020» завідуюча відділенням променевої терапії Наталія Серьогіна. Цього року традиційний листопадовий форум, присвячений боротьбі з раком простати, пройшов в онлайн-форматі і зібрав провідних лікарів з різних міст України.

Наталя Серьогіна в доповіді «Роль дистанційної променевої терапії в лікуванні метастатичного раку передміхурової залози» висвітлила нові підходи в лікуванні оліго-метастатичної хвороби і суть методу, який успішно застосовують наші фахівці.

«Відбуваються зміни підходів у лікуванні раку простати при оліго-метастатичній хворобі*. Є рекомендації NCCN — проводити променеву терапію на простату при кількості метастазів не більше чотирьох, якщо метастази локалізуються в хребетному стовпі або кістках таза, тобто обмежені цими зонами.

У 2019 році були опубліковані результати клінічних досліджень, які вже в 2020-му дозволили рекомендувати як опцію опромінення при оліго-метастатичній хворобі. У таких випадках пропонується променева терапія на простату і, за показами, на окремі метастатичні вогнища. Це новий напрямок — метастаз-спрямована променева терапія, який набуває все більшого значення», — зазначила доктор Серьогіна.

Досвідчена лікарка відповіла на запитання.

У чому сенс методу?

У випадках, коли вже проліковано рак простати, а через деякий час хвороба почала прогресувати і проявилася метастазами в кістках (не більше чотирьох-п’яти), можливе проведення стереотаксичної аблятивної променевої терапії. Метод полягає в підведенні високих доз радіації на метастатичні вогнища — таке надточне опромінення високими дозами може вбити метастази в цих місцях.

Як лікували метастатичний рак простати до появи нових рекомендацій від міжнародних онкологічних співтовариств?

Раніше призначалася гормонотерапія, в деяких випадках додавали хіміотерапію. Локальний спосіб лікування, тобто цілеспрямований, не пропонувався. Завдяки зміні підходів і рекомендацій, заснованих на результатах досліджень, ми тепер можемо використовувати також потужний метод дистанційної променевої терапії.

Кому підходить цей метод?

Все залежить від конкретної ситуації кожного пацієнта. Іноді навіть при 4-й стадії ми застосовуємо не тільки гормональну терапію і хіміотерапію, а й локальний спосіб лікування.

Метод можна використовувати як додатковий у разі, якщо після проведеного лікування немає прогресування хвороби і стан стабільний, — це відкриває нові можливості для окремої категорії пацієнтів. Рішення приймають фахівці.

*Оліго-метастатична хвороба — тип метастазування, при якому ракові клітини з первинної пухлини проходять через організм і утворюють невелику кількість нових (метастатичних) вогнищ в одній або декількох частинах тіла (як правило, до 5 вогнищ). 

4 Відповіді
    1. [:ru]Татьяна Оницева[:ua]Тетяна Оніцева[:en]TATIANA ONITSEVA[:]

      Володимир, доброго дня. Так, звичайно, наше обладнання дозволяє одночасно опромінювати як пухлину, так і метастази, якщо є показання для цього. Детальніше дізнайтеся за безкоштовним номером — 0 800 33 96 87. Контакт-центр працює кожного дня.

Задати питання