Вчені з Інституту століття в Сіднейському університеті (Австралія) разом із колегами з Китаю в ході спільної роботи прийшли до висновку, що природна сполука еріанін (C18H22O5) може бути ефективною при лікуванні раку передміхурової залози. А еріанін міститься … Де б ви думали? У квітах Дендробії золотистої (Dendrobium chrysotoxum) — це один з численних видів усіма улюбленої орхідеї.
Як встановили дослідники, еріанін має протипухлинну дію як на ранній, так і на пізній стадії розвитку раку простати. Вдалося виявити такі властивості еріаніна, як здатність пригнічувати появу колоній злоякісних клітин. Під час дослідження клітини обробляли еріаніном у певних концентраціях протягом 10 днів. Результати досліджень опубліковані в журналі Frontiers in Oncology.
Відкриття вчених Австралії і Китаю може допомогти з лікуванням цього виду раку, особливо на ранніх стадіях. «На ранній стадії розвитку ракових клітин передміхурової залози для росту необхідні андрогени — чоловічі статеві гормони, такі як тестостерон. Андрогенна терапія, також відома як гормональна терапія, спрямована на зниження рівня андрогенів і може допомогти уповільнити або обмежити зростання пухлини», — пояснив провідний автор дослідження доктор Янфей Ци.
Що це за орхідея
Еріанін вже не вперше привертає увагу вчених як лікарський засіб. Так, у 2020 році група дослідників з Ціліньского університету (Чанунь, Китай) з’ясувала, що еріанін здатний пригнічувати виразковий коліт. Відповідна робота була опублікована в науковому журналі Chemico-Biological Interactions.
У ході експериментів на мишах вчені встановили, що еріанін має значну протизапальну дію: у контрольній групи гризунів після тритижневого курсу еріаніна збільшилася маса тіла і довжина товстої кишки. Однак саме застосування цієї сполуки проти раку простати представляє особливий інтерес. Крім того, виділення еріаніна з досить поширеної тропічної рослини уможливлює значне здешевлення потенційного лікування.
Що ж це за квітка, на яку покладають такі надії вчені?
Дендробія золотиста (Dendrobium chrysotoxum) у природному вигляді росте в багатьох країнах Південно-Східної Азії — від індійського штату Сіккім до провінції Юннань у Китаї. У природних умовах це гірська рослина, яка поширена на висотах від 400 до 1600 м над рівнем моря, переважно в листяних лісах. Як і інші орхідеї, Дендробія золотиста має дуже красиві квіти і давно привертає увагу садівників по всьому світу, незважаючи на труднощі в догляді. Це теплолюбна рослина, яка потребує особливого ґрунту і ретельного догляду.
Квіти Dendrobium chrysotoxu мають характерний «восковий» вид, вони досить великі по відношенню до самої рослини (діаметр до 5 см). Колір — оранжево-жовтий або золотистий, що і дало назву цьому виду орхідей. Втім, розмір та інтенсивність забарвлення квітів варіюються в залежності від тієї місцевості, де вони ростуть, і тому деякі з різновидів мають власні назви у квітникарів. Квіти тримаються 2-3 тижні, запах різкий.
Нова надія? Віримо вченим і чекаємо якнайшвидшого практичного застосування.