Лікар-радіолог TomoClinic Алла Кухар закінчила річне навчання в Європейській школі ESTRO

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Лікар-радіолог TomoClinic Алла Кухар закінчила річне навчання в Європейській школі ESTRO

«Життя мов велосипед: потрібно рухатися вперед, щоб не втратити рівновагу» — так говорив фізик Альберт Ейнштейн, який розумівся на розвитку. Лікар-радіолог нашого онкологічного центру TomoClinic Алла Кухар дотримується цього життєвому принципу. Вона успішно пройшла річний курс в Європейській школі онлайн-контурінга ESTRO. Про цю значущу для променевого терапевта подію — в нашому сьогоднішньому інтерв’ю.

— Алла, розкажіть більш детально про ESTRO.

— Це Європейська спілка радіотерапії та онкології заснували ще в 1980 році. ESTRO — некомерційна наукова організація, яка займається радіаційною онкологією. Їх мета — поліпшити допомогу пацієнтам в комплексному лікуванні раку.

Місія ESTRO — сприяти інноваціям, дослідженням і поширенню науки через свої конгреси, спеціальні зустрічі, освітні курси та публікації. З 1985 року ESTRO стала визнаним у всьому світі освітнім ресурсом для базової підготовки, а також безперервного професійного розвитку в області променевої терапії та онкології. Організація сприяє міждисциплінарній освіті в галузі онкології, допомагає стандартизувати знання і клінічну практику. І при цьому визнає різноманітність практики радіаційної онкології в різних частинах світу.

— Коли ви вперше відвідали конгрес ESTRO?

— У 2016 році. Італія, Турин. З тих пір радіологи та медичні фізики нашої клініки відвідують конгрес щорічно. Спілка має більш ніж 7300 членів в Європі і за її межами. ESTRO підтримує всіх фахівців з радіаційної онкології в їх повсякденній практиці: радіаційних онкологів, медичних фізиків, радіобіологів. Але на таких масштабних заходах за 5 днів конгресу можна відвідати тільки частину лекцій-презентацій. Адже кілька сесій з різних локалізацій проводиться одночасно і в різних аудиторіях. Ми заздалегідь обговорюємо, хто і що буде слухати за програмою. У перервах знайомимося зі стендовими доповідями і спілкуємося з колегами з інших зарубіжних клінік. Робота йде насичена: іноді вдається тільки сфотографувати або записати презентацію на цікаву тобі тему, але аналізувати й переслухувати її виходить вже пізніше. Заняття з контурінгу (оконтурюванню) для радіологів проходять зазвичай у перший день конгресу. Кількість місць обмежена, тому онлайн-школа з контурінгу ESTRO — це просто знахідка для більш детального вивчення.

— Які переваги надає онлайн-формат?

— Перш за все, це технічно доступно. Можна знаходитися на своєму робочому місці і брати участь в обговоренні клінічних випадків з зарубіжними колегами. Онлайн-платформа ESTRO — це практично індивідуальне навчання. У цьому річному курсі брало участь максимум 30 радіологів з різних країн світу. У такому складі на уроці зі спікером можна охопити багато важливих нюансів, актуальних для лікування онкологічних пацієнтів. На трьох перших онлайн-заняттях в ESTRO School в грудні 2017 року ми розбирали пухлини ЦНС у дітей.

— Як проходить навчання на онлайн-семінарі?

— Спочатку кожен учасник отримує PDF-презентацію із зазначенням пацієнта, історією його хвороби. Ми оцінюємо поширеність процесу, проведене дообстеження і лікування. Фактично, пацієнту N показаний курс променевої терапії, а нам потрібно оптимізувати цей план. Оконтурити органи для опромінення і сусідні органи ризику, визначити необхідний об’єм терапії. Кожна сесія триває 2 години, можна спілкуватися в чаті, задати питання письмово або уточнити інформацію. Набір інструментів для контурінгу можна вивчити в додатковому навчальному ролику. Учасники виконують домашнє завдання і відсилають його фахівцям ESTRO. А потім на занятті нам повідомляють, наскільки точно твої контури органів-мішеней і органів ризику збігаються з контурами фахівця школи. Викладачами курсу стали практикуючі радіологи провідних європейських клінік, вони коментують домашнє завдання і представляють презентацію з конкретної локалізації хвороби.

— Для чого необхідна така передпроменева підготовка? І чому контурінг настільки важливий в роботі лікаря-радіолога?

— Перед стартом лікування на сучасних лінійних прискорювачах потрібно підготувати пацієнта, врахувати особливості укладання і використати додаткові пристрої фіксації (термопластичні маски, вакуумні матраци, підголовники і т.п.). Ця підготовка обов’язкова, з нею можна зменшити похибки і об’єми опромінювання. На комп’ютерному томографі сканується необхідна ділянка тіла пацієнта, далі радіолог складає анатомо-топографічну карту з визначенням контурів органів або частин тіла, з’ясовує протокольну дозу опромінення. Потім медичний фізик розробляє план лікування. Після перевірки складеного плану на фантомі починається процедура лікування — сеанси променевої терапії. Контурінг — це індивідуальний план для кожного конкретного пацієнта, тому це дуже важливий етап променевої терапії.

— Які локалізації злоякісних новоутворень ви розглядали в ході навчання?

— Це були такі теми: пухлини ЦНС, голови і шиї, молочної залози, легкого, а також рак передміхурової залози, прямої кишки і окремо рак анального каналу. З гінекологічних захворювань — рак шийки та тіла матки, розглядалася дистанційна і контактна променева терапія. Це основні локалізації пухлин, з якими стикаються радіологи в різних країнах. Окремо на двох семінарах ми розбирали органи ризику черевної порожнини і голови/шиї.

— Чи є у вас бажання продовжити навчання з ESTRO в 2019 році?

— Так, ми плануємо пройти заняття з онлайн-контурінгу тих локалізацій, які не були представлені в 2018 році. Наприклад, метастатичне ураження печінки. Брати участь в сесії будемо в грудні 2019 року.

— Якою мовою проходить навчання?

— Англійською. І я помітила величезну різницю між моїм початковим рівнем володіння іноземною мовою і теперішнім. Основою для розуміння та вивчення будь-якої мови є реально визначені цілі, регулярність занять і позитивний настрій. Поринути в іноземну медичну термінологію на дві години онлайн-заняття або кілька днів конференції — це великий емоційний стрес і вихід із зони комфорту. Поштовх до навчання, усвідомлення і прийняття своїх результатів. З кількістю пройдених сесій зростає і розуміння іноземної термінології, особливостей вимови. Крім того, з лікарями нашої клініки регулярно займається сертифікований викладач англійської мови Наталія Демченко. Вона проводить курси англійської в різних групах медичних працівників нашого центру, допомагає в перекладі протоколів лікування та спілкуванні лікарів з іноземними колегами, які відвідують TomoClinic.

— Алла, радіологи онкологічного центру в Кропивницького стали єдиними променевими терапевтами з України, хто пройшов навчання на онлайн-платформі ESTRO в 2018 році?

— Так, мені пощастило представляти нашу країну в якості учасниці цього курсу. На кожній сесії при реєстрації було видно всіх учнів та їх реальні локації. З нами курс проходили радіологи та медичні фізики з Англії, Іспанії, Литви, Німеччини, Франції й інших країн, причому не тільки європейських. Ми змогли переконати керівників клініки в тому, що ця форма навчання і в такому обсязі нам потрібна. І це важливо для подальшої плідної роботи на користь пацієнтів. Я вдячна за фінансову підтримку з боку адміністрації. Отримання знань — це завжди величезні інвестиції в майбутнє фахівця і клініки. Спілкування в таких вузькоспеціалізованих групах дозволяє розбирати тонкощі спеціальності радіолога і створювати дійсно індивідуальний підхід в лікуванні кожного онкологічного пацієнта.

 

Задати питання