Всесвітній день боротьби проти раку проголошений Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями (UICC).
Мета цього міжнародного дня – підвищення обізнаності про рак, про один із найстрашніших захворювань сучасності, привернення уваги до запобігання, раннього виявлення та лікування цього захворювання. Звернути увагу людей на власне здоров’я і дбайливо в нього ставитися.
Накопичені великі знання про причини розвитку раку і заходи профілактики та ведення цієї хвороби. Тягар раку можна зменшити і контролювати шляхом проведення заснованих на фактичних даних стратегій з профілактики раку, раннього виявлення раку і ведення онкологічних пацієнтів. При багатьох видах раку існує високий шанс лікування в разі їх раннього виявлення та належного лікування.
Зміна і запобігання факторів ризику
Більше 30% випадків смерті від раку можна запобігти шляхом запобігання або зміни основних факторів ризику, які включають:
• вживання тютюну;
• зайва вага або ожиріння;
• нездорове харчування при вживанні в їжу недостатньої кількості фруктів і овочів;
• відсутність фізичної активності;
• вживання алкоголю;
• інфекцію HBV;
• іонізуюче і неіонізуюче випромінювання;
• забруднення повітря в містах;
• задимленість приміщень в результаті використання в будинках твердих видів палива.
Стратегії профілактики
1. уникати факторів ризику, перерахованих вище;
2. проводити вакцинацію проти інфекцій, що викликаються вірусом папіломи людини (HPV) і вірусом гепатиту В (HBV);
3. контролювати шкідливі і небезпечні фактори на місці роботи;
4. зменшувати вплив неіонізуючого випромінювання сонячного світла (UV).
5. зменшувати вплив іонізуючого випромінювання (на робочих місцях або в процесі медичної діагностичної візуалізації).
Раннє виявлення
При ранньому виявленні та лікуванні раку смертність від цієї хвороби можна зменшити. Існує два способи раннього виявлення раку.
Раннє діагностування
Поінформованість про ранні ознаки та симптоми (для таких типів раку, як рак шкіри, шийки матки, молочної залози, прямої кишки або порожнини рота) дозволяє звертатися для діагностики та лікування на ранніх стадіях. Раннє діагностування особливо важливо там, де відсутні ефективні методи скринінгу або не проводяться заходи по скринінгу і лікування, наприклад, у багатьох країнах з обмеженими ресурсами. При відсутності будь-яких заходів з раннього виявлення або скринінгу і лікування захворювання пацієнтів діагностуються на дуже пізніх стадіях, коли радикальне лікування вже не може допомогти.
Скринінг
Метою скринінгу є виявлення людей з порушеннями, що дозволяють припускати будь-які певні ракові захворювання або передрак, і швидке напрямок таких людей для діагностування і лікування. Програми скринінгу особливо ефективні для часто зустрічаються типів раку, відносно яких існують ефективні за вартістю, недорогі, прийнятні і доступні для більшості населення, яке зазнає ризику, скринінг-тести.