Головна/Як довго може тривати променева терапія?
11.04.2024

Як довго може тривати променева терапія?

«Я чув про променеву терапію, що моє лікування триватиме не менше семи тижнів. Це нормально? Чи отримає пухлина необхідну дозу радіації?» — запитав наш пацієнт, коли ознайомився зі своїм графіком опромінення.

Оскільки такі питання фахівці чують досить часто, ми відповімо на них, щоб поділитися з вами корисною інформацією.

Сім тижнів не є винятком: більшість наших пацієнтів отримують променеву терапію, в середньому, протягом п’яти – семи тижнів кожен робочий день. Сеанс променевої терапії триває від 10 до 20 хвилин.

Чому не можна дати всю дозу за один раз?

На це питання відповіла завідуюча відділенням променевої терапії TomoClinic, променевий терапевт Наталія Серьогіна: «Необхідно, щоб здорова тканина могла в достатній мірі відновитися між сеансами і ймовірність довгострокових побічних ефектів була якомога менше. Наші радіотерапевти визначають тривалість курсу в залежності від рекомендацій міжнародних протоколів при різних локалізаціях пухлинного процесу. Використовуємо схеми променевої терапії так, щоб ваше лікування було оптимальним — максимально ефективним і максимально щадним».

Від чого залежить індивідуальний графік опромінення?

Схема лікування багато в чому залежить від виду, локалізації (місця розташування) пухлини і від мети променевої терапії.

  • У разі паліативного лікування (яке підтримує організм), коли потрібно зняти важкі для пацієнта симптоми хвороби або спробувати призупинити зростання злоякісного утворення, метастазів при поширеному пухлинному процесі, частіше проводять більш короткі курси променевої терапії. Можуть призначатися від одного до 10-15 сеансів. Варіанти дуже різноманітні: залежать від пройденого пацієнтом попереднього спеціального лікування, доз радіації (при повторній променевій терапії).
  • У випадках радикальних програм променевої терапії, коли ми сподіваємося на одужання пацієнта або на досягнення тривалої ремісії захворювання, частіше застосовують тривалі курси лікування — до 6-7 тижнів.
  • Променеву терапію проводять і в профілактичних цілях, щоб максимально знизити ризик місцевого рецидиву. Післяопераційні курси радіотерапії теж, як правило, досить тривалі: можуть займати 3 – 6 тижнів. Наприклад, при лікуванні раку молочної залози тривалість променевої терапії залежить від стадії хвороби, обсягу ураження до початку лікування, а також від біологічних характеристик пухлини.

 width=Наталія Серьогіна на прикладі проведення післяопераційного курсу радіотерапії при раку молочної залози зазначила важливий момент: «За рахунок використання новітніх технологій планування ми можемо дати велику дозу на ложе пухлини (т. зв. інтегрований буст) — у порівнянні з разовою дозою на всю молочну залозу. Таким чином, ми не збільшуємо терміни проведення післяопераційного курсу променевої терапії, що є суттєвою перевагою для наших пацієнток».

  • При раку органів голови і шиї курс променевої терапії, як правило, тривалий — близько двох місяців. Найчастіше обсяги опромінення включають у себе не тільки пухлину, а й регіонарні (прилеглі) лімфатичні вузли шиї. З огляду на такі обсяги та високу чутливість до радіації слизової оболонки глотки і порожнини рота — підводять невеликі дози за один сеанс. Це робиться для того, щоб в проміжках між сеансами встигали відновлюватися здорові органи.

Наталія Серьогіна: «Величезне значення має застосування технології IMRT — променевої терапії з модульованою інтенсивністю. Передова технологія планування дозволяє максимально захистити здорові органи, зменшити прояв токсичних ефектів і провести курс лікування без перерв, що значно підвищує шанс пацієнта на повне одужання. IMRT— визнаний у всьому світі золотий стандарт променевої терапії при лікуванні пухлин голови-шиї».

  • Ми широко застосовуємо такий сучасний метод як радіохірургія, що використовує цільове, дуже точне випромінювання у великих дозах, щоб повністю зруйнувати клітини злоякісної пухлини. Поетапна радіохірургія, також відома як мультисесійна радіохірургія, — процес, в якому висока загальна доза ділиться на кілька сеансів: як правило, від двох до п’яти. Таке поетапне лікування ефективно вбиває пухлину з мінімальним впливом на навколишні тканини. Особливо корисний цей метод при метастазах у головний мозок і олігометастатичній * хворобі.

Питання тривалості лікування вирішується тільки індивідуально для кожного конкретного випадку

Більшості пацієнтів необхідна променева терапія протягом п’яти днів щотижня — від п’яти до семи тижнів.

Остаточно з термінами проведення лікування ви визначитеся після того як фахівець вивчить і проаналізує медичну документацію, поговорить з вами і огляне вас. Консультація нашого досвідченого променевого терапевта внесе повну ясність у ситуацію. Ви отримаєте допомогу і підтримку.

* Олігометастатична хвороба — тип метастазування, при якому ракові клітини з первинної пухлини проходять через організм і утворюють невелику кількість нових (метастатичних) вогнищ в одній або декількох частинах тіла (як правило, до 5 вогнищ).

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху